Kňaz hovoril o zaľúbení: Toto je zmysel pôstu na Veľký piatok

Prísny pôst na veľký piatok: Nechcená kresťanská povinnosť alebo má hlbší význam? Každý rok počas jedného piatku kresťania držia akoby protestnú hladovku. Je to na sviatok Veľkého piatku. Vtedy kresťania dodržujú tzv. prísny pôst. Prečo to Cirkev robí svojim ľuďom? Chce, aby boli chudší?

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Veľký piatok je pohyblivý sviatok, teda nemá pravidelný dátum. Je to vždy v piatok pred Veľkonočnou nedeľou. V kresťanskom svete je to veľmi významný sviatok. Pripomíname si to, ako náš spasiteľ, Kristus, zomrel tou najhoršou možnou smrťou, ukrižovaním. A to celé z lásky pre nás.

Je to jeden z dvoch sviatkov v roku, keď musí každý, kto má 14 rokov, dodržať prísny pôst. Takýto pôst dovoľuje cez deň iba jedno jedlo dosýta, potom dve nejaké malé, ľahké jedlá. Zároveň zakazuje jesť mäso. Oslobodení sú chorí, ktorí musia mať tieto jedlá v jedálničku, aby si zachovali zdravie. Druhý sviatok, kde dodržujeme prísny pôst je Popolcová streda. Týmto sviatkom otvárame nové liturgické obdobie, pôst. Prečo ale musíme dodržiavať tieto prísne pravidlá jedenia?

,,Odpoveďou je vzťah. V tomto prípade náš vzťah k Bohu. Kedy chalan zabudne jesť alebo, že je hladný? Keď je zaľúbený! Vtedy to nevníma. Je to obeta a dar, ktorý ponuka tomu druhému. Ak sa náš priateľ trápi, tak my sa trápime s nim,” odpovedal kňaz salezián Marek Pančura.

Pôst do určitej miery vyjadruje to, že je tu niekto, na kom nám záleží viac ako na jedle. Zároveň postenie sa od niečoho nám dáva viac slobody a priestoru pre toho druhého. ,,My teda často na pôst hľadíme ako na niečo, čo nás o čosi oberá a spôsobuje nám nepohodlie, ale pôst nám otvára priestor a možnosť otvoriť sa pre vzťah. Byt tu pre niekoho. A toto zasýti naše vnútorné apetíty viac ako jedlo a iné radovánky,” dodal Marek Pančura.

Autor: Peter Žarnovský

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články