Modlitba dokáže spojiť ľudí rozdelených po covide, myslí si americký herec Mark Wahlberg

Foto: reprofoto YouTube
„Covid spôsobil veľké rozdelenie, teraz je čas priviesť ľudí späť k sebe,“ povedal známy herec.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

„Rodina, ktorá sa spolu modlí, zostáva jednotná,“ znie slávny výrok, ktorý v 20. storočí spopularizoval katolícky kňaz Patrick Peyton. O čosi menej slávnym je jeho ďalší výrok, ktorý tento princíp jednoty povyšuje na ďalšiu úroveň: „Modliaci sa svet je svetom mieru.“

Peyton je v určitých kruhoch bezpochyby známou osobnosťou, no v súčasnosti existuje ešte slávnejší človek, ktorý ohlasuje veľmi podobné posolstvo. Je ním americký herec a praktizujúci katolík Mark Wahlberg, čitateľom portálu nm.sk známy napríklad z filmu Father Stu.

Podľa herca pandémia Covid-19 spôsobila medzi ľuďmi „rozdelenie“ a ako riešenie tohto problému navrhuje „modlitbu“. Povedal to v rozhovore pre televíziu Fox News, v ktorej vystúpil spoločne s Jonathanom Roumiem, ktorý sa preslávil svojím stvárnením roly Ježiša Krista v populárnom seriáli The Chosen.

Herec sa stal tvárou modlitebnej aplikácie

K téme jednoty sa Wahlberg dostal, keď rozprával o svojom novom domove, ktorým sa stalo mesto Las Vegas. Wahlberg sa do tohto mesta presťahoval zo svojho pôvodného bydliska v Los Angeles a práve toto mesto sa tento rok stalo dejiskom Super Bowlu, finále národnej ligy v americkom futbale.

„Zabávame sa, spájame ľudí. Toto je čas, keď sa ľudia môžu opäť spojiť. Covid spôsobil veľké rozdelenie, teraz je čas priviesť ľudí späť k sebe,“ povedal herec.

Wahlberg aj Roumie sa počas tohtoročného Pôstneho obdobia stali tvárami populárnej katolíckej aplikácie Hallow, ktorá najmä mladým ľuďom približuje bohatstvo tradície katolíckych modlitieb. Téma rozhovoru sa preto zvrtla aj na modlitbu.

„Môže byť niečo lepšie ako to, že Popolcová streda pripadne na Valentína? Pretože kedy získate viac lásky s Pánom, obzvlášť v čase, keď prevláda taká silná odlúčenosť? Potrebujeme veci, ktoré ľudí spájajú, a takou vecou je sila modlitby,“ uviedol Wahlberg.

Vo veci svojej viery je otvorený

Wahlberg na verejnosti pravidelne svedčí o svojej katolíckej viere. Každú nedeľu na svoj Instagram napríklad nahrá príspevok, v ktorom svojim sledujúcim pripomína, aby nezabudli venovať svoj čas modlitbe. O svojej viere hovoril aj v minuloročnom rozhovore pre reláciu Today, v ktorej sa venoval tomu, aké je to byť praktizujúcim katolíkom vo svete Hollywoodu.

„Je to o rovnováhe. Nechcem svoju vieru nikomu vnucovať, ale svoju vieru nezapieram. To by bol ešte väčší hriech. Viete, v mojom odvetví to nie je populárne, ale nemôžem zaprieť svoju vieru. Je pre mňa dôležité podeliť sa o ňu s ľuďmi,“ povedal vtedy.

„Mám priateľov z rôznych oblastí verejného života a rôznych vierovyznaní a náboženstiev, takže, viete, je dôležité aj rešpektovať a ctiť si ich,“ dodal.

Na otázku, čo preňho znamená jeho viera, Wahlberg odvetil: „Všetko. Umožnila mi množstvo vecí. Boh neprišiel zachrániť svätých, ale hriešnikov. Chceme byť lepšími verziami seba samých a to, že sa sústredím na svoju vieru, mi to umožnilo.“

Wahlberg bol problémovým mladistvým. V období medzi 15. a 20. rokom svojho života sa zapojil do viacerých rasovo motivovaných fyzických potýčok. Tieto činy viackrát otvorene oľutoval a v roku 2016 oznámil, že sa stretol s obeťou jedného z medializovaných útokov a ospravedlnil sa jej. Obeť mu takisto verejne odpustila.

Dňa 11. septembra 2001 mal Wahlberg letieť lietadlom letu číslo 11 spoločnosti American Airlines, ktoré vrazilo do severnej veže Svetového obchodného centra v New Yorku, no deň predtým sa mu zmenili plány. Od roku 2009 Wahlberg žije v sviatostnom manželstve s Rheou Durhamovou a spolu majú štyri deti.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.