Hanusove dni po prvýkrát v Ružomberku

Od nedele 5. mája do 7. mája 2024 sa uskutoční 1. ročník mestského kultúrno-akademického festivalu Ružomberské Hanusove dni v srdci Slovenska. Festival sa bude konať v priestoroch knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Témou tohto ročníka je Kresťanská kultúra – jej dedičstvo, výzvy, súčasný stav, ale aj dôležitosť jej formovania.

Hlavným hosťom Ružomberských Hanusovych dní je spišský biskup Mons. František Trstenský. V diskusii Cirkev na severe – Choď a oprav môj dom! bude otec biskup diskutovať s redemptoristom pátrom Michalom Zamkovským, riaditeľkou festivalu Campfest Lýdiou Rišovou a vysokoškolským pedagógom Jánom Hrkútom o vízii nového spišského biskupa pre svoju diecézu, o jej duchovnom a kultúrnom dedičstve a o tom, čo je v našom kresťanskom živote pokazené a ako to opraviť.

Súčasťou festivalu bude už tradične Verbum talkshow, tentokrát s témou Ladislav Hanus ako diagnostik slovenskej kultúry a kultúrnosti. Juraj Šúst sa bude spolu s novinárom Michalom Čopom a publicistom a historikom Samuelom Trizuljakom venovať Ladislavovi Hanusovi, jednej z najvýznamnejších postáv moderných slovenských dejín, ktorého 30. výročie smrti si tento rok pripomíname a ktorý je v Ružomberku pochovaný. Prednáškou o Andrejovi Hlinkovi od prof. Letza si pripomenieme tiež význam Andreja Hlinku, a to nielen ako politika, ale aj kňaza či kultúrneho budovateľa pre slovenskú kultúru.

V spolupráci s portálom Nové mesto sa v rámci festivalu koná diskusia s názvom Potrebujeme kresťanských novinárov?, v ktorej sa budeme rozprávať o tom, ako sa líši veriaci novinár od neveriaceho, a ako komunikovať v médiách kresťanské hodnoty alebo o rozlíšení mediálnej manipulácie od poctivého hľadania pravdy.

V rámci komorného formátu Night Talk, ktorý je priestorom na dôverný rozhovor o náročných, no dôležitých témach, sa bude rozprávať moderátor podcastu Eros František Bartek s dominikánom o. Samuelom Lovásom o tom, či je sebaláska cestou do neba alebo skôr do pekla, či zohráva úlohu v zdravom vzťahu medzi mužom a ženou a aký mal byť mať v presexualizovanej dobe kresťan vzťah k telu.

Celý program festivalu je dostupný na stránke hanusovedni.sk. Predaj vstupeniek prebieha cez webovú stránku festivalu. K dispozícii je aj online permanentka, ktorá umožní sledovať program festivalu cez live stream.

Náklady na realizáciu festivalu sú vyššie ako príjem zo vstupeniek a darov od partnerov. Organizátorom festivalu je Spoločenstvo Ladislava Hanusa – katolícke akademické spoločenstvo otvorené všetkým ľuďom hľadajúcich pravdu. Víziou spoločenstva je v zmysle odkazu Ladislava Hanusa prispieť k poznávaniu a aktívnemu rozvíjaniu kresťanskej viery a kultúry na Slovensku.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články