Divadlo Teatro Colorato má vlastný domov. Usadilo sa v srdci Bratislavy

Najskôr máte pocit, že zostupujete do starej vinárskej pivnice, no stačí pár schodov a narazíte na javisko. Vojdete ďalej, poobzeráte sa a zbadáte hľadisko. To všetko vkusne zariadené a komorne nasvietené. Kedysi to však skutočne bola pivnica. Tvorivý tím a priaznivci Divadla Teatro Colorato zmenili nevyužívané podzemné priestory pod františkánskym kláštorom v hlavnom meste na nepoznanie. Po 13 rokoch „zájazdovej“ prevádzky bude Teatro Colorato hrať aj na vlastnej pôde. O priestory sa podelí s inými zoskupeniami a poslúžia tiež na organizáciu koncertov, diskusií či prednášok. Viackrát odložené slávnostné otvorenie sa konečne mohlo uskutočniť a my sme boli pri tom.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Divadlo plné farieb – to je základná identita Divadla Teatro Colorato a bolo ju cítiť aj počas slávnostného otvorenia. Plnosť farieb odkazuje na rôznorodosť žánrov, ktoré ponúka, ale aj pestrosť kostýmov a scénografie. Počas svojej doterajšej existencie prinášalo na javiská živé a dynamické inscenácie s patričnou dávkou humoru a úsmevného pohľadu na svet. Na javisku sa striedali operní speváci, herci činohry, bábkoherci alebo tanečníci. V repertoári nájdeme spracovania diel od Hviezdoslava, Shakespeara, Karola Wojtylu, ale aj medzinárodne ocenenú hru o Louisovi Brailleovi či hudobno-divadelnú šou pre deti, rodičov i dospelých Bejby Bajbl Band. Divadlo spája nielen hercov z rôznych divadiel, ktorí by sa inak možno vôbec nestretli, ale aj divákov rôznych žánrových preferencií. Svoje si nájde kresťansky zameraný divák i milovník klasiky, nech už je, alebo nie je veriaci.

Presne takto nastavil filozofiu divadla jeho režisér a riaditeľ Peter Weinciller. „Chceme, aby to divadlo malo ducha. Chceme, aby naše umenie inšpirovalo a prinášalo povznesenie ľuďom. To má robiť kultúra – povznášať. Nebyť vykorenený, vyprázdnený, ale práve naopak, obohacovať. Prinášame hodnotové divadlo. Neuzatvárame sa, ale sa otvárame a ponúkame rôzne duchovné i zábavné témy,“ vysvetlil.

Z operety Gróf z Luxemburgu. Foto: Iakob Tunievi

Komorné a jedinečné

Špecifickú atmosféru dodávajú divadlu tehlové pivničné steny, ktoré miestnosť obklopujú z každej strany. Nad hlavami dominuje klasický poloblúk. Tehla sa stala aj symbolom uvedenia priestoru do života. Poklopal ju herec Marek Majeský. „Toto divadlo by som neporovnával s väčšími divadlami, lebo špecifickosť tohto priestoru je práve v jeho komornosti. Verím, že si tento priestor nájde diváka, pretože sa nachádza v srdci mesta. Naše hlavné mesto si zaslúži rôznorodosť divadelných priestorov,“ povedal pre portál nm.sk herec známy z obrazoviek, ktorý pôsobí aj na VŠMU.

Herec Marek Majeský (vpravo) po boku Petra Weincillera uvádza divadlo do života. Foto: nm.sk/Ján Heriban

Biskup s hercami na jednom pódiu 

To, že bývalá schátraná pivnica dnes vyzerá tak, ako vyzerá, majú na svedomí samotní členovia tvorivého tímu divadla, ktorým pri rekonštrukcii pomohli mnohí ďalší ľudia. Vlastné ruky nasadil aj Majeského herecký i pedagogický kolega Štefan Bučko. „S Petrom Weincillerom sme asi tri hodiny nosili veľmi ťažké OSB dosky. Týždeň som potom nemohol vystrieť ruky. Všetko, čo je z týchto dosiek, sme nanosili my s Petrom,“ spomína s úsmevom. Zároveň potvrdil, že aj on vidí v tomto projekte rozmer spájania. „Peter má široký okruh ľudí, s ktorými spolupracuje. Títo mladí sú mu takí oddaní, že to ani nie je možné. Sú neuveriteľne tvoriví,“ chváli svojich mladších kolegov Bučko.

Široký okruh ľudí sa stretol aj na samotnom otvorení. Nie každý deň sa v spoločnosti pozvaných hostí, akými boli Marek Majeský, Jana Hubinská alebo Peter Kočiš, ocitne predstaviteľ Cirkvi. V Teatro Colorato sa to stalo. Stuhu prestrihol aj pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko, ktorý sa divadlu venoval v osemdesiatych rokoch. O pivničnom priestore vie dlho, keďže nad ním 15 rokov slúžil sväté omše pre maďarskú komunitu veriacich. „Žijeme na misijnom území a je veľmi dôležité, aby sme sa nestránili kontaktov s ľuďmi, ktorí majú iné názory, ale ak sú otvorení pre pozitívnu komunikáciu, tak do nej treba ísť a vo všetkom pokoji, rešpektujúc slobodu druhého človeka, ponúknuť aj vlastný pohľad na život. Cez priateľstvo to je možné,“ hovorí biskup Haľko na margo vzťahov rôznych hercov v jednom divadle. Dodal, že repertoár tohto divadla môže pritiahnuť aj neveriacich ľudí.

Prestrihnutie stuhy. Zľava: Marek Majeský, Jozef Haľko, Jana Hubinská, Štefan Bučko. Foto: nm.sk/Ján Heriban

Svojpomocná drina

A čo vlastne bolo treba urobiť, aby sa zo starej pivnice stalo nové divadlo? Pomohla tomu aj pandémia. „Ak budeme spomínať na to, čo nám priniesol rok 2020, tak okrem negatívnych vecí nám priniesol aj divadlo. Bolo tu veľa dymu, dechtu, museli sme vyčistiť celú tehlovú klenbu, ktorú sme pieskovali. Vyniesli sme štyri tony piesku, čo bolo náročné. Postupne sme to dali všetko dokopy. Mám skvelý tím ľudí okolo seba, ktorí mi pomáhajú. Bez nich by sa to nedalo urobiť, lebo sám by som si neporadil,“ priznáva Peter Weinciller.

O tom, že to hercom z divadla Teatro Colorato naozaj ide aj na novom javisku, sa hostia večera presvedčili na vlastné oči. Pozreli si ukážky z operety Gróf z Luxemburgu, z Hviezdoslavovej inscenácie Časy, časy, mrcha časy a tiež z najnovšej inscenácie Bejby Bajbl Band. Verejnosť si prvé predstavenia v nových priestoroch pozrie už počas tohto leta.

Titulná fotografia: Facebook Teatro Colorato

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články