DOD na Katarínke: Nie je to len o tehlách a kameňoch, ale o ľuďoch

Foto: Martina Švorcová
Reportáž z Dňa otvorených dverí na Katarínke pri Dechticiach, kde dobrovoľníci zachraňujú ruiny starobylého kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Po príchode na parkovisko čaká návštevníka menšia prechádzka lesom. Cesta je lemovaná pníkmi s posolstvami, ktoré vedia byť veľkým povzbudením a inšpiráciou. Hneď prvý nesie krásnu myšlienku o tom, že ticho je najkrajší zvuk. Ak sa rozhodnete ísť na Katarínku, tieto zamyslenia vás budú sprevádzať cestou aj po areáli ruín. Útočiskom pre boľavé nohy starších sa stávajú lavičky vyrezávané do podoby samotnej Katarínky.

Už z diaľky vidno mihotajúcich sa dobrovoľníkov. Prípravy na akciu prebiehajú v plnom prúde. Už okolo pol desiatej sa lesmi v okolí Katarínky niesol spev hudobného zoskupenia S. Katerína zloženého z dobrovoľníkov. Počuť mnoho nástrojov od gitary cez flauty, husle až po krásny zvuk kalimby, ktorý dotváral celkovú atmosféru.

Pri pozorovaní hudobníkov ma rušil stály nával pútnikov. Medzi nimi boli aj rodiny s deťmi, ktoré pobehovali pomedzi lavičky a nedočkavo čakali, kedy budú mať príležitosť ukázať, čo je v nich. Rodičia zatiaľ starostlivo našli miesto, kde si rozložili deku a usadili sa. Niektorí mali so sebou dokonca aj piknikové koše plné dobrôt.

Na akciách Katarínky zažijete spoločenstvo

Keď sa už schyľovalo k začiatku svätej omše, dobrovoľníci dokončovali posledné dôležité drobnosti. Podujatie zvykne na Katarínke začínať slávnostnou liturgiou. Tentoraz ju slúžili vdp. Miroslav Kováč, farár z Dechtíc, a brat františkán Félix Mária, ktorý tiež patrí medzi dobrovoľníkov na Katarínke a stále sa tu cíti ako doma.

Hneď na úvod začal brat Félix Mária zamyslením nad slovami diabol a religio. Tieto dve slová majú v podstate opačný význam. Diabolus znamená rozdeľovač, teda rozdeľuje. Religio znamená spájať, zjednocovať. „Náboženstvo spája, vytvára spoločenstvo s Bohom, ktoré prijímame v spoločenstve jednoty a lásky,“ hovorí. Týmito slovami vyzval všetkých zúčastnených na vytváranie spoločenstva.

Brat Félix Mária. Foto: Martina Švorcová

Tieto slová sa snaží napĺňať aj o. z. Katarínka, čo dali jeho členovia jasne najavo aj počas príprav. Všetci spolupracovali a pomáhali si. Dokonca sa zapojili aj dobrovoľníci, ktorí prišli len na výlet. Nemali to srdce nič nerobiť, keď videli, koľko ešte môžu pomôcť. Organizátorka podujatia zhodnotila, že na prípravách sa zúčastnilo približne 30 dobrovoľníkov.

Brat Félix Mária považuje za najdôležitejšie pripomenúť, že dobrovoľníctvo nie je len o tehlách a kameňoch, ale najmä o ľuďoch. Katarínkovské akcie sú o spoločenstve, pretože sú plné milých, niekedy aj náhodných stretnutí, ktoré potešia.

Na tvárach ľudí, ktorí sa po roku, dvoch a viac znovu stretli, bolo vidieť veľkú radosť. Niektorí návštevníci s úsmevom hovorili aj o stretnutiach po piatich či dokonca dvadsiatich rokoch. Milé boli aj stretnutia s rodinami samotných dobrovoľníkov, ktorí chceli vydávať svedectvo o svojej službe.

Foto: Martina Švorcová

Homíliu zakončil brat Félix Mária výzvou pre starších, aby sa nebáli mladým svedčiť o svojom živote s Bohom. Treba však dbať o to, aby neničili vzťahy, ak ich mladí nebudú počúvať alebo im veriť. Ubezpečil ich, že neskôr to prinesie svoje ovocie. Povzbudil aj mladých, aby sa nebáli čerpať múdrosť od starších.

Podľa Petra Hercega, zakladateľa a vedúceho projektu o. z. Katarínka, františkán svojimi slovami ťal do živého a prihováral sa veľmi zaujímavými a podnetnými myšlienkami, ktoré treba pretaviť do života. Ďalej poukázal na to, že plody činnosti sv. Cyrila a Metoda sú tu aj dnes vo forme ruín zakonzervovaného kostola, ktorý pozýva ľudí oslavovať Boha verejnou svätou omšou, aká bola počas Dňa otvorených dverí.

Pripomínať si históriu

Po skončení svätej omše nasledovalo divadlo, kde si zahrali účastníci prvého letného turnusu. Predstavili najdôležitejšie časti histórie kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej od čias ich vzniku, cez zveľaďovanie, plienenie, zrušenie výnosom Jozefa II. až po založenie projektu Katarínka v roku 1994.

„Divadlo sa mi veľmi páčilo. Predvedenie a kostýmy boli úžasné. Myslím, že ľudia sa bavili. Je to vydarená akcia, všetci sú spokojní a zabávajú sa,“ zhodnotila účastníčka, ktorá navštívila Deň otvorených dverí prvý raz.

Herci sa snažili nielen o autentické, ale aj vtipné podanie. Tomu zodpovedal aj hlasný smiech, ktorý sa niekoľkokrát rozliehal po okolí. V mnohých prípadoch rozosmial dav poznámkami k deju aj rozprávač Peter Herceg.

Tesne pred skončením divadla začínala rozvoniavať cesnaková polievka i klobásky. Najviac nedočkavé však boli deti, ktoré sa viac ako na jedlo tešili na cechy.

Foto: Peter Herceg
Zábava nielen pre deti, ale aj rodičov

Dobrovoľníci si pripravili stanovištia v podobe siedmich cechov. Deti si mohli vyskúšať lezenie po lane, staviteľstvo, lovenie, lukostreľbu, zatĺkanie klincov, rybárčenie i fúrikovanie.

Pri lukostreľbe sa od začiatku až po koniec zbiehal dav. Mnohé deti si chceli vyskúšať činnosť, ku ktorej sa len tak ľahko nedostanú. Malej Veronike sa veľmi páčilo lezenie, kde ich dobrovoľníci sprevádzali a podávali im pomocnú ruku.

Zaujímavé bolo tiež chytanie papierových rýb. „Deťom sa veľmi páčilo, chodili sem dokonca viackrát. Myslím, že to bola veľmi dobrá disciplína pre všetky vekové kategórie. Aj niektorí z dospelých si chceli vyskúšať takúto rybárčinu,“ zhodnotila dobrovoľníčka zodpovedná za rybársky cech.

Tomáš zažil najväčšiu zábavu vo fúrikovom cechu, kde dvoch bratov viezol otec. Pretekali sa spolu s ďalším otcom, kto sa skôr vráti na miesto. V niektorých prípadoch vozili deti aj dvaja dobrovoľníci, ktorí boli za cech zodpovední. Každý odtiaľ odchádzal s úsmevom.

Foto: Katarína Hercegová

„V mojom cechu si môžu deti vybrať, či si poskladajú kalváriu z kociek alebo paličiek. Ide o to, že kedysi vedľa Kostola sv. Kataríny stála kalvária. Momentálne sa rekonštruuje a jej replika bude na pôvodnom mieste. Týmto spôsobom sa o tom môžu dozvedieť aj deti a naučiť sa niečo o stavaní a skladaní, čo je dôležité aj tu na Katarínke,“ predstavila dobrovoľníčka staviteľský cech.

Foto: Martina Švorcová

Pri lovení si deti mohli vyskúšať hod papierovou guľou do zvierat nakreslených na kartóne. Pred začiatkom jedného z kôl sa dvaja bratia dohodli hrou Kameň, papier, nožnice, kto pôjde prvý. Súťaženie teda prebiehalo nielen v rámci cechov, ale aj medzi súrodencami.

Foto: Martina Švorcová

Odmenou pre deti, ktoré sa zúčastnili na činnostiach vo všetkých cechoch, bola „medaila vyučeného tovariša“ v podobe oblátky. Spokojný otec priznáva, že ide o výbornú aktivitu, plnú zábavy a súťaženia, ktoré deti motivovalo. Spoznal nielen nových ľudí, ale po dlhom čase stretol aj spolužiaka, čo značí, že akcie na Katarínke ľudí naozaj spájajú.

Ruiny dýchajú históriou a žijú prítomnosťou

Zvedaví návštevníci si rýchlo rozobrali lístky, aby si rezervovali čas vstupu do veže. Ochotní dobrovoľníci s veľkým zápalom porozprávali zvyšným návštevníkom o Katarínke v areáli kostola a kláštora. Ukázali im viditeľný pokrok v práci dobrovoľníkov i kryptu, kde boli pochovaní šľachtici a významní františkáni.

Všetci so záujmom počúvali, aký osud postihol toto miesto a aký význam majú dobrovoľnícke práce. Peter Herceg verí, že ľudia, ktorí prišli, si to užili a neľutujú takto strávený čas. Sama sa na toto miesto rada vraciam, pretože má určitú charizmu. Dobrovoľníci to nazývajú genius loci – duch miesta.

Každý mal možnosť obzrieť si suveníry v stánku. Nachádzal sa blízko miesta, kde onedlho bude stáť reštaurátorská kópia pôvodného kamenného súsošia kalvárie. Zhotovenie tohto diela je finančne náročné, ale môžete sa stať súčasťou jej obnovy podporou návratu po 200 rokoch na pôvodné historické miesto.

Organizátorka Monika sa tešila z hojnej účasti a príjemnej atmosféry. „Myslím, že ľudia si užívajú, že svieti slnko a vyšlo počasie,“ poznamenala pri spomienke na minuloročné sychravé počasie a nízku účasť. Na akcii sa tento rok zúčastnilo približne tisíc návštevníkov.

Ak túžite zažiť krásnu atmosféru miesta, ktoré nielenže dýcha históriou, ale žije spoločenstvom, neváhajte sa zúčastniť na ďalších podujatiach. Jedným z nich bude Noc hradov a zrúcanín, ktorá sa uskutoční 19. augusta. Začne sa vo večerných hodinách svätou omšou. Po nej bude nasledovať sprevádzanie po ruinách, kde sa dozviete viac o činnosti dobrovoľníkov.

V prípade, že vám nestačí byť účastníkom akcií, ale túžite zažiť katarínkovské spoločenstvo ako dobrovoľník, stále sa môžete prihlásiť na niektorý z letných turnusov. Viac informácií nájdete na stránke Katarínky.

Autorka je dobrovoľníčka o. z. Katarínka.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články