Zbierky a iniciatívy na pomoc obyvateľom Ukrajiny a utečencom

Vo štvrtok sme sa zobudili do hrozného rána. Médiami rezonovali správy o tom, ako v skorých ranných hodinách vpadli ruské vojenské jednotky na územie Ukrajiny. Nasledujúce hodiny sme začali byť svedkami toho, aký dosah mal masívny vojenský útok, ktorý zničil desiatky cieľov a aj niekoľko letísk. Medzi obeťami sú aj civilisti.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok krátko pred polnocou vyhlásil, že o život prišlo 137 ukrajinských občanov, medzi nimi mali byť aj deti. Obyvatelia Ukrajiny sa od včera snažia ukryť na bezpečnom mieste, iní zas utekajú z krajiny aj s rodinami. Na Slovensku sa okamžite zdvihla vlna solidarity a začali sa organizovať rôzne verejné zbierky na pomoc týmto ľuďom.

Čo môžete urobiť aj vy, aby ste pomohli? Máte niekoľko možností. Prinášame vám prehľad jednotlivých organizácií, prostredníctvom ktorých sa do pomoci môžete zapojiť.

Zdroj: FB/Ukraine vs. Russia War Update
Človek v ohrození

Slováci môžu ľuďom na Ukrajine pomôcť napríklad cez organizáciu Človek v ohrození, a to konkrétne finančne. Organizácia vyčlenila z humanitárneho fondu 20-tisíc eur, ktoré zabezpečia prvú pomoc. Peniaze budú použité na pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu, ľuďom, ktorí pre vojnu opúšťajú svoje domovy, a na ochranu ohrozených jednotlivcov a rodín. „Vojna v našom bezprostrednom okolí je to najhoršie, čo sa mohlo stať. Konflikt prinesie množstvo obetí a mnoho ľudí bude nútených hľadať bezpečie inde. Je našou povinnosťou im pomôcť,“ hodnotí situáciu na Ukrajine koordinátor humanitárnej pomoci v Človeku v ohrození Marián Cehelník.

Organizácia na Ukrajine pomáhala už predtým. Konkrétne v Doneckej a Luhanskej oblasti opravovala zničené potrubia a zabezpečovala nepretržitý prístup k čistej vode pre nemocnice, školy a domovy pre seniorov. Pomáhala tiež deťom a rodičom spracovávať psychické traumy z konfliktu. Zrekonštruovala a vybavila triedy, kde sa žiaci môžu vzdelávať za pomoci nových didaktických pomôcok v prostredí, ktoré je bezpečné a príjemné. Opravovala domy poškodené v bojoch. Trénovala a zamestnala miestne opatrovateľky, ktoré sa rok starali o starých ľudí. Uľahčovali im každodenný život v tejto ťažko skúšanej oblasti.

Zdroj: clovekvohrozeni.sk

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi vyhlasuje zbierku na okamžitú pomoc na Ukrajine. Na Ukrajinu posiela okamžitú pomoc vo výške 1 milión eur. Nadácia prosí všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa pripojili a pomohli jej tento záväzok naplniť.

„Kostoly a farnosti sú pripravené na prívaly utečencov. Kňazi, rehoľníci aj laici prešli kurzami prvej pomoci, aby mohli pomáhať zraneným. Cirkev v krajine sa na situáciu pripravovala už týždne, hoci dúfala v mierové riešenie,“ informuje ACN.  Pomôcť môžete TU.

A ako budú využité finančné prostriedky?

  • Okamžitá pomoc pre obyvateľov diecéz v núdzi v regiónoch Charkova, Záporožia, Donecku, Odesy a na Kryme.
  • Pomoc pre 4789 kňazov a 1350 rehoľných sestier po celej Ukrajine, aby mohli naďalej pomáhať núdznym v ich farnostiach.

Zdroj: acn-slovensko.darujme.sk

#KtopomôžeUkrajine

#KtopomôžeUkrajine je online platforma, ktorá zoskupuje rôzne formy pomoci pre občanov Ukrajiny, ktorí sú nútení opustiť svoj domov, a prichádzajú na Slovensko.

„Vytvorili sme formulár so žiadosťou o pomoc pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny. Je v ukrajinčine a v angličtine. Aby sa čo najskôr dostal k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, chceme vás všetkých požiadať o zdieľanie a aktívne preposielanie ľuďom utekajúcim pred vojnou z Ukrajiny na Slovensko,“ píše iniciatíva na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook. Formulár nájdete TU.

 

Zdroj: FB/Kto pomôže Ukrajine

MAGNA na Ukrajine

MAGNA pôsobí na Ukrajine od roku 2019, v oblasti Luhanska a Donecka poskytuje zdravotnú starostlivosť.„Na Ukrajine máme pripravené zásoby liekov a sme aktuálne v úzkom kontakte so zdravotníckymi centrami v okolí takzvanej kontaktnej línie, v akomsi nárazníkovom pásme medzi znepriatelenými stranami. V prípade eskalácie konfliktu sme pripravení našu podporu a rozsah pomoci okamžite rozšíriť a pomôcť deťom a ich rodinám v núdzi,“ hovorí Roman Barylo, MAGNA operačný koordinátor na Ukrajine.

Konflikt na Ukrajine nemá len politickú rovinu. Viac ako tri milióny obyvateľov východnej Ukrajiny je totiž odkázaných na humanitárnu pomoc a pretrvávajúci vojnový konflikt situáciu stále zhoršuje. K najohrozenejším patrí viac ako 300-tisíc detí.

Váš dar umožní poskytovať pomoc ľuďom postihnutým konfliktom na Ukrajine. V kombinácii s darmi iných darcov sa tak premení na prostriedok, ktorý podporí dôležitú prácu – poskytovať zdravotnú a humanitárnu pomoc deťom a ich rodinám v kríze na celom svete. Pomôcť môžete TU.

 

Zdroj: donate.magna.org

Slovenská katolícka charita

Do pomoci sa tiež zapojila Slovenská katolícka charita (SKCH). Výnos zo zbierky použije na akútnu pomoc ľuďom v oblasti konfliktu, stravu, ubytovanie a zabezpečenie základných potrieb, v spolupráci s ukrajinskou charitou a lokálnou Caritas Donetsk, dlhodobým partnerom SKCH. Pomôcť môžete TU.

 

Zdroj: SKCH

Integra – pomoc na Ukrajine

Nadácia Integra pomáha na Ukrajine, v Poľsku aj na Slovensku. Snaží sa zmierniť utrpenie ľudí na úteku. Na Ukrajine pomohli zriadiť dočasné útočisko blízko Kyjeva pre ľudí v pohybe. Zároveň sú v kontakte s ľuďmi v rôznych častiach Ukrajiny. „V Poľsku, kam pred pár dňami dorazili prví ľudia z Ukrajiny, zabezpečujeme ubytovanie a stravu v spolupráci s partnerom Mission to the East Poland. Očakávame príchod ďalšieho množstva ľudí,“ opisuje nadácia, ktorá je tiež v kontakte s partnermi z cirkví a neziskových organizácii, s ktorými hľadajú možnosti na pomoc pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny.

„V spolupráci s medzinárodnou Alianciou Integral a s tromi jej ďalšími členmi vytvárame podmienky na spustenie humanitárnych akcií priamo na Ukrajine,“ vysvetľuje ďalej Integra. Pomôcť môžete TU.

 

Zdroj: Integra

Donio n.f.

Celkovo 100% peňažných prostriedkov získaných cez Donio n. f. pomôže Ukrajincom a Ukrajinkám prostredníctvom práce mimovládnych a občianskych organizácii priamo na mieste alebo vďaka ich pôsobeniu u nás doma. Financie budú rozdelené podľa aktuálnych potrieb. Pomôcť môžete TU.

Zdroj: Donio

Depaul Slovensko

Aj Depaul Slovensko vyhlásilo krízovú zbierku pre Ukrajinu: „Naši kamaráti a kolegovia z Depaul Ukrajina sa ocitli v ťaživej situácii a v dôsledku vyhlásenia vojny potrebujú finančnú pomoc, ktorá im pomôže naďalej pomáhať v týchto kritických dňoch, a to nielen ľuďom na ulici, no aj iným, ktorí kvôli vojne ušli alebo stratili svoj domov. Depaul Ukrajina pomáha v Charkove, Kyjeve, Odese a Ivano-frankovskej oblasti,“ uvádza Depaul.

A ako pomôžu vyzbierané peniaze? „Zbierkou budeme financovať humanitárnu pomoc podľa potrieb, ktoré budú na ukrajinskej strane, a rovnako aj potreby utečencov, ktorým sa podarí dostať na slovenské územie.  Vaša podpora bude smerovať na zabezpečenie základných potrieb: balíky s potravinami, materiálnu a zdravotnú pomoc pre ľudí v núdzi,“ spresňuje organizácia. Pomôcť môžete TU.

Zdroj: Depaul Slovensko

Úsmev ako dar – susedská pomoc Ukrajine

Úsmev ako dar tiež organizuje zbierku na pomoc ľuďom v núdzi. „Rodiny, ktoré pred hrozbou vojny museli utiecť z východu Ukrajiny do Užhorodu, sú v ťažkej situácii a tento rok je pre pandémiu koronavírusu pre nich ešte ťažší. Po presťahovaní z hotela žijú v skromných príbytkoch a sú vďační za každú pomoc. Pomáhame s úhradou energií, liekov a zdravotníckych pomôcok, lekárskych výkonov i operačných zákrokov či rekvalifikáciou do potrebného zamestnania,“ hovoria vo svojej výzve organizátori. Pomôcť môžete TU.

Zdroj: Úsmev ako dar

A mnohé iné

Aj mnohé ďalšie iniciatívy a organizácie vyzývajú na pomoc ľuďom na Ukrajine a tým, ktorí sa odtiaľ snažia utiecť:

 

Obytný dom po nočnom nálete. Zdroj: FB/Anton Geraščenko

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.