Knižný trojlístok pre detské šťastie

Foto: nm.sk
Podobne ako rodičia a starí rodičia, aj knihy otvárajú deťom okno do nepoznaného sveta. No je tu jeden rozdiel. Zatiaľ čo tí najbližší držia deti zväčša za ruku, dobre napísaná kniha ich skrátka drží – v okamihu, myšlienke, poznaní. Vydavateľstvo Nové mesto prináša kvalitné detské tituly, pričom sa snaží čitateľov priblížiť k novým obzorom, ktoré sú už na prvý pohľad pestré a lákavé. Pozrime sa spolu na tri výnimočné knihy založené na hodnotách, kvôli zachovaniu ktorých sa oplatí žiť i bojovať.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Mária je prekrásna

Život Panny Márie je jedným veľkým dobrodružstvom, ktoré by mali deti dobre poznať, aby si s ňou už odmala mohli vytvárať vzťah. Je láskavá, krásna navonok i zvnútra, a presne taká je aj kniha o nej. Škôlkarom i „prvostupniarom“ približuje rôzne etapy z Máriinho života, prihovára sa im písmom aj obrazom, ktoré spolu tvoria harmonický celok. Ak chcú naši najmenší Ježišovu mamu lepšie spoznať, stačí knihu otvoriť a autorka ich prevedie záhradou jej života.

Stránkam dominujú ilustrácie Christiane Heinsdorffovej, ktoré zaujmú jemnocitom. Pochádzajú z talianskej knihy pre deti o Márii, ktorou sa Katarína Jančišinová pri písaní svojej knihy inšpirovala. Reč je o knihe Era bellissima, ktorá je zostavená z príhovorov a listov Chiary Lubichovej deťom. Ako je známe, ide o zakladateľku Hnutia fokoláre, pre ktorú práve Mária predstavovala „kvet ľudstva“, ako aj vzor Cirkvi. Autorka Katarína Jančišinová zvolila jazyk pripomínajúci zurkot potoka, svieži, životodarný a plynúci pomedzi jednotlivé životné obdobia Panny Márie. Na jeho vlnách zažijú deti nezabudnuteľnú expedíciu príbehom Panny Márie.

Mne na tom záleží

Príručka pre všetkých hrdinov, ktorí liečia životné prostredie. Takto smelo by mohol znieť podtitul jemnej, no zásadnej knižnej publikácie od Silvie Roncagliovej. Naša planéta hlási problém. Jej povrch pokrývajú nelichotivé smeti, v oceánoch plávajú plasty a jej prírodné zdroje sú takmer vyčerpané. A tak má naša Zem teplotu, ktorú môže pomôcť znížiť iba ohľaduplné správanie a čisté srdce. Dobrá správa je, že medzi nami žijú deti, ktoré majú všetko potrebné, aby zabránili najhoršiemu a dopriali nášmu životnému prostrediu čas na zotavenie. Na to však treba zmeniť zlé návyky či, rovno povedané, zlozvyky, ktoré celosvetovú populáciu priviedli na vrchol blaha, no aj na okraj priepasti. Kniha ponúka príklady „správnych“ a „nesprávnych“ postojov voči životnému prostrediu a deti aktívne zapája do boja za jeho zlepšenie. A to je predsa skvelé, lebo dobro by malo víťaziť. A nielen v rozprávke.

Pápež František deťom

Ako už napovedá samotný názov, kniha oslovuje detského čitateľa cez citáty pápeža Františka. K tomuto autorskému dielu inšpirovala redakciu práve návšteva Svätého Otca na Slovensku. Jeho nadčasové myšlienky sú obohatené o citlivé ilustrácie českej autorky Evy Šimonovej, ktoré pozývajú celú rodinu vstúpiť do sveta hodnôt, ako sú jedinečnosť a odlišnosť každého človeka, starostlivosť o prírodu, dar viery, krása spoločenstva či citlivosť voči chudobným. Výsledok je očarujúci a plnohodnotne vystihuje posolstvo lásky, ktoré chce rodinám odovzdať pápež František. Deti poteší, že postavy sú rôznej pleti, odlišného veku, životného stavu či vierovyznania. Okrem toho sú plné života, lásky a vyjadrujú vzťahy v rozličnosti, ktorá ľudí nerozdeľuje, ale spája.

Pozrite si kompletnú ponuku našich kníh priamo v e-shope.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články