Globalizmus ako kultúrna kolonizácia

Globalizmus a polarizácia.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Chantal Delsolová, francúzska filozofka a historička, členka francúzskej Akadémie morálnych a politických vied, poukazuje na boľavé miesto našej spoločenskej a politickej situácie, ktorá sa vyznačuje nedostatkom umiernenosti a dialógu: „Polarizácia prevláda vo všetkých západných demokraciách, ale polarizácia je taká extrémna, že hrozí pádom samotnej demokracie. Čo sa stalo? Domnievam sa, že svetonázor v prospech ľudských práv a globalizácie, ktorý v rozpore s tým, čo sa tvrdilo, nebol v žiadnom prípade neutrálny, prebudil prúdy myslenia, o ktorých sme si mysleli, že ich svojou samozrejmosťou dokáže uhasiť.“ Charakteristickou črtou západnej kultúry, ako tvrdí francúzska filozofka, je predstava politiky ako „takmer exaktnej“ vedy, ktorá zavádza nespochybniteľný konsenzus, odolný voči akejkoľvek forme nesúhlasu.

Západná kultúra vnucuje balík konsenzuálnych hodnôt.

Inštitúcie ako Európska únia – zástancovia emancipácie, slobody a inklúzie – sa stavajú do pozície centra hybnej sily tohto konsenzu, ktorý presahuje politickú sféru a zasahuje do etických alebo historických otázok, ktoré sa dotýkajú ľudí na citlivom mieste. Stručne povedané, západná kultúra, kolíska globalizácie, ktorá sa zmenila na ideologický globalizmus, vnucuje balík konsenzuálnych hodnôt, ktorých sa nemožno zrieknuť pod hrozbou, že budú odsunuté na smetisko dejín. Ide o myšlienku globalizmu ako kultúrnej kolonizácie, ktorá však v mnohých prípadoch dosahuje len nízku úroveň. To je presne to, čo filozof Xavier Gomá nazýva vulgarizáciou verejného života, ktorá charakterizuje druhú modernitu. Jej prejavy môžu vidieť všetci: je to násilie, extrémne postoje, vulgárne vyjadrenia dokonca aj v parlamente, neúcta atď. A týkajú sa tak (takzvaných) progresívnych, ako aj konzervatívnych síl.

Ako sa môžeme vyhnúť extrémnej polarizácii? Ak by bola Delsolovej analýza správna, mohlo by sa zdať, že nemá zmysel zostupovať do arény kontingentných diskusií. To polarizáciu len prehĺbi, pretože ona je len vedľajším účinkom niečoho hlbšieho. Problémom je globalizmus, ktorý, ako hovorí Delsolová, nebol taký neutrálny, ako sa o ňom hovorí. Musíme zapojiť svoje najlepšie morálne a intelektuálne sily. Dnešné uvedomenie si základných práv jednotlivca a jeho neodňateľnej dôstojnosti je etickým výdobytkom, ktorý má v našej dobe obrovský význam. Globalizácia prispela k rozšíreniu tohto povedomia. To sa nesmie stratiť. Je však naliehavo potrebná zmena: kultúra jednoty v rozmanitosti, globalizácia solidarity a ontológia a etika osobného a verejného príkladu.

Prevzaté z cittanuova.it.

V nedeľnej rubrike Horizonty nm prinášame krátke úvahy zahraničných autorov Luigina Bruniho,  Piera Codu, Jesúsa Morána a Andrea Riccardiho . Reflektujú súčasnú situáciu a pomáhajú preniknúť do doby, v ktorej žijeme, aby sme jej mohli lepšie porozumieť. Články v tejto rubrike vychádzajú vďaka grantovej podpore Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov amerických.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.