Predstavte si, že by výstavba domu v blízkej budúcnosti bola skoro taká jednoduchá ako postavenie LEGO stavebnice. Stačilo by pospájať tie správne diely a nový dom, škola alebo nemocnica by mohli stáť v priebehu pár dní. Práve s týmto nápadom prišiel pred niekoľkými rokmi Dr. Gerhard Dust z Nemecka. Dnes sa na technológiu, ktorú so svojím tímom vyvinul, postupne obracajú predovšetkým africké krajiny, kde problém s nedostupným bývaním výrazne narastá.
Domy budúcnosti?
Príbeh budúceho „LEGO“ domu sa začal zemetrasením na Haiti (2010), ktoré si vyžiadalo obrovské množstvo obetí na životoch. Státisíce ľudí bolo zranených a viac ako 1,8 milióna obyvateľov prišlo o svoje domovy.
Katastrofa enormných rozmerov zasiahla bývalého nemeckého podnikateľa na dôchodku natoľko, že sa spolu s inžinierom a vynálezcom Guntherom Plötnerom rozhodli vyvinúť technológiu, ktorá by ľuďom v podobných situáciách urýchlene nahradila stratené bývanie.
Spoločne založili firmu Polycare a svoj nápad postavili na Plötnerovom predchádzajúcom vynáleze polymérového betónu. Najprv z neho zhotovili stavebné diely, tzv. polybloky, ktoré následne prostredníctvom modulového (stavebnicového) systému podobnému LEGU pospájali do jedného celku. Vďaka tejto inovácii je dnes možné postaviť, rozmontovať alebo zrekonštruovať obytný dom či akúkoľvek inú väčšiu budovu doslova len za pár dní.
Technológia bola pôvodne vyvinutá pre oblasti postihnuté katastrofami. Vízie jej tvorcov však idú ešte ďalej a už dnes o nej mnohí hovoria ako o možnej revolúcii v stavebnom priemysle. Vyriešiť by totiž mohla nielen zväčšujúci sa problém v krajinách, kde populačný rast spolu s urbanizáciou vedie k stále väčšiemu dopytu po cenovo dostupnom bývaní, ale aj problém so znečisťovaním planéty, na ktorom sa stavebný priemysel výrazne podieľa.
Podľa odborníkov bude v nasledujúcich 15 rokoch v Afrike potrebné postaviť viac domov ako v Európe za posledných sto rokov.
Bývanie by mohlo byť dostupné pre každého
Pokiaľ ide o otázku nových metód výstavby, pri pohľade na globálne výzvy, ktorým čelíme a ktoré nás čakajú i v budúcnosti, je načase, aby ľudstvo začalo aj v tejto oblasti premýšľať nad novým, udržateľným prístupom. Podľa filozofie firmy Polycare by mali byť navyše ľudia v blízkej budúcnosti čo najviac samostatní a schopní postaviť si svoje vlastné bývanie rýchlo, efektívne a bez finančnej zaťaženosti.
Nieže by tu takéto pokusy doteraz neboli. Nízkonákladová výstavba však v posledných rokoch zlyháva pre nedostatok stavebných materiálov. Piesok a štrk sú celosvetovo čoraz vzácnejšie komodity a ich ťažba má taktiež obrovský vplyv na životné prostredie. Navyše, lacnejšie riešenia často vedú k výstavbe nekvalitných obydlí, ktoré dlho nevydržia.
Riešením týchto problémov by mohol byť práve systém MAS (Modular Assembly System), ktorý využíva menej kvalitné piesky, ako je napríklad púštny piesok alebo zemný stavebný odpad, a polyesterovú živicu ako spojivo. Výsledkom je materiál s lepšími technickými vlastnosťami, ktorý pri spracovaní emituje o 60% menej oxidu uhličitého v porovnaní s bežnými stavebnými metódami.
Diel k dielu
Postaviť takýto dom či väčšiu budovu pritom nebolo podľa inovátorov nikdy jednoduchšie. Stačí na to päť rôznych dielov, vďaka ktorým sa dá navrhnúť a postaviť stavba rôznych konfigurácií a geometrických tvarov.
Okrem nich sa na výstavbu používajú aj špeciálne okenné a dverové diely. Na inštaláciu sanitárneho potrubia je k dispozícii taktiež diel zodpovedajúci rozmerom ostatných polyblokov s postrannými otvormi, ktoré umožňujú inštaláciu potrubných systémov pre čerstvú a odpadovú vodu. Elektrické napájacie káble môžu byť vedené cez každý polyblok vertikálne a cez špeciálne bloky horizontálne.
Až 80% objemu týchto dielov tvorí izolačné jadro poskytujúce ochranu pred chladom i zahrievaním. Výrobný stroj takýto diel s polybetónovým plášťom dokáže vyrobiť už za jeden deň. Pri samotnej výstavbe nie je pritom potrebná žiadna malta, lepidlo, voda ani ťažké stroje. Realizovať ju preto môžu aj nekvalifikovaní pracovníci za veľmi krátky čas.
Stavbu môžu realizovať aj nekvalifikovaní pracovníci za veľmi krátky čas.
Prvé domy v Namíbii a Južnej Afrike
V roku 2016 postavili vzorový dom z polyblokov na hotelovom parkovisku v Namíbii štyria nekvalifikovaní robotníci len za dva dni. Výstavba zožala taký úspech, že sa namíbijská vláda rozhodla v spolupráci so spoločnosťou Polycare postaviť do roku 2030 ďalších 40 000 modulárnych domov. Dnes je v Namíbii v prevádzke prvý veľký stacionárny stroj s denným výkonom až 35 ton a tento systém výstavby si osvojujú aj mnohé menšie podniky.
Prvé projekty sa uchytili už aj v Južnej Afrike, kde je už teraz potrebných približne 8 miliónov bytových jednotiek. Podľa odborníkov bude dokonca v nasledujúcich rokoch v Afrike potrebné postaviť viac domov ako v Európe za posledných sto rokov. Nové spôsoby, ktoré ukážu, že je to technicky i ekonomicky realizovateľné, budú preto priam nevyhnutné.
Uhlíková neutralita, recyklácia i výškové budovy
Nemeckí odborníci na nový spôsob výstavby sa však nevenujú iba súčasným projektom. Svoje zručnosti a poznatky stále prehlbujú a zdokonaľujú. A hoci ich technológia je už teraz ekologickou alternatívou klasickej výstavby, ich ambíciou je dosiahnutie uhlíkovej neutrality.
Okrem toho svoj výskum zameriavajú aj na opätovné využitie stavebného odpadu, z ktorého sa v súčasnosti recykluje iba 2,5 %, čo má za následok neustály dopyt po nových surovinách. Svoju technológiu by chceli uplatniť aj pri stavbe výškových budov, pri ktorých by sa v budúcnosti mohlo viditeľne ušetriť množstvo stavebného materiálu.