Inflácia je opäť nízka, najviac zdraželi pečivo a benzín

K rastu cien prispievajú najmä služby, v ktorých sa odrážajú zvýšené platy. Tento rok by sa malo zdražovanie udržať do 2,5%.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Inflácia na Slovensku je naďalej nízka, v máji sa ceny oproti minulému roku zdvihli len o 2,2%, informoval Štatistický úrad SR. Prispeli k tomu najmä ceny služieb, ktoré medziročne stúpli o 6,4%, tovary zdraželi oveľa menej, iba o 2,2%. Nadol naopak infláciu doteraz ťahali nadol ceny potravín, ktoré sa od začiatku roka skôr znižovali. V máji sa však ich pokles zastavil a niektoré začali rásť.

Aj preto sa inflácia oproti aprílu jemne zrýchlila z 2,1 na 2,2%. Medziročný rast cien pečiva sa napríklad v máji zrýchlil na 3,3%, mäsa na 1,9%, zatiaľ čo medziročný pokles cien mlieka, syrov a vajec sa zmiernil z aprílových -5,7% na -2,9%. Ceny ovocia v máji klesli o 1,3%. V ďalších mesiacoch sa očakáva najmä sezónne zníženie cien ovocia a zeleniny.

Pohonné hmoty síce oproti aprílu zlacneli, medziročne sú však stále drahšie o vyše 5 percent. Oproti vlaňajšku sa zvýšili aj ceny vodného a stočného. Očakáva sa, že zdražovanie by sa tento rok malo udržať na súčasnej úrovni, počas leta by sa malo jemne zrýchľovať, hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Vyššie platy, vyššia spotreba

Spomaľovanie inflácie budú podľa neho brzdiť rastúce mzdy i zotavujúca sa spotreba, čo sa premietne najmä do cien služieb, ale aj tovarov. Hranicu 3% by inflácia tento rok nemala  prekročiť, mala by sa pohybovať skôr v pásme okolo 2,5%, myslí si analytik UniCredit Bank. 

Zníženie inflácie umožňuje spotrebiteľom opäť sa vrátiť k smelšiemu nakupovaniu, najmä vďaka rastu miezd, ktorý je posledný rok oveľa výraznejší ako v minulosti. Míňanie podporujú aj mimoriadne jednorazové príjmy obyvateľov v apríli a máji ako vyplatenie rodičovského príspevku dôchodcom alebo daňového bonusu na deti pre živnostníkov. Zvyčajne ide o stovky eur, ktoré často smerujú do spotreby.

Obyvatelia môžu ťažiť aj z vyšších úrokov na terminovaných vkladoch, ktoré sú často nad úrovňou inflácie. To je na druhej strane nevýhodné pre firmy a podnikateľov, ako aj záujemcov o hypotekárne úvery, ktorí si musia požičiavať za vyššie úroky. Preto sú opatrní a obmedzujú investície, čo pribrzďuje ekonomiku.

Pokles úrokov sa očakáva po ďalšom znižovaní úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky, ktorá však postupuje veľmi nesmelo a oneskorene podobne ako pri zvyšovaní inflácie. Ďalšie zníženie úrokov sa očakáva v septembri.   

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články