Iba Katolícka cirkev je schopná viesť premenu spoločnosti na Kube, myslí si kňaz Alberto Reyes
Iba Katolícka cirkev na Kube je schopná viesť dialóg a docieliť premenu z komunizmu na slobodnú spoločnosť, uviedol páter Alberto Reyes z Camagüeyskej arcidiecézy pre španielsky denník El Debate. Informovala o tom agentúra Catholic News Agency.
V posledných mesiacoch sa na Kube výrazne zhoršila hospodárska a sociálna situácia. Podľa správy Kubánskeho strediska pre monitorovanie ľudských práv (OCDH) z októbra 2022 až 72 percent obyvateľov „žije pod hranicou chudoby a len 14 percent očakáva, že sa ich osobná situácia v blízkej budúcnosti zlepší“.
Zhoršovanie situácie kubánskeho hospodárstva nie je ničím novým. Obyvatelia svoju nespokojnosť prejavili už v júli 2021 protestmi v rôznych mestách, ktoré režim tvrdo potlačil, a rôznymi demonštráciami v priebehu minulého roka.
Okrem toho tisíce Kubáncov naďalej migrujú preč z krajiny. Podľa údajov Colnej a pohraničnej ochrany Spojených štátov amerických prišlo v marci do USA 6 817 ľudí z Kuby.
„Od roku 1959 (keď sa Fidel Castro a jeho ľudia dostali k moci) sme ostrovom na úteku, kde čoraz viac ľudí považuje emigráciu za jediné možné riešenie, a bezmocne sledujeme narastajúcu absenciu tých, s ktorými sme vyrastali. Máme pocit, že tu nie je miesto pre nádej. Keď znova a znova počúvame, že to nemá kto zmeniť, nádej sa v našich dušiach rúca,“ povedal kňaz pre El Debate v rozhovore uverejnenom 15. apríla.
Reyes, ktorý na Facebooku často komentuje súčasnú situáciu na Kube, povedal, že obyvateľstvo volá po „konci komunizmu a nástupe slobody“. Vláda sa však podľa neho snaží zabrániť tomu, aby sa „von dostalo viac dôkazov“, ktoré by medzinárodnému spoločenstvu ukázali nespokojnosť kubánskych občanov.
Kubánska vláda „preukázala svoju neschopnosť vybudovať spoločnosť, ktorá by bola nielen prosperujúca, ale aj schopná reagovať na najzákladnejšie túžby človeka,“ myslí si kňaz.
Hoci v posledných desaťročiach došlo k zlepšeniu oficiálnych vzťahov medzi komunistickým režimom a Katolíckou cirkvou (v prvých rokoch po revolúcii vláda konfiškovala majetky a vyháňala kňazov a mníšky), náboženská sloboda na ostrove nie je úplná, zdôraznil Reyes v príspevku na Facebooku.
Kňaz sa za svoju kritiku napríklad stal jedným z najprenasledovanejších členov Cirkvi na Kube. Dostával výhražné telefonáty a varovania, že bude postavený pred súd, alebo sa stane terčom násilných a ponižujúcich činov.
Napriek tomu Reyes uviedol, že je vďačný Katolíckej cirkvi, „ktorá mi hovorila o večnom živote, no neprestajne pripomínala aj to, že tento pozemský život nie je len ,podmienkou‘ tejto večnosti, ale že Boh miluje ľudský aj nebeský život“.
O budúcnosti Kuby kňaz povedal: „Teraz už niet cesty späť.“ Kubánci totiž videli pravú tvár členov režimu, „ktorí nám celé roky deň čo deň hovorili o tom, ako veľmi nás milujú a chcú naše dobro“.
„Teraz už vieme, že to všetko bola lož a že ani ich ruka, ani ich hlas nezaváhajú, keď ide o hlásanie ničenia a smrti a podnecovanie vojny brata proti bratovi v boji, ktorý spôsobuje rany, ktoré sa možno už nikdy nezahoja,“ povedal kňaz.
Viac ako stotisíc ľudí sa zúčastnilo na pochode za rodinu v Peru
Organizátori Pochodu za život a rodinu v peruánskom meste Arequipa, ktorý sa konal 15. apríla, tvrdia, že sa na ňom zúčastnilo viac ako stotisíc ľudí. Podujatie organizoval Regionálny koordinátor pre život (CORVIDA), informuje agentúra CNA.
„Za to najcennejšie, čo máme – život a rodinu –, dáme všetko!“ znela téma tohto ročníka sprievodu. Podujatie sa koná od roku 2006 v deň najbližší ku Dňu nenarodených detí, ktorý sa v Peru slávi 25. marca, na sviatok Zvestovania Pána.
Guadalupe Valdezová, predsedníčka organizácie CORVIDA, vo svojom vyhlásení zdôraznila, že sprievod „nie je namierený proti nikomu“, ale je „oslavou, ktorej cieľom je potvrdiť, podporiť a chrániť hodnotu každého človeka a každého ľudského života“.
„Krízy, ktorými sme v posledných rokoch prešli, nám ukázali, že inštitúciou, v ktorej nachádzame najväčšiu oporu v ťažkých časoch, je rodina,“ uviedla Valdezová.
Arcibiskup Arequipy Javier Del Río Alba tisícom účastníkov povedal: „Radostné je znovu sa stretnúť s rodinami, mladými ľuďmi, dospelými, deťmi, matkami a rôznymi skupinami v sprievode, ktoré hovoria áno životu v našej drahej Arequipe, po dvoch rokoch, keď sme to nemohli urobiť takto osobne.“
„Veľmi povzbudivé je vidieť, že tisíce a tisíce ľudí oslavujú dar života a rodiny,“ dodal.
Podujatie trvalo od 15.30 do približne 19.30 a zúčastnili sa na ňom občianske, kultúrne a umelecké združenia, vzdelávacie inštitúcie a dielne, zdravotné kliniky, remeselnícke cechy, súkromné spoločnosti a inštitúcie, ktoré pomáhajú deťom, ženám a rodinám.
Po skončení sprievodu malo niekoľko tímov poverených organizátormi na starosti čistenie ulíc.
Patriarcha Koptskej pravoslávnej cirkvi sa stretne s pápežom a bude slúžiť liturgiu v Lateránskej bazilike
Ako informovala TK KBS, koptský pravoslávny patriarcha Alexandrie Tawadros II. oslávi 10. mája Deň priateľstva medzi Koptami a katolíkmi a zúčastní sa na stredajšej generálnej audiencii na Svätopeterskom námestí. Štrnásteho mája bude slúžiť božskú liturgiu v Katedrále sv. Jána v Lateráne.
Hyacint Destivelle z Dikastéria na podporu jednoty kresťanov uvádza, že „táto návšteva sa určite stane míľnikom na našej ceste k jednote“. Pripomína, že už v minulosti boli urobené dôležité kroky smerom k jednote, napríklad keď patriarcha Cyril vyslal pozorovateľov na Druhý vatikánsky koncil, alebo keď sa v roku 1973 stretli patriarcha Šenuda a pápež Pavol VI.
Desiateho mája sa patriarcha Tawadros zúčastní na generálnej audiencii na Námestí sv. Petra. O deň neskôr sa uskutoční súkromná audiencia u Svätého Otca, ktorej súčasťou bude aj spoločná modlitba.
Štrnásteho mája bude Tawadros so svojimi veriacimi, ktorých je v Taliansku asi 100 000, v Bazilike sv. Jána v Lateráne sláviť božskú liturgiu. Patriarcha nebude liturgiu sláviť pri pápežskom oltári, bude mať k dispozícii vlastný oltár.
V tomto chráme minulý týždeň slávil bohoslužbu aj anglikánsky biskup, čo sa stretlo s kritickými reakciami. Situácia Koptskej cirkvi je však odlišná v tom, že hoci je z pohľadu Ríma v schizme, Katolícka cirkev uznáva platnosť sviatostí vysluhovaných v pravoslávnych cirkvách.