Čo dostanú za zrušené zubné benefity poistenci? Zrejme nič

V súčasnosti absolvuje preventívnu prehliadku u zubného lekára približne 50 percent pacientov ročne. Zubné benefity využívalo 15 % poistencov. Foto: Unsplash
V súčasnosti absolvuje preventívnu prehliadku u zubného lekára približne 50 percent pacientov ročne. Zubné benefity využívalo 15 % poistencov. Foto: Unsplash
Rapídne odstavenie populárneho zubného benefitu nesvedčí o jeho neefektívnosti, ale o nedostatku peňazí v zdravotníctve.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Zdravotné poisťovne nám už od mája nepreplatia zubné benefity. Ide o najpopulárnejšie príspevky na zubné ošetrenia a dentálnu hygienu, ktoré sú na trhu od roku 2019. Od mája však zmiznú z ponuky všetkých zdravotných poisťovní, ktoré z toho obviňujú ministerstvo zdravotníctva. A to, naopak, hádže vinu na zdravotné poisťovne. Kde je v tomto celom pacient? 

Sľuby sa majú plniť

Každá zdravotná poisťovňa ponúkala v prepoisťovacej kampani ročný príspevok na zuby vo výške od 60 do 150 eur pre dospelých a od 30 do 50 eur pre deti, a to za zubné ošetrenie, ako aj za dentálnu hygienu. Benefit si mohol uplatniť iba ten poistenec, ktorý absolvoval preventívnu prehliadku u zubára, všeobecného lekára, niektoré poisťovne vyžadovali v závislosti od pohlavia aj prehliadku u gynekológa či urológa. Podľa Asociácie zdravotných poisťovní išlo síce o najobľúbenejší benefit, ale pravidelne ho využívalo iba 15 percent tých istých poistencov, a preto vraj dosiahol svoj strop. „Edukačný potenciál zvyšovania preventívnych prehliadok prostredníctvom zubného benefitu sa vyčerpal, je potrebné ho prehodnotiť a nájsť nové verzie benefitov, ktoré budú zacielené na prevenciu,“ argumentovala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Kto sa teší, že ušetrené peniaze sa prejavia v kratších čakacích lehotách na vyšetrenia či operácie alebo na štedrom udeľovaní výnimiek na inovatívne lieky, zrejme bude zaskočený.

Na druhej strane je nutné uviesť veci na pravú mieru. Zatiaľ čo súkromné zdravotné poisťovne čiastočne uhrádzali zubné príspevky aj tým poistencom, ktorí navštívili ambulanciu nezmluvného poskytovateľa zdravotníckych služieb, najväčšia štátna poisťovňa to odmietala. Zubní lekári pritom často nemajú uzavreté zmluvy so zdravotnými poisťovňami, niektorí z vlastného rozhodnutia, iní z dôvodu nezáujmu o zazmluvnenie zo strany týchto inštitúcií. Preto nesedí fakt, že ľudia sa neprepoisťovali do inej zdravotnej poisťovne kvôli zubným benefitom. Napriek tomu končia. Ako inak, opatrenie má za cieľ ušetriť peniaze. Ako sa ukázalo, benefity boli hradené z peňazí na zákonnú zdravotnú starostlivosť, z ktorých sa majú uhrádzať napríklad lieky. Vyhláška z dielne ministerstva zdravotníctva zaviazala poisťovne k ročnej úspore na benefitoch vo výške 30 miliónov eur, no nenariadila im, ktorý benefit a kedy majú obmedziť či zrušiť. Zdravotné poisťovne sa však zhodli na tom, že budú postupovať spoločne a svoj zlatý klinec v prepoisťovacej kampani zrušili rýchlo a bez prípravy. Sklamali tak mnohých svojich poistencov, ktorí sa právom môžu cítiť podvedení. 

Ústne zdravie je dôležité. Vyplácanie zubného benefitu bolo navyše viazané na absolvovanie preventívnej prehliadky u všeobecného lekára. Foto: Unsplah

Chyba na strane štátu

V zdravotníctve je málo peňazí. Tento povzdych počúvame z úst každej vlády, a keď sa do systému aj vďaka čerstvému zvýšeniu odvodov podarí vniesť o niekoľko stoviek miliónov viac, väčšina týchto prostriedkov ide na oddĺženie nemocníc a platy lekárov. Rozpočet pre zdravotníctvo každoročne počíta s tým, že mzdy zdravotníckych pracovníkov budú rásť rovnakým tempom ako priemerná mzda v hospodárstve. Tento rok ide o automatický 7,7-percentný medziročný nárast základnej zložky mzdy a na ňu naviazaných zložiek, ktorý sa nachádza na úrovni 253 miliónov eur. A to bez toho, že by to pocítil platca, teda pacient, na lepšej dostupnosti a kvalite zdravotnej starostlivosti. Navyše, ambulantný sektor začal hlasnejšie volať po dofinancovaní. Minulý rok dostal viac o 12 percent. Tento rok majú všeobecní lekári pre dospelých dostať o 7,4 percenta a špecialisti o 12 percent viac, čo predstavuje sumu 188 miliónov eur. Ministerstvo financií spolu s ministerstvom zdravotníctva dali hlavy dokopy a namiesto toho, aby zvýšili platbu za poistencov štátu, ktorá je 3,6-krát nižšia, ako je priemerná platba pracujúceho poistenca, tento deficit majú opäť vykryť škrty v zabehnutom systéme prevencie, ktorá mala motivačný charakter a ktorá významne zvýšila preventívne prehliadky u všeobecných lekárov. A to v situácii, keď počet úmrtí na liečiteľné choroby je na Slovensku o 80 percent vyšší, ako je priemer v EÚ, oproti Česku sme horší o 30 percent. 

Ako sa ukázalo, benefity boli hradené z peňazí na zákonnú zdravotnú starostlivosť, z ktorých sa majú uhrádzať napríklad lieky.

Kto sa teší, že ušetrené peniaze sa prejavia v kratších čakacích lehotách na vyšetrenia či operácie alebo na štedrom udeľovaní výnimiek na inovatívne lieky, zrejme bude zaskočený. Peniaze by mali ísť primárne do ambulantného sektora, a to bez zadefinovania nároku pacienta. Nehovorí sa o tom, že ambulancie nebudú vyberať poplatky, ani o tom, že keď vás odmietne ošetriť zvolený špecialista, zdravotná poisťovňa vám nájde iného. Opäť raz sme svedkami jednostranného obchodu, keď štát platí peniazmi daňových poplatníkov za služby poistencov, za ktoré má poskytnúť férovú úhradu. Ministerstvo zdravotnícka vyhlásilo, že „cieľom navrhovanej revízie benefitov je nájsť ich adekvátne alternatívy, ktoré budú efektívne tak pre pacientov, ako aj pre zdravotný systém“. Rezort svoje všeobecné tvrdenie ďalej nekonkretizoval. 

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články