Výber nm: Slovensko do Grécka poslalo druhú skupinu hasičov. Miestni im priamo na mieste vrelo ďakujú

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pápež František prekvapil skupinu mladých svojou návštevou
Foto: Flickr

Keď otec Ignacio Bello pozval pápeža Františka, aby sa pripojil k jeho skupine mladých dospelých na rannú svätú omšu v Bazilike svätého Petra, pravdepodobne nečakal, že dostane odpoveď, informuje Catholic News Agency.

Dvadsiateho piateho júla však tento kňaz, člen Kristových legionárov, dostal ručne písaný list od samotného pápeža, ktorý kňaza aj so skupinou mladých pozval do pápežskej rezidencie vo Vatikáne.

„Bol som veľmi dojatý, pretože som to nečakal. List som poslal do spoločnej poštovej schránky. Keď som však list poslal, modlil som sa k blahoslavenej Matke, aby mu ten list doručila,“ povedal Bello.

Skupina navštívila Rím v rámci prvej časti púte, ktorá vyvrcholí medzinárodným katolíckym stretnutím známym ako Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutoční začiatkom augusta v portugalskom Lisabone.

Otec Bello pocítil vo svojom srdci náhle nutkanie poslať list Svätému Otcovi. „Pomyslel som si, prečo nie? Pápež František nám povedal, aby sme si plnili svoje sny,“ povedal. List si podľa svojich slov musel prečítať viackrát, kým mu došlo, čo sa práve stalo.

Mladí ľudia vo veku 18 až 35 rokov pochádzajú zo združenia Regnum Christi. Päťdesiatčlennú skupinu vedú Bello, brat Adrián Olvera a tri zasvätené ženy, členky Regnum Christi: Cecilia Canovasová, Andrea Infantozziová a Trisha McClellanová.

McClellanová uviedla, že pre mladých išlo o obrovské prekvapenie, keďže im návštevu oznámili iba tesne vopred. Netušila, či pôjde len o krátke stretnutie s podaním ruky alebo o niečo dlhšie.

Nakoniec pápež František strávil rozhovorom s mladými asi 25 minút v prijímacej miestnosti vo vatikánskom hosťovskom dome, v ktorom býva.

„Mladí si sadli do kruhu a rozprávali sme sa. Bol to naozaj bratský rozhovor,“ povedala McClellanová.

Rozhovor prebiehal vo forme otázok od mladých. Pápež počas neho napríklad rozprával o svojom vzťahu ku svojej najobľúbenejšej svätici, svätej Terézii z Lisieux, alebo o tom, že najlepší spôsob, ako sa modliť, je rozprávať sa s Bohom ako s priateľom a deliť sa s ním aj o bežné veci zo svojho života.

Ďalšou témou rozhovoru bol dokumentárny film spoločnosti Disney Pápež odpovedá, ktorý vyšiel začiatkom tohto roka a zachytáva diskusiu pápeža Františka s desiatimi príslušníkmi generácie Z.

Mladí dospelí vyjadrili, ako na nich zapôsobila skutočnosť, že v dokumentárnom filme počúval mladých ľudí.

Celé stretnutie bolo „krásnym stretnutím, krásnym darom“, povedala McClellanová.

Po celodennom pobyte vo Vatikáne skupina navštívila katolícke svätyne v Cascii, Assisi, Lanciane a San Giovanni Rotondo v Taliansku.

Ich púť pokračovala do Medžugoria v Bosne a Hercegovine a potom mladí odleteli do Lisabonu na Svetové dni mládeže. V Portugalsku navštívia aj svätyňu Panny Márie Fatimskej.

Slovensko poslalo do Grécka druhú skupinu hasičov. Miestni im priamo na mieste vrelo ďakujú
Foto: Pexels

Slovenská republika sa snaží pomôcť Grécku sužovanému požiarmi, a preto do tejto krajiny posiela už druhú skupinu svojich hasičov, informoval portál Startitup. Nová skupina vystrieda tridsať hasičov, ktorí sa vrátili na Slovensko.

Noví hasiči by mali na mieste podľa premiéra Ľudovíta Ódora zostať 14 dní. „Slovensko je malá krajina, ale pri krízových situáciách sa na nás dá spoľahnúť. Dokázali sme to už viackrát aj v tomto roku, či už pri zemetrasení v Turecku alebo záplavách v Taliansku,“ vyhlásil Ódor.

Premiér hasičom poďakoval a ocenil ich odvahu. Pripomenul, že boj proti požiaru pomáha aj slovenským turistom. Miesto ich nasadenia sa podľa prezidenta Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavla Mikulášeka bude meniť podľa potreby.

Na konci júla boli slovenskí hasiči nasadení napríklad pri obci Vati na ostrove Rodos, kde za pomoci veľkoobjemovej cisterny zabezpečili dodávku vody na plnenie hasičských vozidiel miestnych hasičov.

„Popoludní prišlo k striedaniu zmien. Členovia modulu okrem plnenia iných úloh likvidovali menšie lokálne požiare,“ priblížil HaZZ.

„Prácu slovenského modulu ocenili domáci obyvatelia, od ktorých sa našim hasičom dostali na mieste veľké slová vďaky,“ uviedla Bianka Královičová z prezídia HaZZ.

O slovenských hasičoch v Grécku informovali aj svetové médiá ako Bloomberg alebo Alarabiya News. Na internete sa šíria aj videá slovenských hasičov priamo v akcii.

Grécko má podľa portálu IDNES.cz to najhoršie už za sebou, keďže sa cez ostrov prehnala búrka a požiare sa vďaka tomu podarilo dostať pod kontrolu.

Kritický hlas môže byť prínosný aj pre ľudí pôsobiacich v Cirkvi, tvrdí nový šéfredaktor Katolíckych novín
Foto: Facebook

Katolícke noviny majú nového šéfredaktora, ktorým sa stal 34-ročný vyštudovaný politológ Ján Lauko. Po prebratí funkcie Lauko poskytol rozhovor denníku Postoj, v ktorom sa rozhovoril o svojej vízii a o tom, ako chcú Katolícke noviny osloviť nové generácie.

Redaktor sa Lauka opýtal, či sa vo svojom veku necíti príliš mladý na funkciu šéfredaktora. Nový šéfredaktor so smiechom odpovedal, že môže ísť o cielený krok Spolku svätého Vojtecha, ktorý by chcel Katolícke noviny posunúť smerom viac k mladým čitateľom.

„Nedávno sa konala synoda o mladých, čo podľa mňa ukazuje, že aj Cirkev si uvedomuje, že musí vykročiť viac k mladým. Koniec koncov, pápež František to pomerne často spomína,“ uviedol nový šéfredaktor.

Na otázku o témach, ktorým sa Katolícke noviny venujú, Lauko odpovedal, že ako médium nemajú od biskupov zákaz venovať sa nejakým témam. „Katolícke noviny sú nezávislé médium, čo sa týka financovania. Žijeme z toho, čo predáme a čo si zarobíme na reklame a inzercii. Ďalšie príjmy, napríklad z verejných zbierok v kostole, my nemáme,“ hovorí.

Katolícke noviny sa podľa neho môžu venovať aj pálčivým témam, ak to nezachádza na úroveň schizmy. „Viem, že niekedy sa niektoré veci ťažko čítajú, ale aj kritický hlas môže človeka posunúť a môže byť prínosom pre čitateľa aj ľudí pôsobiacich v Cirkvi,“ tvrdí.

Jeho hlavnými prioritami je do budúcich rokov budovať značku, napríklad prostredníctvom nadväzovania väčšieho kontaktu s čitateľmi, a rozšírenie značky Katolíckych novín na tvorbu multimediálneho obsahu, konkrétne podcastov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články