Drony ako technológia na trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov

Albertus Gian Dessayes Adriano hovorí o slobode, pôde a účinných riešeniach, ktoré môžu pomôcť priemyslu.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Mladý inžinier z Indonézie a spoluzakladateľ startupovej firmy pracuje na zlepšení efektívnosti prírodných zdrojov v poľnohospodárstve a to pomocou technológie poľnohospodárskych dronov. 

Zaujímavý príbeh 27-ročného mladíka a jeho ďalších kolegov môže slúžiť ako inšpirácia pre ostatných. V roku 2017 založila skupina indonézskych študentov spoločnosť s názvom Beehive Drones. Čo konkrétne však stálo za odhodlaním Albertusa? Ako sám cituje Knihu Genezis: „Pán Boh vzal človeka a dal ho do rajskej záhrady, aby v nej pracoval a staral sa o ňu.“ To je jeho kľúč k odhodlaniu a práci. Poukazuje na to, že sami si môžeme vybrať cestu, ktorou v živote môžeme ísť.

„Sloboda je najväčší dar, aký sme dostali,“ hovorí Albertus, čím len podčiarkuje, že si slobodne môžeme vybrať veci, ktoré chceme robiť. Od následkov svojich činov však oslobodení nie sme. „Povedomie o tom, že chcem dohliadať na svoju pôdu a starať sa o ňu, ma priviedlo k tomu, aby sme založili spoločnosť Beehive Drones,“ vysvetľuje začiatky firmy. Zakladatelia sa domnievajú, že v konkurenčnom a rýchlo sa rozvíjajúcom svete je práve dron silným nástrojom na účinné riešenia, pričom podľa nich sú ich inovatívne technológie cenovo dostupné. V rámci svojej krajiny už pracujú pre súkromný a štátny sektor.

Začínajúci podnik ponúka služby vychádzajúce z pokrokových technológií poľnohospodárskych dronov na zlepšenie efektívnosti využívania prírodných zdrojov a spolupracuje s vlastníkmi veľkých plantáží v Indonézii. Vyrába dronový systém, senzory IoT, monitorovací systém a systémy na správu sledovania. Tím mladých nadšencov sa už môže pochváliť aj ocenením, pričom najskôr sa stali národnými šampiónmi a neskôr svetovými finalistami súťaže Imagine Cup 2018 spoločnosti Microsoft.

Snaha trvalo udržateľného využívania prírodných zdrojov je investíciou, ktorá prináša strednodobé ekonomické výhody

„Veríme, že v čoraz viac konkurenčnom a rýchlo sa meniacom svete sú efektívnosť a udržateľnosť rozhodujúce. Väčšie farmy si uvedomujú pridanú hodnotu využívania nových technológií v tradičnom sektore, ktorým poľnohospodárstvo je. Snaha trvalo udržateľného využívania prírodných zdrojov je investíciou, ktorá prináša strednodobé ekonomické výhody,“ vysvetľuje Albertus. Podľa neho je inovatívnejší prístup s menším dosahom na životné prostredie veľmi výnosný.

Ekonomika, ktorá chce podporiť život

„Ponúkame spoločnostiam prispôsobený systém na základe potrieb danej spoločnosti, ktorý reaguje na jej výzvy a potreby. Tento obchodný model zaručí nízke náklady a udrží stabilitu spoločnosti,“ vymenúva ďalej Albertus a hovorí, že už spolupracujú aj s malými poľnohospodárskymi komunitami na indonézskych ostrovoch. Firma tak rieši samotné komunity.

Naším cieľom je pomôcť čo najväčšiemu počtu komunít. Dnes je to možné vďaka darom od štedrých ľudí.

„Naším cieľom je pomôcť čo najväčšiemu počtu komunít. Dnes je to možné vďaka darom od štedrých ľudí. Vieme však, že počiatočné úsilie už čoskoro ukáže potenciál a benefity dronov aj pre miestne komunity,“ tvrdí Albertus.
Podľa neho sa preto táto technológia, zameraná na trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov a všeobecnejšie i na zabezpečenie spoločného tovaru a riešenie skutočných problémov ľudí, stáva cenným spojencom novej ekonomiky, ktorá chce podporiť život a starať sa o spoločný život.

Miznúce lesy a biotopy

Práve v juhovýchodnej Ázii sa priemyselné poľnohospodárstvo rozšírilo rýchlym tempom, tak ako po celom svete. Negatívny vplyv je potom vidieť v podobe odlesňovania, a teda ubúdajúcich lesov a biotopov, aby sa uvoľnilo miesto pre často nevyberanú výrobu poľnohospodárskych surovín. A tak si drony našli svoje využitie v boji proti spomínanému odlesňovaniu, respektíve zabraňovaniu škôd.
A čo vlastne predstavujú poľnohospodárske drony? Jeden z prístupov tzv. precízneho poľnohospodárstva, stratégie riadenia, ktorých cieľom je optimalizácia poľnohospodárskeho výnosu pomocou sofistikovaných monitorovacích nástrojov. Pozemné snímače, zariadenia na diaľkový prieskum a systémy GPS dokážu vyhodnotiť stav pôdy a prijať tie najefektívnejšie kultivačné techniky. Drony dnes dokážu fungovať na takých princípoch, ktoré sú z hľadiska životného prostredia šetrné, teda udržateľné.

Okrem monitorovania plodín v reálnom čase umožňujú získavať precízne letecké pohľady s veľkou presnosťou a diagnostikovať kritické problémy spojené so zavlažovaním, zmenami pôdnych podmienok či šírením buriny. Veľmi presný mechanizmus distribúcie hnojív a vody zas navyše umožňuje vyhnúť sa zbytočnému ošetreniu a tak znížiť náklady. Odlesňovanie je problém a aj ochranári ho zatiaľ nedokážu zastaviť. Pomocou dronov dokážu nájsť ideálnu oblasť na vysádzanie nových stromov.

Sny a zodpovednosť

Momentálna situácia ovplyvnila aj nadšencov z Indonézie. Inžinieri v Albertusovom tíme aktuálne vyvíjajú inteligentné sterilné komory, ktoré sú určené na efektívny výdaj dezinfekčných prostriedkov zdravotníkom. Spoločne prichádzajú s aplikáciou a databázovým systémom, ako udržiavať zásoby zdravotníckych potrieb pod kontrolou. Zároveň vznikla iniciatívna na pomoc niektorým miestnym nemocniciam v Indonézii, ktoré po núdzovej situácii v súvislosti s koronavírusom čelili mnohým problémom.

A ako to už býva zvykom, mladí ľudia majú mnohé sny. Zakladatelia spoločnosti chcú pomáhať priemyslu v krajine pri prijímaní moderných technológií a plniť ich ciele v oblasti efektívnosti a zároveň chcú byť dôveryhodným partnerom v rámci priemyselnej revolúcie 4.0 (Industry Revolution 4.0).

Zdroj: www.edc-online.org, bvdrones.com

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články