Výber nm: Vatikán plánuje spustiť mierovú misiu, jej lídrom bude kardinál Zuppi

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Lídri G7 vyzvali Čínu, aby využila svoj vplyv na zastavenie ruskej agresie
Foto: Twitter/Rishi Sunak

Vo vyhlásení lídrov krajín G7, ktoré bolo vydané pri príležitosti ich samitu v japonskej Hirošime, sa nachádza aj výzva Číne, aby robila viac pre zastavenie ruskej agresie na Ukrajine, informuje portál Politico.

„Vyzývame Čínu, aby naliehala na Rusko, aby zastavilo svoju vojenskú agresiu a okamžite, úplne a bezpodmienečne stiahlo svoje vojská z Ukrajiny. Vyzývame Čínu, aby podporovala komplexný, spravodlivý a trvalý mier, založený na územnej celistvosti a zásadách a cieľoch Charty OSN, a to aj prostredníctvom priameho dialógu s Ukrajinou,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Portál Politico zdôrazňuje, že na tomto spoločnom vyhlásení je dôležitým prvkom to, že sa Európa a Spojené štáty americké dohodli na spoločnom postoji voči Číne.

„Sme pripravení budovať konštruktívne a stabilné vzťahy s Čínou,“ uviedli lídri krajín G7 vo vyhlásení.

Vyhlásenie sa dotklo aj problematiky prístupu Číny k Taiwanu. Portál Politico píše, že jazyk používaný krajinami G7 sa nezmenil ani pri tejto záležitosti.

„Opätovne potvrdzujeme dôležitosť mieru a stability na druhej strane Taiwanského prielivu ako nevyhnutných kvôli bezpečnosti a prosperite v medzinárodnom spoločenstve,“ uvádza sa vo vyhlásení a lídri dodávajú, že „nedošlo k zmene základných postojov“, pokiaľ ide o politiku jednej Číny. Lídri však varovali pred „militarizáciou“ Číny v Juhočínskom mori.

Lídri G7 Čínu napomenuli vo veci množstva nelegálnych čínskych policajných staníc, ktoré polície západných krajín objavujú len postupne. „Vyzývame Čínu, aby nevykonávala zásahy zamerané na podkopávanie bezpečnosti a ochrany našich komunít, integrity našich demokratických inštitúcií a našej hospodárskej prosperity,“ uviedli lídri vo svojom vyhlásení s odvolaním sa na Viedenský dohovor, čo je medzinárodný dohovor o diplomatických vzťahoch, výsadách a imunitách diplomatických misií z roku 1961.

Krajiny G7 sa takisto dohodli na vzniku novej „koordinačnej platformy“, ktorej cieľom bude posilnenie schopnosti oboch strán Atlantického oceánu a Japonska reagovať na prípadný ekonomický nátlak zo strany Číny.

V posledných rokoch totiž Čína viackrát využila svoj vplyv na potrestanie krajín, s ktorými sa v niektorých záležitostiach politicky nezhodla. Patrí medzi ne napríklad Japonsko, Austrália, Litva alebo Južná Kórea.

„Cieľom našich politických prístupov nie je poškodiť Čínu ani sa nesnažíme zmariť jej hospodársky pokrok a rozvoj. Rastúca Čína, ktorá hrá podľa medzinárodných pravidiel, by bola v celosvetovom záujme. Neoddeľujeme sa ani sa neobraciame dovnútra,“ uviedli lídri krajín G7.

„Zároveň si uvedomujeme, že hospodárska odolnosť si vyžaduje znižovanie rizika a diverzifikáciu. Podnikneme kroky, individuálne aj kolektívne, aby sme investovali do našej vlastnej hospodárskej životaschopnosti. Znížime nadmernú závislosť v našich kritických dodávateľských reťazcoch,“ dodali.

Na samit pricestoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý na Twitteri uviedol: „Japonsko. G7. Dôležité stretnutia s partnermi a priateľmi Ukrajiny. Bezpečnostné záruky a väčšia spolupráca s cieľom nášho víťazstva. Dnes sa priblíži mier.“

Pôvodne sa predpokladalo, že sa Zelenskyj s lídrami krajín G7 spojí prostredníctvom videohovoru. Napokon však prílet jeho lietadla zaznamenala japonská televízia NHK.

Vatikán plánuje spustiť mierovú misiu, jej lídrom bude kardinál Zuppi
Foto: Pexels

Vatikán v sobotu potvrdil, že plánuje spustiť mierovú misiu, ktorej cieľom bude prispieť k dosiahnutiu mieru medzi Ruskom a Ukrajinou. Viesť by ju mal 67-ročný bolonský arcibiskup Matteo Zuppi, informoval denník Postoj.

„Môžem potvrdiť, že pápež František poveril kardinála Mattea Zuppiho, bolonského arcibiskupa a predsedu Konferencie biskupov Talianska, úlohou viesť misiu, ktorá má po dohode so Štátnym sekretariátom pomôcť zmierniť napätie v konflikte na Ukrajine, v nádeji, ktorej sa Svätý Otec nikdy nevzdal, že sa tým dajú do pohybu cesty mieru. Načasovanie tejto misie a jej podmienky sa v súčasnosti skúmajú,“ povedal riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni.

Vatikánsky hovorca svojím vyjadrením reagoval na medializované informácie, podľa ktorých pápež plánoval do Ruska a na Ukrajinu vyslať svojich mierových vyslancov s cieľom dosiahnuť prímerie. Taliansky web Il Sismografo tvrdil, že do Kyjeva za ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vyrazí bolonský arcibiskup Zuppi a s Vladimirom Putinom bude viesť rozhovory Claudio Gugerotti, prefekt Dikastéria pre východné cirkvi.

Dikastérium však uviedlo, že si „prefekt nie je vedomý ničoho, čo sa o ňom hovorí“.

Arcibiskup Cagliari Giuseppe Baturi, generálny sekretár Talianskej biskupskej konferencie (CEI), o spomínanej misii uviedol, že ju vníma ako „prejav veľkej dôvery“.

„Pozývame cirkevné spoločenstvá a najmä kláštory prítomné na území krajiny, aby odteraz sprevádzali modlitbou túto misiu, ktorú Svätý Otec chcel zveriť predsedovi CEI, aby priniesla ovocie a pomohla budovať procesy zmierenia,“ uviedol arcibiskup Baturi.

Riaditeľ tlačového oddelenia Talianskej biskupskej konferencie Vincenzo Corrado uviedol, že vzhľadom na „dôležitosť a delikátnosť tejto úlohy“ nebude kardinál Zuppi poskytovať médiám žiadne rozhovory ani vyhlásenia, kým to po dohode so Svätou stolicou nebude považovať za vhodné.

Denník Postoj pripomína, že Zuppi už v minulosti zohral dôležitú úlohu pri riešení konfliktov na medzinárodnej scéne. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy sa radí napríklad sprostredkovaný dialóg so stranami, ktoré medzi sebou bojovali v občianskej vojne v Mozambiku. Po 17 rokoch bojov bola v roku 1992 dosiahnutá mierová dohoda.

Pro-life aktivistka Lila Roseová dostala čestný doktorát. Buďte nebezpečne dobrí, uviedla v ďakovnej reči
Foto: Twitter

Známa americká pro-life aktivistka Lila Roseová dostala čestný doktorát od Františkánskej univerzity v Steubenville za celoživotnú prácu v oblasti ochrany ľudského života, informovala stránka skupiny Live Action.

Vo svojej ďakovnej reči študentov vyzvala, aby boli „nebezpečne dobrí“ a aby neostávali uzavretí vo svojich bublinách, ale zvestovali pravdu o ľudskej dôstojnosti celému svetu.

Roseová povedala, že v detstve jednou z jej najobľúbenejších kníh bolo dielo Lev, šatník a čarodejnica, prvý diel ságy o Narnii. Jedna z hlavných postáv, lev Aslan, je v tejto knihe opísaná ako „nebezpečná, no dobrá“.

„Buďte ako Aslan. Buďte ako Kristus. Buďte nebezpeční. Buďte nebezpečne dobrí. Náš nebezpečne dobrý Pán jedol s hriešnikmi, mýtnikmi a prostitútkami. Prvých 30 rokov svojho života strávil v relatívnej anonymite a pokorne pracoval po boku svojho otca Jozefa. Bol služobníkom skôr, ako sa stal aktivistom. Ale keď si to chvíľa vyžadovala, náš Pán prevracal stoly, jedol v sobotu a dokonca pracoval v utajení. Stručne povedané: Ježiš nebol bezpečný, ale bol dobrý,“ uviedla aktivistka.

Vo svojom prejave študentov tiež vyzvala, aby budovali sociálne vzťahy v reálnom živote, vytvárali silné rodiny a šírili lásku.

„Buďte ľuďmi modlitby. Nemôžete byť nebezpečne dobrí, ak sa nemodlíte. Práve modlitba, mlčanie s Bohom uprostred hluku tohto sveta, otvorí naše srdcia, aby sme počuli tiché vnuknutia Ducha Svätého. Iba modlitbou môžete posvätiť svoj obyčajný život na niečo neobyčajné. Keď za sebou zanecháte harmóniu vašej krásnej univerzity, vaša viera a spoločenstvo budú vyzerať inak. Mali by. Držte sa vízie, odvahy a lásky,“ dodala na konci svojho prejavu.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.