Ako som vďaka Jacquovi Philippovi zažil duchovnú obnovu na 100 stranách

Foto: Pexels.
Keď som sa do knihy Hľadaj pokoj a zotrvaj v ňom konečne začítal, už po niekoľkých stranách mi bolo jasné, že toto nebude dielko na jedno posedenie.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Klasika duchovnej literatúry Hľadaj pokoj a zotrvaj v ňom od francúzskeho kňaza Jacqua Philippa bola v mojom zozname literatúry, ktorú si chcem prečítať, už poriadne dlho. Odporúčali ju nielen katolícki influenceri, ale aj viacero mojich známych, takže túžba prečítať si ju bola o to silnejšia.

Úprimne, po všetkých tých chválach som z nejakého dôvodu čakal rozsiahlejšie dielo. Preto som bol prekvapený, keď som v kresťanskom kníhkupectve našiel tento titul v podobe maličkého 100-stranového paperbacku.

To však napokon nič neznamenalo. Keď som sa do knihy Hľadaj pokoj a zotrvaj v ňom konečne začítal, už po niekoľkých stranách mi bolo jasné, že toto nebude dielko na jedno posedenie.

Známy vedúci duchovných obnov

Najprv pár slov o autorovi. Jacques Philippe je francúzsky kňaz, autor a člen Komunity Blahoslavenstiev. Pôvodne vyštudoval matematiku, no tesne pred dovŕšením tridsiatky sa stal členom Komunity Blahoslavenstiev a o deväť rokov neskôr bol vysvätený za kňaza.

Aj naša služba blížnym či snaha o svätosť je často poznačená naším úzkostným či uponáhľaným postojom.

Jeho knihy boli preložené do 24 jazykov a dovedna predal približne milión výtlačkov. Jeho diela o vnútornej slobode, modlitbe a pokoji sa stali klasikami modernej katolíckej spirituality.

Philippe je plodný spisovateľ, ale ťažiskom jeho apoštolátu sú duchovné obnovy, ktoré organizuje vo Francúzsku aj v zahraničí. Pár ich organizoval aj v Česku.

Čo však robiť, keď otec Philippe a Francúzsko sú príliš ďaleko? Môžete siahnuť po jeho knihách, pretože sú preložené aj do češtiny, aj do slovenčiny.

Moja osobná skúsenosť je taká, že vyhradiť si nedeľné popoludnie na pozorné prečítanie nejakej jeho knihy je aspoň čiastočne porovnateľné s dobrou duchovnou obnovou.

Aj naša snaha o svätosť je niekedy plná úzkosti

Naposledy som čítal práve Hľadaj pokoj a zotrvaj v ňom, knihu o téme, ktorá je v súčasnej dobe naliehavo dôležitá.

Je to síce už klišé, ale pravdivé: žijeme v extrémne uponáhľanej a nepokojnej dobe. Aby som to ilustroval na svojom vlastnom povolaní: kedysi pre novinárov platila večerná uzávierka, do ktorej museli stihnúť odovzdať svoje texty, a noviny išli do tlače.

Teraz sú novinovými stránkami zo sekundy na sekundu zmeniteľné internetové portály, ktoré si vyžadujú neustálu správu. A táto hektika sa týka asi všetkých povolaní. V súčasnosti musíme byť viac v strehu, máme menej priestoru na spomalenie a kontempláciu.

Toto nastavenie sa prelieva aj do nášho duchovného života – aj naša služba blížnym či snaha o svätosť je často poznačená naším úzkostným či uponáhľaným postojom, ako píše Philippe v úvode spomínanej knihy.

Všetko, čo spôsobuje nepokoj, je zlé

Božie slovo nám však o Bohu hovorí niečo úplne iné. Náš Boh je Bohom pokoja. Nezjavuje sa vo víchrici, ale v „tichom, lahodnom šume“ (1. kniha kráľov 19, 12).

Dobrá vôľa je tým, vďaka čomu nás Boh môže postupne viesť k dokonalosti.

Za predpokladu, že sme v relatívne dobrej duchovnej kondícii, je teda všetko, čo nás opakovane oberá o pokoj, zlé. (Daný predpoklad som uviedol preto, lebo v zlej duchovnej kondícii môžu „vyrušujúco“ pôsobiť, naopak, pohnútky k dobru, ako o tom písal napríklad sv. Ignác z Loyoly.)

Základom nášho uvažovania o vlastnom úsilí dosiahnuť dobrý život musí byť to, že sami nič nezmôžeme. To nám doslova povedal Ježiš (Evanjelium podľa Jána 15, 5) – nieže bez neho dokážeme málo, ale že bez neho nespravíme nič.

Ako sa však otvoriť Božej vôli? Philippe píše, že odraz vidno iba na upokojenej vodnej hladine. Musíme sa stať pokojnými, pretože vtedy naše skutky môže formovať Duch Svätý.

Diabol chce výhodu domáceho prostredia

Preto sa diabol tak veľmi snaží o to, aby sme boli nepokojní. Vie, že keď opustíme stav pokoja, rozladí sa náš prijímač, ktorým sa snažíme počúvať Božiu vôľu.

Philippe píše, že diabol sa nás snaží dostať na vedľajšie ihrisko, o ktorom vie, že na ňom má väčšiu šancu zvíťaziť. Ak by som napríklad za cieľ svojho duchovného života považoval neprepadnúť už nikdy viac pokušeniu alebo nemať žiadne slabosti, už vopred som odsúdený na prehru a zúfalstvo.

Naopak – máme sa snažiť mať pokojnú dušu, aby sme ani po občasných pádoch neupadali do smútku, ale dokázali vďaka ozajstnej ľútosti používať aj vlastné zlyhania ako odrazový mostík, aby sme zamierili ešte vyššie.

Ako však na to? Philippe píše, že nutnou a zároveň dostatočnou podmienkou dosiahnutia pokoja je dobrá vôľa. Je to postoj človeka, ktorý je radikálne rozhodnutý milovať Boha nad všetko ostatné, vždy uprednostňovať jeho vôľu pred vôľou vlastnou.

To nie je snaha o neustálu dokonalosť. Aj ľudia s dobrou vôľou môžu padnúť, ale tento pád ich vždy veľmi bolí a túžia sa vrátiť k Bohu. A práve dobrá vôľa je tým, vďaka čomu nás Boh môže postupne viesť k dokonalosti.

Pripomínať dobre známe pravdy

Nejde o žiadne prevratné, inovatívne myšlienky. Philippe samého seba nevníma ako revolučného mysliteľa, jeho dielo je skôr plné odkazov na známe diela z tradície Katolíckej cirkvi.

Práve v tom však podľa mňa spočíva genialita dobrej duchovnej obnovy: obnoviť v človeku uvedomovanie si základných a dobre známych právd, ktoré síce dokáže formulovať teoreticky, ale v praktickom živote niekedy zapadnú prachom.

A to sa Philippovi naozaj darí. Pridávam sa k zástupom ľudí, ktorí knižku Hľadaj pokoj a zotrvaj v ňom silno odporúčali.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.