Na Slovensku ľudí ubúda, pôrodnosť ďalej padá

pexels.com
Počet vysťahovaných sa zvyšuje, imigrantov prichádza menej. Nestíhajú nahradiť prirodzený úbytok obyvateľov.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Počet obyvateľov Slovenska aj počas prvého štvrťroka 2024 klesal na 5,423 milióna. Oproti rovnakému štvrťroku vlaňajška ich bolo menej o vyše 4000, informuje Štatistický úrad SR. Narodilo sa 11 596 detí, zomrelo vyše 14-tisíc osôb. Migrácia do krajiny bola o málo vyššia, ako počet tých, čo ju opustili. Celkovo na Slovensku len za prvé tri mesiace ubudlo zhruba 2000 obyvateľov.

Počet obyvateľov Slovenska klesol už vlani, podobne ako v rokoch 2021 a 2022. Dovtedy približne 75 rokov stúpal. Klesá najmä pre prudké zníženie pôrodnosti. Vlani sa počet narodených detí dostal na historické minimum pod hranicou 49-tisíc detí, tento rok sa ich rodí ešte menej.

Dôvodom je starnutie silnej generácie Husákových detí, narodených v 70. a 80. rokoch, ale aj ekonomická neistota v časoch vysokej inflácie, drahých hypoték a slabého výkonu ekonomiky. To všetko mladých ľudí demotivuje a vedie k odkladaniu vstupu do manželstva a príchodu detí.  

V porovnaní s historickými maximami z 80. rokov sa tak na Slovensku nerodí ani polovica počtu detí. Od 90. rokov ich počet postupne klesal, od roku 2021 sa však rapídne znižuje. Zároveň so starnutím obyvateľstva to vytvára silné riziko, že dôchodkový systém čoskoro nebude udržateľný.

Pracujúcich, ktorý doň prispievajú bude totiž stále menej oproti dôchodcom, ktorí z neho čerpajú. Očakáva sa, že v roku 2040 by to malo byť už len 1,5 pracujúceho na jedného dôchodcu. Štát bude preto musieť stále viac dotovať dôchodkový systém z peňazí platiteľov daní.

Spolu s poklesom pôrodnosti v posledných rokoch prudko klesá aj počet prisťahovalcov zo zahraničia, naopak sa prudko zvyšuje počet vysťahovaných. V minulých rokoch Slovensko ročne z tohto rozdielu získalo aj niekoľko tisíc nových občanov, vlani to bolo už len zhruba 1400 ľudí. Tento trend pokračuje aj v tomto roku.

Najvyšší počet obyvateľov malo Slovensko v roku 2021 – približne 5,45 milióna ľudí. Oproti 90. rokom to bolo viac o takmer 100-tisíc osôb. Za posledné roky počet obyvateľov stabilne klesá napriek prílevu utečencov z Ukrajiny. Tí však v štatistikách trvalo bývajúcich obyvateľov nie sú zahrnutí, podobne ako Slováci, žijúci roky v zahraničí, ktorí si stále ponechávajú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku.

Prečítajte si: Druhý pilier nie je len sporenie do prasiatka

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články