Arcibiskup Stanislav Zvolenský: Skúškou správnosti poznania Božej vôle je pokoj vo svedomí

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Foto 1 – 4: J. Kotus.
Hľadanie Božej vôle v dnešnom modernom svete je veľkou výzvou. Je to proces, v ktorom človek môže objaviť silu, pokoj a životné smerovanie. Ako však rozpoznať Božiu vôľu v každodenných rozhodnutiach, najmä keď sa stretávame s pochybnosťami a utrpením? Aký je jej vzťah k našej slobode? Odpovede na tieto životne dôležité otázky ponúkame v rozhovore s bratislavským arcibiskupom metropolitom Mons. Stanislavom Zvolenským, ktorý nás povzbudzuje k duchovnej reflexii a vedie k optimizmu, vyvierajúcemu z Božej lásky.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

„Vždy bude existovať napätie a potreba každý deň hľadať, čo je pre nás pravdivé, spravodlivé a láskavé – teda Božie,“ hovorí bratislavský arcibiskup Zvolenský v rozhovore o Božej vôli.

V rozhovore sa dočítate:
– čo je Božia vôľa a prečo by sme ju mali hľadať a chcieť plniť;
– aký je súvis medzi Božou vôľou a slobodnou vôľou človeka;
– ako môžeme rozlíšiť Božiu vôľu v našom živote a v situáciách, ktoré sú bolestivé;
– akú „skúšku správnosti“, by sme mali aplikovať na svoje rozhodnutia, aby sme sa uistili, či sú v súlade s Božou vôľou;
– odporúčanie arcibiskupa Zvolenského pre tých, ktorí chcú zostať verní Božej vôli, ale vnímajú ju ako „tú náročnejšiu a ťažšiu voľbu“, ktorá vyžaduje veľké obete.

Prečítajte si tiež ďalšie rozhovory z tejto série:
1. Arcibiskup Bernard Bober: Boh neodsudzuje ani nekategorizuje. Boh miluje
2. Generálny vikár Peter Šimko: Príťažlivá moderná svätosť
3. Biskup Peter Beňo: Človek nemôže obstáť, ak nie je napojený na zdroj života
4. Biskup Jozef Haľko: Veriť v Boha a veriť Bohu je veľký rozdiel
5. Biskup Milan Lach: Chcem privádzať ľudí k Bohu, k jeho láske

6. Arcibiskup Cyril Vasiľ: Božia prozreteľnosť nikomu neodopiera prostriedky spásy
7. Biskup František Trstenský: Odlíšiť Boží hlas od svojho ega je duchovné majstrovstvo
8. Biskup Tomáš Galis: Prečo je Jubilejný rok 2025 dôležitý pre dnešných ľudí?

9. Arcibiskup Jonáš Maxim: Boh ide do nepochopiteľného extrému
10. Biskup Marek Forgáč: Krása a bolesť – kľúče k poznaniu zmyslu života

Božiu vôľu môžeme skúmať a chápať nielen individuálne, ale aj všeobecne. Ako by ste ju definovali súčasným, moderným jazykom?

Božiu vôľu môžeme nekonvenčne vyjadriť slovami ako život, odpustenie, nádej, záchrana. Je to hlboké vedomie vznešeného cieľa našej existencie, ktorým sú pravda, krása, láska.

Keď prejdeme na individuálnu úroveň, týkajúcu sa každého človeka, prečo vôbec by sme sa mali pýtať na Božiu vôľu? Prečo by sme ju mali hľadať a chcieť plniť?

Keď si uvedomíme, že naše jestvovanie je darom a že v konečnom dôsledku je to Boží dar, tak potom žiť znamená prežívať dar, ktorého obsahom je, že sme stvorení na Boží obraz. Keď sa usilujeme utvárať z nášho života Boží obraz, vtedy plníme Božiu vôľu.

Keď sa usilujeme utvárať z nášho života Boží obraz, vtedy plníme Božiu vôľu.

Aby sme to však mohli robiť, musíme sa vždy znova pýtať a hľadať a spoznávať, ako správne napĺňať svoje životné poslanie, čiže ako plniť Božiu vôľu.

V týchto súvislostiach sa niekedy dostávame do sporu s ľudskou vôľou, s ktorou to tiež nie je vždy jednoduché. Aký je súvis medzi Božou vôľou a slobodnou vôľou človeka?

V základných životných situáciách sa stretávame so skúsenosťou, ktorú môžeme označiť ako Adamovu skúsenosť. Ide o pochybnosť, či Boh chce pre nás to najlepšie. Musíme prijať námahu a bolesť, ktoré nesie každý ľudský Adam a Eva, zranení pôvodnou pochybnosťou, vo svojom vnútri.

A každý deň je potrebné, aby sme si uvedomili, že Božia vôľa je pre nás to najlepšie, a vracali sa k tejto myšlienke.

Za akých podmienok sme schopní rozlíšiť Božiu vôľu v našom živote?

Rozlíšenie Božej vôle je proces, ktorý si vyžaduje čas, sústredenie a odvahu zostať sám so sebou a odvážiť sa uvedomiť si, že ja sám vo svojom vnútri stojím pred svojím Stvoriteľom.

Tento proces zahŕňa nielen odvahu zostať sám so sebou, ale aj otvorenosť pre to, čím sme obdarení zvonka; čiže otvorenosť pre posolstvá Svätého písma a príklady dobrých veriacich, ktorí hľadali a hľadajú pravdu o svojom živote a Božiu vôľu pre svoj život.

Pravá ľudská láska sa nevyhnutne rodí aj z utrpenia a námahy.

Tieto faktory sú základnými podmienkami hľadania Božej vôle pre každého z nás. Je to vznešená úloha spoznávať pravdu o sebe samých.

Božiu vôľu nie vždy interpretujeme správne. Existuje nejaká „skúška správnosti“, ktorá by nám potvrdila, že skutočne ide o Božiu vôľu?

Skúškou správnosti môže byť pokoj vo svedomí. Plné poznanie Božej vôle nedosiahneme. Sme Božími synmi a dcérami, ale sme aj stvoreniami, čiže nemáme danosti, aby sme spoznali Božiu vôľu tak, ako môžeme spoznať nejakú vec alebo skutočnosť tu na svete.

Vždy bude existovať napätie a potreba každý deň hľadať, čo je pre nás pravdivé, spravodlivé a láskavé – teda Božie.

Mnohí ľudia zápasia so snahou pochopiť zmysel utrpenia vo svete. Ako môžeme vnímať Božiu vôľu v situáciách, ktoré sú bolestivé, ľudsky nepochopiteľné a nelogické?

Utrpenie je prítomné pre reťaz ľudských previnení. Tajomstvo utrpenia neodhalíme. S úctou prijímame odpoveď na utrpenie, ktorú nám dáva posolstvo o Bohu, ktorý sa stal človekom a prijal utrpenie, ktoré bolo tiež nelogické a nespravodlivé, a prežil ho bez straty úcty a lásky k ľuďom a k svojmu Otcovi, Bohu.

Vráťme sa k osobnej rovine. Akú radu by ste dali našim čitateľom, ktorí chcú v dnešnom svete, poznačenom sekularizmom a relativizmom, zostať verní Božej vôli, ale vnímajú ju ako „tú náročnejšiu a ťažšiu voľbu“, ktorá niekedy vyžaduje veľké obete?

Každé dobré dielo si vyžaduje obetu. Všetci tí, ktorí boli obdarovaní láskou, vedia, že pravá ľudská láska sa nevyhnutne rodí aj z utrpenia a námahy. Je to naša dôstojnosť. Sme veľkí tým, že môžeme žiť podľa obrazu, na ktorý sme stvorení.

Boh nám vždy daruje dobrých ľudí.

Preto je dôležité vytvárať si pravidelné chvíle na reflexiu vlastného jestvovania a jeho dôstojnosti. V hĺbke svedomia spoznávame pozvanie nasledovať Boží obraz a krásu.

Ako by sme z uvedeného mohli čerpať optimizmus do každodenného života?

Z Božej dobroty vyplýva, že nielen v našom svedomí budeme pozývaní Božím pôsobením, ale aj zvonka nám Boh vždy daruje dobrých ľudí. Na nich budeme vidieť, že ich priťahuje Božia láska. Táto istota Božej prajnosti je dôvodom nášho optimizmu.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články