Záhadné manželstvo
Keď poznáte okolie Trnavy, zaiste je vám známa obec Malženice. O jej názov sa potkol už nejeden jazyk a vyslovil ho ako Manželice. Pritom to vlastne nemá ďaleko od pravdy. Pôvod slova malžen jazykovedci datujú do 15. storočia, no pri jeho výklade pracujú s niekoľkými verziami. Najprijateľnejšia sa prikláňa k tvaru malžena, teda „manželka“, ktorý sa najbežnejšie vysvetľuje prevzatím slova malwip zo starohornonemčiny. Jedna časť sa viaže na slovo Mahl, vtedy „sľub“, „dohoda“, ktoré je dnes v nemčine súčasťou podstatného mena Gemahl, teda „ženích“. Druhá polovica zloženiny zodpovedá slovu „žena“, čiže Weib.
Alternatívny výklad svojho času ponúkol český jazykovedec a etymológ Václav Machek, podľa ktorého slovo pochádza zo zloženiny maldo-ženstvo, ktoré sa dá chápať ako „mladoženstvo“ či „novomanželstvo“. Do kariet tejto verzii hrá aj výraz „mladoženích“ alebo „mladomanžel“.
Zásnuby, svadba a svat
Tu máme jednoznačne do činenia so slovom, ktorého pôvod sa datuje do 16. storočia. Jeho prvotná forma svatba sa zvyčajne odvodzuje od slovesa svatiti, respektíve svatati, čiže „stávať sa príbuznými“. Na porovnanie, slovo svatať znamená aj „nahovárať do manželstva“, ale aj „zasnubovať“. A slovo svat, ktorým dnes označujeme vzájomný vzťah tesťa a svokra, sa dá priamo označiť ako „príbuzný“. Zásnuby ako také sú odvodené od slovesa snúbiť sa, teda „spájať sa“ či „prisľúbiť za manžela či manželku“. Pochádza z praslovanského snoubh, ktoré súvisí s označením ženy v gréčtine výrazom nymfé. Noubere zase znamená „vydať sa“ za niekoho, „oženiť sa“.
Švagor od svokra
Manželkin či manželov brat alebo sestrin manžel, to je švagor. Slovo pochádza zo starohornonemeckého swäger, dnes „Schwager“. Doslova to znamená „svokrov syn“. Naopak, výraz svokor je mimoriadne problematický. V konečnom výsledku ide o pána, ktorý je hlavou rodiny. Kľúčovým je slovo kreu, teda „krv“, ktorým sa predtým označovalo pokrvné príbuzenstvo. Dobre je to vidieť na pojme svokra, staršie i svekra, ktorý nahradil pôvodné svekrva.
Zdroje: Stručný etymologický slovník slovenčiny, Krátky slovník súčasného slovenského jazyka, Etymologický slovník jazyka českého