Výber nm: Traja študenti sa na rok zbavili svojich smartfónov. Naučili sme sa viac prežívať prítomný okamih, zhodujú sa

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Vo svetovom rebríčku slobody tlače sa Slovensko vrátilo do prvej dvadsiatky
Foto: Pexels

V tohtoročnom svetovom rebríčku slobody tlače sa Slovenská republika umiestnila na 17. mieste spomedzi 180 krajín sveta, informoval portál Aktuality.sk. Oproti roku 2022 ide o postup o 10 miest.

V roku 2022 sa na Slovensku odohralo menej útokov na novinárov ako v predošlom roku. Novinári sa na Slovensku v súčasnosti majú bezpečnejšie aj vďaka novovzniknutej platforme na ochranu novinárov (Bezpečná.žurnalistika.sk).

„Zdá sa, že sloboda tlače na Slovensku benefituje z celkovo zdravého ekonomického prostredia v sektore (relatívna finančná stabilita a transparentnosť médií, relatívne nízka korupcia a slabé ekonomické tlaky v profesii). Napriek pozitívnym legislatívnym reformám výraznejší pokrok brzdí chýbajúce odsúdenie objednávateľa vraždy Jána Kuciaka, nedokončená reforma verejnoprávneho média, ako aj šikanózne žaloby proti novinárom a tresty väzením za ohováranie v platnej legislatíve,“ hodnotí Pavol Szalai z Reportérov bez hraníc.

Na prvom mieste sa v rebríčku umiestnilo Nórsko, a to už siedmy rok po sebe. Ďalej v rebríčku nasledovali Írsko a Dánsko. Spojené štáty americké sa pre vraždu dvoch novinárov ocitli až na 45. mieste a Česká republika sa umiestnila na 14. mieste.

Mier nie je možný bez slobody a demokracie, uviedli lídri Slovenska pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny
Wilhelm Keitel, náčelník nemeckého velenia, podpisuje na predmestí Berlína bezpodmienečnú kapituláciu nemeckých vojsk (1945). Foto: Wikimedia Commons

Za slobodu a demokraciu je potrebné neustále bojovať, pretože skutočný mier bez nich nie je možný. Zhodujú sa na tom prezidentka a premiér Slovenskej republiky, ktorí pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom a 78. výročia konca druhej svetovej vojny v Európe vydali svoje vyhlásenia.

Prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnych sieťach uviedla, že druhá svetová vojna bola „najväčšou tragédiou v dejinách ľudstva“.

„Naše územie a územie východnej Európy oslobodzovala najmä sovietska Červená armáda za pomoci domáceho odboja, 1. československého armádneho zboru a rumunskej armády. Protihitlerovskú koalíciu však tvorili aj ďalšie veľmoci – Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, Francúzsko, aj Čína. Ku koncu vojny bolo do nej zapojených viac ako päťdesiat štátov sveta,“ napísala prezidentka vo vyhlásení.

„Historická skúsenosť z druhej svetovej vojny, ale aj zo všetkých ďalších vojnových konfliktov, potvrdzuje, že zdrojom konfliktov nebývajú národy, či štáty, ale režimy pošliapavajúce ľudské slobody a práva, schopné vyvolať nenávisť. Či to boli režimy fašistické, komunistické, alebo rôzne autoritárske režimy 21. storočia. Skutočný mier nie je možný bez slobody a demokracie, a preto sa o ne vždy musíme usilovať,“ dodala hlava Slovenskej republiky.

Premiér Eduard Heger vo svojom vyhlásení zdôraznil, že sme ako ľudstvo po hrôzach druhej svetovej vojny deklarovali, že sa už nikdy nebudú opakovať, no v súčasnosti znovu stojíme pred veľkými hrozbami a výzvami.

„Rovnako ako pred druhou svetovou vojnou, tak aj teraz naberajú na sile klamstvá a dezinformácie. Rovnako ako vtedy sú také mocné, že vyvolávajú spoločenskú nenávisť. A preto rovnako ako vtedy potrebujeme v sebe nájsť odvahu a ľudskosť, aby sme neprepadli falošným víziám, ktoré sa nám podsúvajú,“ uviedol slovenský premiér.

„Každá doba má svojich hrdinov, ktorí sa postavia za správne hodnoty. Hitlerova nenávisť nespojila len jeho nasledovateľov. Spojila aj stranu dobra. Preto aj dnes sa v čase kríz musíme spojiť. Aby všetky tieto jazvy našej histórie neboli zbytočné. Len tak nezopakujeme chyby a môžeme budovať slobodný svet, v ktorom sa navzájom rešpektujeme,“ tvrdí Eduard Heger.

Traja kresťanskí študenti sa na rok zbavili svojich smartfónov. Naučili sme sa viac prežívať prítomný okamih, zhodujú sa
Foto: Pexels

Aktivita Františkánskej univerzity v meste Steubenville v Ohiu, v rámci ktorej sa študenti mohli na jeden rok zbaviť svojich smartfónov, sa skončila. Univerzita udelila študentom, ktorí sa zapojili do tohto experimentu, štipendium vo výške 5 000 dolárov, informuje agentúra CNA, ktorá zároveň priniesla svedectvá účastníkov.

„Malo to na mňa oveľa väčší vplyv, ako som si myslela,“ povedala Grace Pollocková, ktorá študuje za zdravotnú sestru. Uviedla, že sa výrazne zlepšila jej produktivita a viac času trávila aktivitami vonku a čítaním.

Tento rok štipendium získalo 30 študentov. Svojho smartfónu sa však dobrovoľne a bez finančnej odmeny vzdalo 50 ďalších študentov.

Aktivita má pomôcť študentom získať kontrolu nad svojím používaním digitálnych technológií. S nápadom prišli dvaja absolventi univerzity, Justin a Hope Schneirovci.

„Ceníme si život prežitý naplno, život spojený so zmysluplným vzťahom k sebe samému, k druhým a k Bohu,“ povedal Justin Schneir.

Pollocková, ako aj 21-ročný tretiak Paul Merkel a 18-ročná prváčka Theresa Ryanová uviedli, že život bez smartfónov im pomohol stať sa viac „prítomnými“.

„Mohla som si sadnúť a modliť sa a bolo oveľa ľahšie zamerať sa na prítomnosť,“ povedala Ryanová. Sústrediť sa na modlitbu sa nestalo veľmi jednoduchým hneď, no odstránenie smartfónu jej výrazne pomohlo.

Pollocková uviedla, že keď používala smartfón, často doň pozerala, napríklad keď niekde čakala v rade. Teraz sa namiesto toho prihovorí osobe vedľa nej.

„Myslím si, že je to skvelý spôsob, ako skutočne vnímať ľudí pred sebou, namiesto toho, aby ste sa pozerali na obrazovku, keď ste v nepríjemnej situácii,“ uviedla.

Študentka povedala, že si všimla, ako telefóny často odvádzajú pozornosť ľudí od rozhovoru, do ktorého sú zapojení.

„Neustále prichádzajú nové notifikácie, takže kedykoľvek sa s niekým rozprávam, neustále berie do ruky telefón, pozerá sa naň a odkladá ho,“ povedala.

Študenti si po tom, ako sa vzdali svojich smartfónov, museli nájsť nejakú alternatívu. V USA existuje firma Light Phone, ktorá sa špecializuje práve na výrobu telefónov s mimoriadne obmedzeným množstvom funkcií, no populárnymi medzi študentmi boli aj klasické vyklápacie telefóny.

„Takmer okamžite som si všimol, že moja myseľ bola po týždni, keď som nemal smartfón, oveľa jasnejšia,“ uviedol študent Paul Merkel, ktorý prežil rok s vyklápacím telefónom. Povedal, že práve jeho telefón podnietil množstvo rozhovorov s ľuďmi naokolo, ktorí boli zvedaví, prečo používa staré zariadenie.

Okrem psychologickej úľavy mu prechod na starý telefón ušetril aj peniaze, keďže si platí lacnejší balík služieb, ktorý nezahŕňa dátové pripojenie na internet.

Študenti, ktorí sa zapojili do programu, sa úplne nevzdali sociálnych sietí, pretože k nim mohli pristupovať prostredníctvom počítačov. Ako však poznamenali, používanie sociálnych sietí cez počítač nie je až také pohodlné, čiže sa skrátil čas, ktorý na nich strávili, a navyše nemali pocit neustálej potreby kontrolovania sociálnych sietí.

Ryanová a Merkel sa k svojim smartfónom už vôbec neplánujú vrátiť, Pollocková tvrdí, že to prehodnotí, keď vstúpi do pracovného života. Všetci traja študenti tvrdia, že im program pomohol a boli by veľmi radi, keby podobné programy zaviedli aj iné univerzity.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články