Výber nm: Novozvolený český prezident tradične navštívil Slovensko

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Novozvolený český prezident tradične navštívil Slovensko
Foto: Twitter

Dôkazom nadštandardne dobrých vzťahov medzi Slovenskou republikou a Českou republikou je aj tradícia, podľa ktorej novozvolený český prezident ako prvú krajinu po svojom zvolení navštívi Slovensko a slovenský prezident po svojom zvolení zamieri do Česka.

Ako informoval denník Pravda, aj nový český prezident Petr Pavel ostal verný tejto tradícii a na začiatku tohto týždňa navštívil Bratislavu. Denník pripomína, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová neštandardne navštívila Petra Pavla už v deň jeho zvolenia, keď vo voľbách porazil Andreja Babiša.

Čaputová a Pavel chcú svoje kroky koordinovať aj v budúcnosti. Ako uviedli počas tlačovej konferencie, chystajú napríklad návštevu Ukrajiny. „Návštevu by som rád skoordinoval s pani prezidentkou,“ povedal český prezident.

„Ten nápad asi vznikol v rovnakom čase v Prahe aj v Bratislave. Som veľmi rada, že pán prezident prišiel s touto ponukou a rada na takúto cestu pôjdem,“ dodala slovenská prezidentka.

Dve hlavy štátov sa počas konferencie venovali aj téme dezinformácií. „Naše spravodajské služby otvorene hovoria o vplyve Ruska. Pokiaľ ide o dezinformácie na území Slovenska, sme v tomto ohľade veľmi zraniteľní, pretože vplyv dezinformácií alebo hybridných útokov je zjavný,“ povedala Zuzana Čaputová.

Petr Pavel očakáva, že vzhľadom na ťažkú ekonomickú a spoločenskú situáciu bude v oboch krajinách stúpať napätie. „Bude veľmi záležať na tom, ako citlivo budeme pristupovať k oslovovaniu našich občanov, ako dôsledne im budeme pripomínať hodnoty, na ktorých naše krajiny stoja, ako budeme jednoznační v poukazovaní na to, kde je nebezpečenstvo, kde je nepriateľ,“ uviedol.

Podľa českého prezidenta je takisto potrebné aj naďalej pomáhať Ukrajine, pretože súčasná situácia by mohla vyústiť do omnoho vážnejších problémov.

Tisícky ľudí sa zúčastnili na pro-life pochode v Španielsku
Foto: Twitter

Tisícky ľudí sa zúčastnili na pochode s názvom Áno životu v Madride, hlavnom meste Španielska, informuje Catholic News Agency. Organizácie, ktoré stáli za pochodom, chceli vyjadriť svoj nesúhlas so „všetkými zákonmi a praktikami, ktoré ohrozujú život a ľudskú prirodzenosť v každom okamihu jej existencie, ako aj s podnikmi a ideológiami, ktoré tieto praktiky udržiavajú“.

Pochod podporilo viac ako 500 organizácií, ktoré sú súčasťou platformy Áno životu. Účastníci pochodu niesli transparenty s nápismi ako „Každý život je požehnaním od Boha“, „Ľudské práva začínajú v maternici“ alebo „Žiadna matka neľutuje, že je matkou“.

Pochod sa skončil na Paseo de la Castellana, hlavnej dopravnej tepne v Madride, zhromaždením, ktoré viedli influenceri José Martín Aguado a Carla Restoy.

Súčasťou podujatia boli aj svedectvá dvoch matiek, ktoré plánovali podstúpiť umelý potrat, no nakoniec našli pomoc v pro-life organizáciách. Marita, ktorá sa na pódiu objavila aj so svojím synom Santiagom, povedala, že otec dieťaťa ju opustil, keď sa dozvedel o tom, že je tehotná.

Sociálna pracovníčka jej v tejto neľahkej situácii odporúčala interrupciu, no Marita mala šťastie a stretla dobrovoľníkov zo skupiny 40 dní pre život.

„Pomohli mi pri rozhodovaní. Sama som k nim prišla a požiadala som ich o pomoc. Chcela som mať pocit, že nie som sama alebo opustená a oni mi dali pocit, že som v bezpečí. A rozhodla som sa, že nepôjdem [na potratovú kliniku],“ povedala.

Ďalšia mladá žena Melisa porozprávala svoj príbeh z obdobia, keď bola tehotná so svojím štvrtým dieťaťom. „Sociálna pracovníčka sa ma [spýtala], čo budem robiť s toľkými deťmi a povedala, že [potrat] je ideálna vec,“ uviedla.

Napokon sa však porozprávala s dobrovoľníkmi z nadácie John Paul II Rescuers and More Future Foundation, ktorí jej poskytli potrebnú pomoc, aby mohla porodiť dieťa.

V manifeste pochodu sa uvádza, že „ľudské bytosti majú právo na život a právo na to, aby sa s nimi zaobchádzalo tak, aby sa zachovala ich dôstojnosť od počatia až po prirodzenú smrť a vždy a za každých okolností“.

Deklarácia poukázala na „veľkosť kultúry života a jej plodov. Je to kultúra, ktorá je veľkorysá, ústretová, konštruktívna, radostná, ktorá lieči rany a nevzdáva sa“.

Pochodujúci odmietli „všetky zákony a praktiky, ktoré ohrozujú život a ľudskú podstatu v ktoromkoľvek okamihu jej existencie, ako aj podniky a ideológie, ktoré ich podporujú“.

Účastníci pochodu požadujú, „aby sa nezakrývala biologická pravda o ľudskom živote“ a aby sa „neklamalo o tom, čo sú potraty, eutanázia, násilie voči embryám (…) a nepopierala bolesť spôsobená kultúrou smrti“.

Manifest požadoval, aby „zdravotná starostlivosť bola poskytovaná každému bez výnimky“ od nenarodených po chorých každého druhu a jeho autori vyjadrili uznanie rôznym pro-life skupinám.

Organizátori prisľúbili, že budú pracovať na tom, aby v Španielsku „neplatil žiadny zvrátený zákon“ a tvrdili, „že Španielsko musí byť vyspelým národom, progresívnym z hľadiska skutočných práv a konzervatívnym vzhľadom na objektívne a trvalé hodnoty“.

Pochod sa skončil symbolickým vypustením balónov do vzduchu po minúte ticha, počas ktorej účastníci počuli iba nahrávku tlkotu srdca nenarodeného dieťaťa získanú ultrazvukovým vyšetrením.

Pápež František nahral „popecast“ pri príležitosti 10. výročia svojho pontifikátu
Foto: Flickr

Pápež František oslávil 10. výročie svojho pontifikátu súkromnou svätou omšou s kardinálmi a nahratím tzv. „popecastu“ (kombinácia anglických slov „pope“ [pápež] a „podcast“), informovala Catholic News Agency.

Deväťminútová epizóda podcastu bola uverejnená v taliančine na stránke Vatican News. Na začiatku sa pápež žartovne pýta, čo vlastne je podcast a potom spomína na priebeh svojho pontifikátu.

„Prvé, čo mi napadne, je, akoby moje zvolenie za pápeža prebehlo len včera,“ povedal pápež. Podľa neho najkrajšou chvíľou jeho pontifikátu bolo to, keď sa na Námestí svätého Petra v roku 2014 stretol s dôchodcami.

Za najbolestivejšie momenty František označil tie, ktoré súviseli s hrôzou vojny vrátane návštev vojenských cintorínov, modlitbovej vigílie za mier v Sýrii v roku 2013 a ďalších.

„Bolí ma, keď vidím mŕtvych mladých ľudí, ktorí sa nevrátia domov – či už na ruskej, alebo na ukrajinskej strane – vnímam to rovnako. Ťažké je akceptovať to,“ povedal pápež, ktorý si ako darček pri príležitosti 10. výročia svojho nástupu na pápežský stolec najviac želá mier.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články