Dominový efekt

Foto: Pexels
Nezačal sa dominový efekt aj na prvé Vianoce, keď sa narodil Ježiš?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Ani neviem prečo, ale nedávno ma zaujal slovný výraz „dominový efekt“. Keď som šiel na internet nájsť jeho definíciu, objavil som toto: „Dominový efekt je reťazová reakcia vzájomne sa ovplyvňujúcich príčin a následkov. Reakcia je spustená nejakou malou zmenou, ktorá bezprostredne ovplyvní len najbližšie okolie, ale postupne sa rovnakým spôsobom šíri do vzdialenejších oblastí. Dominový efekt spôsobuje, že aj malá lokálna zmena môže mať globálny následok.“

Nezačal sa tento dominový efekt aj na prvé Vianoce, keď sa narodil Ježiš? A nie je dominový efekt obsiahnutý aj v celej radostnej zvesti? Veď tento efekt nie je viazaný len na hromadné a priemyselné katastrofy (s ktorými sa najčastejšie spája), ale možno ho objaviť aj v tom, čo je radostné a pozitívne.

Niekedy stačí tak málo, len „strčiť do domina“ ako prvý (usmiať sa, podať ruku, ísť na návštevu, ku komu sa mi nechce) a efekt sa dostaví.

Veď niekedy stačí tak málo, len „strčiť do domina“ ako prvý (usmiať sa, podať ruku, ísť na návštevu, ku komu sa mi nechce) a efekt sa dostaví. Niežeby sme museli byť závislí od jeho účinku, ale on je aj určitou zákonitosťou. Môžeme povedať, že aj v tejto oblasti platí zákon o zachovaní energie. Len my nevieme vždy (a ani to nie je nutné), kde tá energia pôsobí (ale ona skutočne pôsobí!).

Keď som bol malý chlapec, jeden starší kamarát mi raz rozprával, že stretol v zime na ulici chudobnú babičku a daroval jej bundu, ktorú mal na sebe, pretože jej bola zima. Veľmi sa ma to dotklo. Po niekoľkých rokoch som šiel v zime po meste a stretol som na zastávke opitého, slabo oblečeného muža, ktorému bola hrozná zima. Spomenul som si na skutok staršieho kamaráta a dal som tomu mužovi svoju bundu.

Po čase som na jednom víkendovom stretnutí rozprával túto skúsenosť mladším chlapcom. Po niekoľkých rokoch som sa dozvedel, že jeden z chlapcov, ktorý bol na tomto stretnutí (teraz už ženatý), tiež stretol na ulici chudobného človeka a dal mu svoju bundu, pretože si spomenul na moju skúsenosť.

Aj týmto pozitívnym dominovým efektom môžem pokračovať nielen teraz počas Vianoc, ale aj v celom nasledujúcom roku. Nevieme, kam až ten „náš“ dominový efekt dôjde…

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články