Dnešné deti objavujú emócie a lásku pomerne skoro. Ako im pomôcť pri hľadaní odpovedí?

Prvé lásky a vzplanutia prekvapia deti okolo 12. roku. V tomto veku však ešte nedokážu rozlíšiť svoje emócie, nerozumejú vzťahom, dokonca tú istú informáciu môžu inak vnímať dievčatá a inak chlapci. Na ceste za poznaním je dôležité, aby sa k nim dostali všetky potrebné informácie citlivou a zároveň rozumnou cestou.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Máj vnímame ako mesiac lásky. Prebúdza sa príroda a možno aj niečo v nás. Hovorí sa, že bozk pod rozkvitnutou čerešňou na prvého mája je symbolom večnej lásky. A práve v tomto období môže prísť vhod kniha v podobe komiksu, ktorá dokáže odpovedať na otázky o láske a dospievaní tým najzraniteľnejším – deťom.

Kniha s názvom Anna a Matej. Keď sa srdce rozbúši z Vydavateľstva Nové mesto je určená dievčatám a chlapcom od 12 rokov. Zábavnou a zároveň edukačnou formou ich vťahuje do sveta, v ktorom postupne nachádzajú emócie, a pozýva ich na cestu objavovania vzťahov a sexuality.

„Komiks je vhodná forma pre deti v tomto veku. Myslím si, že im môže spoločne s rodičmi podať pomocnú ruku pri hľadaní mnohých odpovedí. Každý si pamätá z našich detských čias na prvé otázky o dospievaní. No nie každý mal možnosť získať informácie takou prístupnou formou, ako to ponúka táto kniha. Prvé zaľúbenie u tínedžerov predsa nie je nič neobvyklé. Je dôležité, aby aj deti poznali, ako fungujú nielen medziľudské vzťahy, ale ako sa budujú dôvera a láska medzi partnermi. Kniha ich môže naučiť rešpektu medzi sebou a ukázať im krok za krokom, o čom sú emócie, vzťahy a v neposlednom rade i taká citlivá téma, akou je sexualita,“ opisuje svoje pocity z knihy Ján Heriban, šéfredaktor portálu nm.sk.

Každý si pamätá z našich detských čias na prvé otázky o dospievaní. No nie každý mal možnosť získať informácie takou prístupnou formou, ako to ponúka táto kniha.

Kniha mladým čitateľom vyrozpráva príbeh Anny a Mateja, ktorí prežívajú svoje prvé zaľúbenie. Zároveň publikácia prináša výchovný pohľad na vzťahy. Upriamuje pozornosť na to, že práve autentické vzťahy môžu priniesť naplnenie a šťastie. Kniha odhaľuje napríklad aj skutočnosť, že tú istú vec môžu vnímať inak chlapci a inak dievčatá. Dospievanie je obdobím zmien a nestability a rovnako ako telesné zmeny si tínedžeri uvedomujú aj zmeny vo svojom myslení, v psychike a tiež v správaní. Preto často konajú pod vplyvom silných emócií, ktoré sa spolu so svojím správaním ešte len učia kontrolovať.

Autori knihy ukazujú deťom na príbehu prvého zaľúbenia, o čom city naozaj sú. „Vieš, čo je pri tejto knihe naším cieľom? Povedať ti o niečom nádhernom, čomu sa nič nevyrovná a s čím sa na zemi môžeš stretnúť, odkedy svet existuje – je to láska. Hovoriť o láske je však takmer nemožné. Ako by sme teda mohli lásku zhrnúť do jedného príbehu? Hovorí sa, že ani celý život by nám nestačil, aby sme slovami vyjadrili, čo je to láska. Napriek tomu ťa pozývame vstúpiť do príbehu Anny a Mateja,“ prihovárajú sa svojim čitateľom samotní autori knihy Ezio Aceti a Stefania Caglianiová.

Knihu si môžete zakúpiť v našom e-shope.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články