DEMDIS diskusie na nm.sk: Hľadajme spoločnú reč pri polarizujúcich témach

Portál nm.sk prináša v spolupráci s občianskym združením DEMDIS unikátnu online diskusnú platformu. DEMDIS diskusie sa zásadne líšia od bežných diskusií pod článkami alebo od vlákien s komentármi na sociálnych sieťach. Reflektujú aktuálne témy, ktoré rezonujú v spoločnosti, bez zbytočných emócií a útokov. A hľadajú pritom zhodu aj tam, kde by ju očakával málokto. Funguje to jednoducho a zapojiť sa môže každý, kto chce vecnou a slušnou diskusiou zmierňovať napätie v spoločnosti.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Kultúra dialógu, vytváranie spoločnosti bez polarizácie či prinášanie slušnosti a vecnosti do online priestoru – to sú ambície, ktoré máme v portáli nm.sk s občianskym združením DEMDIS úplne spoločné. Preto spájame sily a ponúkame vám priestor na slušnú diskusiu, ktorá nepôjde do stratena, ale vďaka starostlivému vyhodnoteniu pomenuje konkrétne závery, na ktorých môžeme ako spoločnosť stavať ďalej.

„Už sme sa nedokázali pasívne prizerať na smer, ktorým sa uberá spoločenská diskusia na Slovensku. Za necelé dva roky nášho fungovania sme dokázali nájsť zhodu napríklad pri témach povinného očkovania, krotenia hoaxov, postavenia LGBTI+ komunity v spoločnosti, či riešenia narastajúcej nenávisti,“ hovorí riaditeľ občianskeho združenia DEMDIS Michal Horský.

Ako DEMDIS diskusie fungujú?
  1. otvoríte si článok s DEMDIS diskusiou na nm.sk, prvú nájdete tu
  2. zoznámite sa s témou diskusie
  3. v príslušnom okne vyjadríte svoj postoj k zobrazeným tvrdeniam (súhlasím/nesúhlasím/preskočiť), prípadne dopíšete vlastný názor, o ktorom môžu hlasovať ostatní diskutujúci; hlasovanie a komentovanie je anonymné
  4. systém zaznamená vaše odpovede a ak zahlasujete aspoň za 7 komentárov, zaradí vás do jednej z názorových skupín, medzi ktorými zároveň hľadá prieniky
  5. po uzatvorení diskusie si v samostatnom článku prečítate jej vyhodnotenie a zistíte, na čom sa diskutujúci dokázali zhodnúť
  6. pravidlá diskusie, ktoré sa tvoria na základe konsenzuálnych výsledkov, nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie

Diskusie prebiehajú prostredníctvom open-source softvéru Polis. Vďaka nemu majú tvorcovia lepší prehľad o názorových skupinách, postojoch diskutujúcich, ale hlavne o vzájomných prienikoch a zhodách.

Výhodou DEMDIS diskusií je nielen vyžívanie pokročilých štatistických metód, ale aj zverejňovanie konverzácií na viacerých weboch zároveň. Portál nm.sk sa teraz pridáva k webu samotného OZ DEMDIS, ale napríklad aj k webu denníka Pravda. Vďaka tomu, že diskusia beží na viacerých portáloch súčasne, sa do dialógu zapájajú doteraz izolované názorové bubliny.

Dajte priestor dialógu namiesto obojstranného monológu a spoločne tvorme svet vzájomnej dôvery, spolupráce a porozumenia.

Prvá diskusia sa týka vojny na Ukrajine. Zapojte sa tu.

O DEMDIS diskusiách sme sa podrobnejšie zhovárali v podcaste Dialógy nm s riaditeľom OZ DEMDIS Michalom Horským.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.