Slovenské a české školy opäť tento týždeň v prvých dňoch školského roka paralyzovali vyhrážky, že v ich areáloch sú uložené bomby. Takéto maily dostalo podľa Polície SR 275 slovenských a vyše 500 českých škôl. Bomba sa nenašla nikde podobne ako v máji, keď sa podobné útoky tiež vyskytli v masovej miere.
Napriek tomu takéto vyhrážky viedli v niektorých školách k evakuáciám žiakov a tým aj k znepokojeniu rodičov, detí a chaosu pred školami. Polícia SR na svojom Facebooku uisťuje, že „…z informácií, ktorými disponujeme, reálna hrozba v tejto chvíli nehrozí. Napriek tomu vyhrážky nepodceňujeme a vykonávame opatrenia individuálne ku každej jednej škole v potrebnom rozsahu.“
Prečítajte si aj: Slovensko je ľahký terč pre hybridnú vojnu
Vyhrážku uloženia bomby v košickom Dóme sv. Alžbety včera dostala aj Rímskokatolícka cirkev. Polícia katedrálu prehľadala so psom, nič podozrivé nenašla. Situáciu v okolí kostola v centre Košíc ďalej monitoruje.
Maniak, čo nenávidí Slovákov a Čechov
V Českej republike sa medzičasom objavili detailnejšie informácie o páchateľovi vyhrážok, ktoré prišli v ruštine z mailov, podpísaných účtom na sociálnej sieti Telegram. „Hovorí si Maniak. Píše dobrou ruštinou. Tvrdí, že žije v Dnipre na Ukrajine, ale fandí Putinovi. Jeho hrozby vraj nesúviseli s vojnou, ide o osobné dôvody,“ píše český portál idnes.cz, ktorý sa s ním spojil cez Telegram.
Vraj nenávidí Čechov a Slovákov, lebo „cigáni z týchto dvoch krajín cestujú do Zakarpatskej oblasti na Ukrajine a vlani mu ukradli telefón“. Polícia potvrdila, že ide o rovnakého autora bombových hrozieb, ktorý posiela aj maily. „Nejde o hoax. Komunikujete pravdepodobne naozaj s tým človekom, ktorý posiela tie maily,“ povedal idnes.cz Ondřej Moravčík z českého Policajného prezídia.
„Neznášam Čechov a Slovákov. Ďalšie vyhrážky prídu zajtra. Chcem, aby v zime museli deti vyhnať na mráz,“ napísal novinárom Maniak. Na otázku, či ho nemrzí, že kvôli nemu tisíce detí žijú v strachu, cynicky odpovedá, že nemrzí, je rád.
Česká polícia tvrdí, že hlavnou motiváciou páchateľa je záujem verejnosti a médií. Jeho vyhrážky nepokladá za relevantné, podľa nej ide o rozsievanie chaosu: „Poďme spoločne skúsiť nehrať dnes túto hru a vyhrážky verejne nezdieľať a nešíriť ďalej. Minimálny verejný záujem je presne to, čo si pisateľ neželá,“ žiada česká polícia podľa idnes.cz.
Menej zlé z mnohých zlých riešení
Vyjadrenia polície v týchto dňoch svietia na titulkách mnohých českých médií. Slovenská polícia naopak o prípadoch informuje veľmi stroho a vládni politici prakticky zaujali pozíciu mŕtveho chrobáka.
Podľa bezpečnostného analytika Radovana Bránika zrejme stratégia slovenských bezpečnostných zložiek spočíva v tom, aby vytvorili dojem, že na tejto hrozbe až tak nezáleží: „Ak páchateľ vidí, že sa nič nedeje, nie je to pre neho také atraktívne opakovať ju.“ Polícia má podľa neho na výber viacero zlých riešení, ako reagovať, vybrala si to menej zlé.
Je presvedčený, že dôvody nenávisti páchateľa k Čechom a Slovákom sú len zastierací manéver alebo krycia legenda. Ak by to bolo skutočným dôvodom, zameral by sa na skupiny, ktoré mu uškodili. „Útok napĺňa ciele zvyčajných nepriateľských vplyvových operácií na Slovensku, teda vyvolať strach, neistotu a chaos,“ myslí si Bránik.
Štát to podľa neho nemôže nechať tak, políciu nízka relevantnosť hrozby nezbavuje zodpovednosti vykonávať svoje neodkladné úlohy. Môže to byť predzvesť skutočného útoku, keď si páchateľ testuje reakciu bezpečnostných síl. Ak by nereagovali, mohlo by to útočníkov povzbudiť k vykonaniu útokov.
Bezpečnostný analytik v komunikácii voči obyvateľom odporúča zdôrazňovať, že takéto činy majú svoje dôsledky. Preruší sa vyučovanie, deti odídu skôr zo školy, rodičia musia odísť skôr z práce a riešiť ich vyzdvihnutie, vznikajú hospodárske škody.
„Dôležité je ukázať ľuďom, že to nie je tak, že sa nič nestalo,“ vysvetľuje Bránik. „Zamestná to stovky policajtov, ktorí by mali byť niekde inde a chrániť bezpečnosť občanov tam, kde ich potrebujú. Takto zbytočne idú tam, kde ich nepotrebuje nikto.“
Jasné upokojenie môže krajinu zjednotiť
Kým v Česku sa vyhrážkam venuje výraznejšia mediálna pozornosť s jasným motívom upokojiť obyvateľstvo, na Slovensku takáto komunikácia chýba. Výnimkou je ojedinelé kostrbaté a nejasné vyjadrenie polície na Facebooku. V televíziách sa skôr objavujú mediálne reportáže s vystrašenými deťmi a zasahujúcimi mamičkami pred školami, ktoré len vyhrocujú emócie.
Práve to je voda na mlyn páchateľov takýchto hrozieb. Jasné vyjadrenie, že ide o plané vyhrážky, ktorých cieľom je vzbudiť strach by krajinu mohlo zjednotiť, spojiť a upokojiť. Žiadalo by sa napríklad mimoriadne vystúpenie predsedu vlády alebo prezidenta republiky na túto tému, ktoré by bolo široko citované v hlavných médiách. V ňom by mohol ubezpečiť, že sa občania nemusia báť, ale polícia robí všetko preto, aby útoky vylúčila a odhalila páchateľov.
Na to však zrejme medzi vládnucimi politikmi chýba odvaha, ktorú brzdí najmä myšlienka „čo ak sa predsa len niečo stane“. Potom by takýto politik vyzeral ako ľahkovážna a neinforomovaná naivka, ktorá ťahá občanom popod nos medové motúzy. V pozícii najvyššieho ústavného činiteľa však musí ísť alibizmus bokom a prednosť by mala dostať zodpovednosť voči občanom a krajine.
Ilustračné foto – Peter Kremský a Facebook Polície SR
2 Responses
ľahkovážna a neinforomovaná naivka
pardón, ale presne takto na mňa súčasná koalícia pôsobí. odmakajú to policajti a šutaj chce nakúpiť kamery do škôl. naozaj si neviem ani predstaviť, čo by to akože vyriešilo
„Ak páchateľ vidí, že sa nič nedeje, nie je to pre neho také atraktívne opakovať ju.“
alebo skôr to môže niekoho (samozrejme liberálnu konzervu) namotivovať, aby sa niečo naozaj stalo. eštok/fico sú totálni alibisti – za všetko ! môže opozícia. ešte v sobotu eštok tvrdil, že nikto nič nevie, hoci česi áno, on nič. na čo tam je, ak ani on nič nevie?