Kampaň Nového mesta: Spoločný dialóg vedie k rešpektu a tolerancii

Mať svoj názor je dobré, ale dôležitejšie je byť otvorený rozhovoru. S týmto heslom prichádza online kampaň portálu nm.sk, ktorý si zakladá na dialógu, šíri kultúru porozumenia a inklúzie. V dnešnej polarizovanej spoločnosti chce pôsobiť ako jednotiaci prvok, prinášať aktuálne spoločenské témy, ale aj otvárať otázky rodiny, výchovy a viery bez hodnotiacich súdov.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Nerozdeľujme, spájajme

Každý človek formuje spoločnosť, preto by sa mal cítiť prijatý a vypočutý. V dnešnej hlasnej dobe však vecný, citlivý prejav akoby zanikal na pozadí exponovaných udalostí a zhrubnutej rétoriky. „Filozofia portálu nm.sk spočíva v hľadaní priesečníkov, odchádza od fenoménu izolovaných názorových bublín, ktoré sa vznášajú v izolovanom priestore sociálnych sietí. Ich nebezpečenstvo spočíva v tom, že pod tlakom majú tendenciu vyvrieť do reality. Sme presvedčení, že iba kultivovaný dialóg nás ako spoločnosť posunie vpred. A túto našu cestu sme pretavili do kampane nabádajúcej k návratu k našej podstate, teda k ľudskosti,“ hovorí šéfredaktor portálu Ján Heriban.

Piliere kampane propagujúcej toleranciu a spolupatričnosť sú aj nosnými témami portálu nm.sk a projektu Nové mesto. Oslovuje výberom kľúčových tém, ako je spoločnosť, rodina, viera, ekológia či inklúzia. V pluralite názorov prevláda rozmanitosť a pestrosť, čo vidieť aj na výbere respondentov. Kampaň prostredníctvom krátkych videospotov zrkadlí porozumenie a kultivovaný prejav, hoci v nej hlavní protagonisti a protagonistky čelia výzvam, s ktorými sa snažíme vyrovnať ako spoločnosť.

Je dobré mať názor, ale dôležitejšie je byť otvorený rozhovoru. 

Polarizácia je slepá ulička

Vegetarián pripraví návšteve šunkové chlebíčky. Konzervatívnej starej mame neprekáža rozmanitosť v rodine. To sú len niektoré z posolstiev určených pre široké publikum, ktoré identifikujú hodnotové zameranie portálu vo vizuáloch. „Nie sme ja a oni, ale my. Kým hľadáme riešenia, sme na skutočnej ceste k udržateľnému mieru medzi skupinami, komunitami, regiónmi. Len my ako spoločnosť určíme, či pôjde o viacprúdovú diaľnicu, na ktorej paralelne funguje niekoľko pruhov a kde pri dodržiavaní ohľaduplnosti nedochádza k vážnym kolíziám, alebo či sa v snahe o presadzovanie jedinej správnej cesty chceme odviezť do slepej uličky,“ vraví Ján Heriban. Podľa hodnôt zadefinovaných na portáli nm.sk všetci prosperujeme práve vďaka vzájomnej podpore a snahe o spoločné dobro. A to dosiahneme iba vtedy, keď sa nikto nebude cítiť izolovaný.

Rozhovory, podcasty, knihy

Názov Nové mesto je odvodený od názvu talianskeho časopisu Città Nuova, ktorý začal vychádzať v roku 1956 s poslaním hľadať nové inšpiratívne cesty na formovanie zjednoteného sveta. Jeho slovenská verzia vychádza od roku 1998. Publicistický portál nm.sk vznikol o dve dekády neskôr s cieľom byť otvorený pre každého a prinášať najmä rozhovory a reportáže, dokumentovať zaujímavé udalosti a kultivovať verejný dialóg formou vlastných podujatí a podcastov. Súčasťou projektu nm.sk sa stalo aj Vydavateľstvo Nové mesto, ktoré pôsobí na slovenskom trhu už od roku 1994. Dnes sú obe spoločnosti pridruženým členom iniciatívy Nuova Global, ktorá združuje členské redakcie a vydavateľstvá v 21 mestách na piatich kontinentoch.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články