Slovensko ponúka priestor pre mierové rokovania ako gesto diplomacie
Robert Fico verejne vyhlásil, že Slovensko je pripravené hostiť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, čím by krajina mohla prispieť k ukončeniu jedného z najväčších konfliktov súčasnosti. Kremeľ tento návrh uvítal.
„Slovensko je neutrálnou krajinou, ktorá môže vytvoriť vhodné prostredie na dialóg,“ uviedol Fico na tlačovej konferencii.
Ponuku premiér prezentoval ako pokus o zlepšenie medzinárodného postavenia Slovenska a podporu mierového procesu. Kritici však poukazujú na to, že Ficova dlhodobá rétorika a blízke vzťahy s Ruskom vrhajú tieň na jeho schopnosť byť neutrálnym sprostredkovateľom.
Fico pod paľbou opozície: Mierová iniciatíva alebo populistická hra?
Na domácej scéne Fico čelí kritike opozície, ktorá jeho návrh na mierový summit označila za populistický krok, ktorého cieľom je zvýšiť jeho medzinárodný kredit, nie skutočne prispieť k mieru.
Opoziční lídri, ako aj niektorí politickí analytici upozorňujú na to, že Slovensko pod Ficovým vedením stráca dôveru západných spojencov a dostáva sa bližšie k ruským záujmom.
„Mier nevznikne za rokovacím stolom, kde agresor diktuje podmienky a zároveň pokračuje v masakrovaní civilistov. Slovensko nikdy nesmie byť kulisou pre takúto tragédiu,“ vyslovil predseda SAS Branislav Gröhling pre Denník Postoj.
Predseda PS Michal Šimečka poznamenal, že ak chce Fico mier, mal by vyzvať Putina, aby prestal útočiť na Ukrajinu. „Keď ruské vojská prestanú útočiť, o mieri už pokojne môžu rokovať aj priamo na Ficovej terase,“ dodal Šimečka.
Ficov návrh: Mierová iniciatíva, ktorá rozdeľuje Západ
Ficov návrh západní spojenci Slovenska vnímali rozporuplne. Kým niektorí uznali potenciál Slovenska ako sprostredkovateľa, mnohí upozornili na riziko legitimizácie ruských požiadaviek a oslabenia jednotného postoja EÚ.
Bruselský portál Politico označil jeho iniciatívu za „kontroverzný krok, ktorý môže oslabiť jednotný postoj Európskej únie voči ruskej agresii“ a zdôraznil, že Ficove proruské vyjadrenia oslabujú dôveryhodnosť Slovenska ako člena Únie.
Britský denník The Guardian upozornil na Ficove dlhodobé proruské postoje a jeho skepticizmus voči dodávkam zbraní Ukrajine. Citoval pritom vyjadrenia slovenského premiéra, v ktorých obviňuje západné krajiny z predlžovania konfliktu a vyzýva na zastavenie protiruských sankcií.
Financial Times varoval pred „strategickým hazardom“, keďže Ficove blízke vzťahy s Ruskom spochybňujú jeho schopnosť byť neutrálnym sprostredkovateľom. Upozornil pritom, že tlak na Zelenského, aby pristúpil na mierové rokovania a požiadavky Moskvy môže byť kontraproduktívny.
Na druhej strane Euronews uznal, že „Slovensko má potenciál zohrať významnú úlohu, ak dokáže zabezpečiť vyvážené podmienky rokovaní“, zatiaľ čo Deutsche Welle zdôraznilo, že „úspech rokovaní bude závisieť od schopnosti Slovenska presvedčiť obe strany o svojej neutralite a dôveryhodnosti“.
Zelenskyj vs. Fico: Konflikt hodnôt na európskej scéne
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priamo nereagoval na návrh slovenského premiéra Roberta Fica hostiť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.
Počas nedávneho summitu EÚ v Bruseli však došlo k výmene názorov medzi oboma lídrami na viaceré témy vrátane tranzitu plynu cez Ukrajinu a vojenskej podpory.
Zelenskyj kritizoval postoj, ktorý uprednostňuje ekonomické záujmy pred ľudskými životmi. Uviedol, že je „hanebné, keď niekto hovorí, že po zastavení tranzitu ruského zemného plynu cez Ukrajinu príde o zisky“, pričom zdôraznil, že Ukrajina prichádza o ľudské životy aj pre peniaze zarobené Ruskom na predaji tohto plynu.
Fico na to reagoval tým, že ak Ukrajina zastaví tranzit plynu cez svoje územie, Slovensko bude nútené prijať recipročné opatrenia, vrátane zastavenia dodávok elektrickej energie do Zakarpatskej oblasti od januára budúceho roka.
Analytici však upozorňujú, že tento krok slovenského premiéra môže vážne poškodiť slovensko-ukrajinské vzťahy a vytvoriť obraz Slovenska ako krajiny, ktorá uprednostňuje ekonomické záujmy pred humanitárnou pomocou a geopolitickou stabilitou v regióne.
Fico – mierotvorca alebo ruská figúrka?
Zatiaľ čo Fico svoje kroky prezentuje ako pragmatický plán na riešenie konfliktu, čoraz viac kritikov ich označuje za politický kalkul s proruským podtónom.
Organizácia mierového summitu a plánované opatrenia voči Ukrajine vrhajú tieň na skutočné motivácie slovenskej vlády a otvárajú otázky, či ide o úprimnú snahu o mier alebo len o ďalší ťah na legitimizáciu ruskej politiky.
Ponuka Slovenska hostiť mierové rokovania môže byť šancou zmeniť priebeh dejín, no Ficove kontroverzné kroky podrývajú dôveru v schopnosť krajiny byť neutrálnym sprostredkovateľom.
Bez jednoznačného rešpektu k medzinárodnému právu a podpory západných spojencov hrozí, že Slovensko nebude vnímané ako hráč, ktorý presadzuje mier, ale ako figúrka na šachovnici, ktorou pohybuje Moskva. Tento návrh má potenciál byť buď triumfom diplomacie, alebo fatálnou geopolitickou chybou.
Prečítajte si aj: