Bohu môže byť milé aj to, ak niekto o svojej viere nehovorí, ale žije dobre

Sima Martausová o lete, o čase pandémie bez koncertov a o tom, ako hovoriť o Bohu bez slov.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Sme uprostred leta a aktuálne opatrenia umožňujú aj organizáciu festivalov či koncertov. Znamená to, že už máte kalendár naplnený vystúpeniami?

Našťastie máme takmer celé leto nejaké koncerty. Po dlhom čase si konečne užívame, že môžeme hrať, a je to naozaj krásny pocit.

Chýbal vám kontakt s fanúšikmi počas zákazu hromadných podujatí, teda aj koncertov? Ako ste to kompenzovali?

Keď sa nemohli uskutočňovať hromadné podujatia, tak sme voľný čas využili na nahrávanie nových piesní. Napriek tomu, že mi fanúšikovia chýbali, našla som na tom období aj veľa pozitívnych vecí, ktoré som vnímala ako príležitosti rásť do hĺbky, ale aj ako príležitosť venovať sa tvorbe.

Budete mať v lete čas aj na oddych alebo dovolenku?

Čas by možno aj bol, ale nevnímam to tak, že by som nejakú dovolenku momentálne potrebovala. Stačí mi občas vyraziť do našich krásnych slovenských hôr. A keďže hrávame hlavne cez víkendy, oddychovať môžem aj počas týždňa :-).

Z koncertu v Starej Ľubovni, 17. júla 2021. Foto: simamartausova.sk/Ján Saloň

Ako sa vám darilo tvoriť počas lockdownu?

Počas lockdownu sme dokončili nahrávanie a vydali náš najnovší album Oslobodená, natočili sme aj zopár klipov – v rámci opatrení, takže čo sa týka tvorby, určite sme sa nenudili :-).

Nedávno ste od KBS získali Cenu Fra Angelica za prínos do kresťanského umenia. V čom konkrétne vás toto ocenenie zaväzuje?

Toto ocenenie si veľmi vážim. Je to nádherná cena a som rada, že KBS takto oceňuje a zároveň povzbudzuje a motivuje ľudí, ktorí sa venujú umeniu. Nemyslím si, že by ma toto oceňovanie malo v niečom zaväzovať. Tak, ako som žila a tvorila doteraz, tak verím, že budem môcť aj naďalej. Dôležité je, aby sme boli úprimní a pravdiví, takí, akí sme, či dostaneme nejakú cenu, alebo nie. A dôležité je vedieť rozlišovať, počúvať svedomie, a ak náhodou aj stúpime vedľa a urobíme aj niečo, na čo hrdí nie sme (čo je ľudské a normálne), dôležité je vrátiť sa späť a skúsiť to inak.

S Cenou Fra Angelica. Foto: Facebook Sima Martausová

Vašu tvorbu majú radi veriaci aj neveriaci, pravidelne vás počuť z rádií. Viete pomenovať, čím to je? Čo je to ľudské spojivo vo vašich piesňach?

Ak majú moje piesne radi aj veriaci, aj neveriaci, tak ma to teší, ale je to zásluha Pána Boha, ktorý mi dáva dar tvoriť, preto by ste túto otázku mali položiť skôr jemu :-).

Pripravujete aj ďalšie nové piesne alebo klipy? O čom budú a kedy by si ich ľudia mohli vypočuť?

Určite sa chystáme koncom leta točiť aj ďalšie videoklipy a nahrávať aj nové piesne, ale chcela by som, aby to bolo pre ľudí prekvapenie, preto zatiaľ ešte k tomu viac neprezradím.

Na verejnosti ste vždy veselá, usmiata a dobre naladená. Kde okrem modlitby ešte čerpáte silu?

Okrem modlitby čerpám silu aj v tichu, prírode a na horách, v peknej hudbe, v stretnutiach s dobrými a múdrymi ľuďmi…

Z festivalu Verím, Pane 2021 v Námestove. Foto: Facebook Sima Martausová/Martin Šáfek

Ako by ste povzbudili ľudí, ktorí sa hanbia verejne vyznať svoju vieru, napríklad v práci alebo medzi neveriacimi?

Podľa mňa netreba hodnotiť ľudí, ktorí navonok svoju vieru nevyznávajú v práci alebo pred neveriacimi. Netreba ich do toho tlačiť a súdiť. Každý sme iný a do ľudských sŕdc vidí len Boh. On chápe aj to, ak je niekto ticho. On vie, že všetko má svoj čas a že keby on chcel, tak človeku dá silu hovoriť. Bohu môže byť milé možno niekedy aj viac to, ak niekto o viere verejne nehovorí, ale žije dobre, ako to, ak niekto hovorí až príliš, ale žije inak. Preto by sa aj ľudia, ktorí sa možno hanbia vyznať vieru, nemali cítiť odsúdení, ale prijatí. Zároveň však aj naopak, aj ľudia, ktorí o svojej viere hovoria, by sa mali cítiť rovnako prijatí.

Čo dobré vám zatiaľ obdobie pandémie prinieslo? Čo vás naučilo?

Zistila som, že ľudia vedia naozaj ísť ešte viac do hĺbky svojich duší, ako si možno mysleli. Zistila som, že je dobré ísť ešte hlbšie a spoznať svoju dušu a miesta, ktoré potrebujú byť spoznané. Utvrdila som sa v tom, že všetko zlé je na niečo dobré a že v každej ťažkej situácii človek môže rásť. A, samozrejme, utvrdila som sa v tom, že Boh je stále so mnou a že sa mi páči spolupracovať s ním a odovzdávať sa mu, či už ide o prácu, vzťahy alebo zdravie.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články