Výber nm: Vatikán vracia sochy pochádzajúce z Partenónu späť do Grécka

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Vatikán vracia sochy pochádzajúce z Partenónu späť do Grécka
Foto: Twitter

Vatikán vrátil Grécku tri časti sôch z Partenónu, čo pápež František označil ako „gesto priateľstva“, informovala stanica BBC.

Tieto 2 500-ročné časti sôch boli až doteraz súčasťou zbierky Vatikánskych múzeí. Svoj úmysel vrátiť vzácne historické artefakty Grécku oznámil pápež František minulý rok. Časti vrátených sôch zobrazujú konskú hlavu, bradatého muža a hlavu chlapca.

Grécko dúfa, že tento krok Vatikánu inšpiruje aj ďalšie krajiny k tomu, aby vrátili sochy, ktoré sa pôvodne nachádzali v gréckom Partenóne. Z pôvodných sôch, ktoré tvorili súčasť tejto pamiatky, sa dodnes zachovalo asi 50 percent. Asi polovica z týchto zachovaných sôch sa nachádza v Britskom múzeu.

„Dnešný ceremoniál, podobne ako gesto vlády Sicílie a Talianskej republiky pred pár mesiacmi, ukazuje cestu, ktorou by sme sa mohli vydať, ktorú by mali nasledovať všetci, aby bola obnovená jednota Partenónu,“ uviedla grécka ministerka kultúry Lina Mendoniová.

Pri odovzdávaní sôch pred kamerami pózovalo viacero významných osobností, vrátane aténskeho arcibiskupa Ieronyma, predstaviteľa Gréckej pravoslávnej cirkvi. „Moje osobné hlboké želanie je, aby tento nápad napodobnili aj ostatní. Pápež František ukázal, že je to možné a významné,“ povedal arcibiskup.

Sochy boli po stáročia súčasťou zbierok pápežských múzeí. Od začiatku 20. storočia sa Grécko snažilo získať ich späť od Vatikánu a z iných európskych zbierok.

V 19. storočí boli z Partenónu odnesené desiatky sôch na príkaz škótskeho šľachtica Thomasa Brucea, známeho ako lord Elgin. Ten neskôr predal sochy britskej vláde, ktorá ich potom vystavila v Britskom múzeu.

Hovorí sa o tom, že šéf Britského múzea George Osborne je v súčasnosti blízko k určitej dohode s gréckou stranou. V januári vtedajšia britská ministerka kultúry uviedla, že sochy patria Británii a Britské múzeum zo zákona nemôže sochy navždy vydať Grécku.

Grécko a Británia by sa však mohli dohodnúť na kompromisnom riešení, napríklad na vzájomnom dočasnom požičiavaní si sôch a iných historických artefaktov.

Protestantská cirkev v Severnej Karolíne pomohla rodinám v núdzi vyrovnať dlhy za školské obedy
Foto: Pexels

Pastor Dickie Spargo zo Severnej Karolíny svojimi aktivitami pomáha deťom v núdzi po celom okrese. Jeho cieľom je poskytnúť deťom, ktoré pochádzajú z chudobným rodín, oblečenie, strechu nad hlavou a niekedy dokonca rodinu prostredníctvom adoptívnych programov.

Pred niekoľkými rokmi jeho spoločenstvo City Church v okrese Gaston napríklad založilo projekt Hope Closet, ktorý zabezpečuje odev a obuv pre deti vyrastajúce v chudobných pomeroch.

Pred pár týždňami pastor Spargo natrafil na novinový článok o narastajúcom počte detí, ktorých rodiny dlžia školám peniaze za školské obedy, informoval portál GNN.

Nezaplatené účty za školské obedy sú problémom v celej Severnej Karolíne, vrátane okresu Gaston, o ktorom Spargo zistil, že v ňom rodiny dlhujú dovedna 13-tisíc dolárov.

„Rozhodli sme sa, že o tom povieme našej cirkvi a potom urobíme zbierku a uvidíme, čo sa stane,“ povedal Spargo miestnym médiám.

Za menej ako dva týždne vyzbierala cirkev 23 000 dolárov. „Je to skvelá príležitosť pomôcť týmto deťom,“ povedal pastor svojim veriacim po odovzdaní šeku.

Školy v Severnej Karolíne sa snažia o to, aby rodičia zo sociálne znevýhodneného prostredia požiadali o štátnu pomoc pri úhrade za obedy. Napriek tomu vznikol spoločný dlh vo výške niekoľko tisíc dolárov.

Dar vo výške 23 000 dolárov od veľkej kresťanskej cirkvi zabezpečí vyrovnanie dlhu za školské obedy počas tohto školského roka a zvyšok pomôže zaplatiť dlhy v nasledujúcom školskom roku.

USA investovali 139 miliónov dolárov s cieľom posilniť svoje vzťahy s Ghanou
Foto: Wikimedia Commons

Viceprezidentka Spojených štátov amerických Kamala Harrisová dnes oznámila iniciatívu na posilnenie partnerstva Spojených štátov s Ghanou a podporu regionálnej bezpečnosti. Oba národy spájajú silné bilaterálne vzťahy, ktoré sú zakorenené v historických, kultúrnych a hospodárskych väzbách a spoločných demokratických hodnotách, uviedla viceprezidentka podľa portálu TDS.

V rámci návštevy viceprezidentky v Akkre Biely dom oznámil, že USA plánujú poskytnúť Ghane v roku 2024 bilaterálnu pomoc vo výške 139 miliónov dolárov.

USA plánujú investovať viac ako 100 miliónov dolárov na podporu úsilia o predchádzanie konfliktom v pobrežnej západnej Afrike. Najmenej 86 miliónov dolárov bude v priebehu troch rokov vyčlenených na realizáciu nového 10-ročného plánu na riešenie regionálnych hrozieb násilného extrémizmu a nestability v tomto regióne.

Viceprezidentka vyzdvihla spôsob, akým proti násilnému extrémizmu bojujú Ghana, Benin, Pobrežie Slonoviny, Guinea a Togo. Agentúra pre medzinárodný rozvoj Spojených štátov (USAID) a Ministerstvo zahraničných vecí začali realizovať nové programy na posilnenie hospodárskeho rozvoja a zvýšenie úrovne riadenia v rizikových komunitách, vrátane severnej Ghany.

Ďalšou iniciatívou podľa viceprezidentky Harrisovej bude podpora Spojených štátov určená na ekonomické oživenie Ghany a reštrukturalizáciu dlhu. Úrad pre technickú pomoc Ministerstva financií Spojených štátov (OTA) ešte tento rok poskytne Ghane stáleho ekonomického poradcu, aby tamojšiemu Ministerstvu financií pomáhal pri vypracovávaní dlhodobých reforiem potrebných na zlepšenie udržateľnosti tamojšej ekonomiky a vytvorenie konkurencieschopného a dynamického trhu s vládnymi dlhopismi.

Agentúra pre medzinárodný rozvoj plánuje v priebehu dvoch rokov financovať činnosť mladých stážistov na ghanskom Ministerstve financií. Všetci títo stážisti sú mladí obyvatelia Ghany a čerství absolventi vysokých škôl.

USA tiež spolupracujú s ghanskou vládou na podpore mladých podnikateľov, a to vytvorením Centra pre rozvoj malého podnikania v Africkej kontinentálnej zóne voľného obchodu (AfCFTA). Cieľom tohto centra je podporovať malé a stredné podniky, ktoré vlastnia ženy alebo mladí ľudia. Centrum chce týmto podnikateľom pomáhať poskytovaním odborného poradenstva, ktoré im uľahčí posilniť svoje postavenie v rámci afrického a globálneho trhu.

Americké ministerstvo práce takisto zvýšilo financovanie svojich programov na boj proti detskej práci, novodobému otroctvu a obchodovaniu s ľuďmi. Tieto programy sa týkajú aj diania priamo v Ghane.

Podľa viceprezidentky Kamaly Harrisovej tieto kroky dokazujú záväzok Spojených štátov amerických rozvíjať svoje vzťahy s Ghanou a podporovať tento región vo viacerých oblastiach.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články