Mladí ľudia v meniacom sa svete (2. časť) – zasnúbenie

Zdroj: Pexels/A. Piaquadio
Slovo zasnúbiť sa dnes už môže znieť pre niekoho trochu zastaralo. Je to však obdobie, počas ktorého si dvaja zaľúbení ľudia vytýčia spoločný cieľ – manželstvo, a preto sa posúvajú k väčšej zrelosti. Emocionálna a fyzická príťažlivosť sa premieňa na vzájomnú prítomnosť, otvorenie sa svetu.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

V prvej časti, ktorá sa týka mladých ľudí, sme videli, aká dôležitá je vôľa a schopnosť orientovať sa na budúcnosť. Samozrejme, najdôležitejšia skúsenosť pre mladého človeka sa týka jeho budúceho života a najmä života vo dvojici. Pozrime sa teda na tento jedinečný vzťah chlapca a dievčaťa – snúbenecký vzťah.

Položme si otázku: Čo to znamená zasnúbiť sa? Toto slovo je dnes už pre niektorých trochu zastarané.

V skutočnosti sa zdá zvláštne, že sa ešte vôbec hovorí o období chodenia, ktoré vyústi v zásnuby, keď je svet sociálnych médií plný mladých, ktorí príťažlivosť a sex nespájajú ani len s vážnym vzťahom. Túžbu po trvalom vzťahu, ktorý by sa mal naplniť v manželstve, považujú za zastaranú a prekonanú.
Preto, aby definovali svoj vzťah, mladí ľudia sú dnes viac zvyknutí hovoriť „sme spolu“.

Zasnúbenie sa je cesta, ktorou sa dvaja mladí ľudia rozhodnú kráčať spolu vo vzájomnom poznávaní sa a za cieľ si vytýčia manželský život.

Považujem však za dôležité zopakovať, že toto vážne obdobie známosti medzi mladým mužom a ženou, čiže čas snúbenectva, má zásadný význam pre ich pevný vzťah. Preto má slovo zásnuby aj naďalej veľmi presný význam: je to cesta, ktorou sa dvaja mladí ľudia rozhodnú kráčať spolu vo vzájomnom poznávaní sa a za cieľ si vytýčia manželský život.

Nepochybne všetko sa začína tým, že sú spolu, pretože sú zamilovaní; delia sa o svoje skúsenosti, myšlienky, hodnoty, rozhodnutia. Cítia hlbokú radosť a nový životný impulz, ktorý vychádza z toho, že trávia spoločné chvíle a netúžia po ničom inom, len aby mohli takto žiť stále.

Sú to krásne emócie, často jedinečné, a sú predzvesťou výnimočných momentov radosti a spoločenstva.
Predovšetkým vďaka tomuto emocionálnemu a afektívnemu impulzu sa mladí ľudia rozhodnú nadviazať stabilnejší a trvalejší vzťah.
Ak sa však táto radosť a krása nestanú súčasťou životného projektu mladej dvojice, môže sa stať, že rýchlo a ľahko vyprchajú.

Spoločný životný projekt dáva dvojici vo vzťahu pocit naplnenia.

Ak u mladých ľudí neprerastie zamilovanosť v lásku, s veľkou pravdepodobnosťou sa rozídu.
Naopak, tam, kde tieto vzrušujúce počiatočné emócie nájdu úrodnú pôdu, na ktorej sa môžu zakoreniť, sa obyčajné „chodenie“ zmení na vážny vzťah, ktorý vyústi do zásnub, teda spoločného životného projektu. Ten dáva dvojici vo vzťahu pocit naplnenia: aj keď prídu ťažkosti a nedorozumenia, spoločný plán ich stmeľuje.

Zasnúbenie je niečo viac ako „byť spolu“ len na základe vlastných síl: znamená to kráčať spolu pevne, vybudovať si s druhým dôveru a spojenectvo, ktorým nezatrasie ani vzájomná odlišnosť ani vlny emócií, pretože smeruje k cieľu, ktorý chcú dvaja ľudia spoločne dosiahnuť – k sviatosti manželstva.

Mohli by sme preto povedať, že zasnúbenie je dynamické slovo, je to pohyb, cesta, nie „nehybný stav“.
Na tejto ceste sa muž a žena budú musieť nevyhnutne zaoberať životným štýlom, hodnotami a spoločnými rozhodnutiami.
Je to cesta, ktorá otvára pár k väčšej zrelosti, kde sa emocionálna a fyzická príťažlivosť premieňa na vzájomnú prítomnosť, na otvorenie sa svetu.

Zasnúbenie je obdobie, počas ktorého sú obaja snúbenci povolaní k intenzívnej práci na láske. (pápež František)

Vo všeobecnosti táto cesta slúži zaľúbenému páru pre hlbšie osobné spoznanie a zblíženie sa, vďaka čomu bude môcť v harmónii pracovať na vzájomnom zdieľaní. To znamená, že budú musieť počítať s tým, že bude dôležité prijať limity, ktoré každý má, spolu so vzájomnou túžbou zladiť sa a nastaviť sa na spoločné ideály.

V tejto súvislosti sú dôležité slová pápeža Františka: „Zasnúbenie je, inak povedané, obdobie, počas ktorého sú obaja snúbenci povolaní k intenzívnej práci na láske, práci zúčastnenej a zdieľanej, ktorá ide do hĺbky. Postupne sa navzájom spoznávajú, a síce, muž sa „učí“, kto je žena spoznávaním svojej snúbenice; a žena sa „učí“, kto je muž spoznávaním svojho snúbenca. Nepodceňujme dôležitosť tohto učenia sa: je to nádherná úloha a vyžaduje si ju sama láska, pretože ona nie je iba ľahkomyseľným šťastím a citovým vzplanutím…“ (pápež František, Generálna audiencia, streda 27. mája 2015)

Všetkým snúbencom prajem, aby toto vzácne a dôležité obdobie pre vzťahový život dobre využili, aby ich spoločná budúcnosť bola zdrojom skutočného a autentického života.

Prečítajte si tiež:

Mladí ľudia v meniacom sa svete (1. časť)

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články