Naši medailisti z Tokia sú už doma: Štefečeková, Sabbatini a Grigar opisujú svoje úspechy

Foto: autor
Záverečný ceremoniál Hier XXXII. olympiády si naši čerství držitelia najcennejších kovov pozrú už len v televízii. Zuzana Rehák Štefečeková, Rory Sabbatini a Jakub Grigar sa po výborných výkonoch vrátili z ďalekého Japonska späť na Slovensko. S prvými dvomi menovanými sme sa osobne stretli bezprostredne po prílete na tlačovej konferencii v Šamoríne. Zaujímali nás ich pocity i celkové hodnotenie olympiády.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.


Zuzana Rehák Štefečeková, zlatá medaila v športovej streľbe – trap

Zuzana po prílete na Slovensko priznala, že ešte nespracovala fakt, že trafila 125 zo 125 terčov, až tak si to zatiaľ neuvedomovala.

„Snažila som sa ísť od terča k terču a nepúšťať si myšlienky do hlavy. Snažila som sa koncentrovať len na jeden terč a zopakovať to 125-krát, čo sa podarilo. Priznám sa, že ku koncu som už kalkulovala. Keď bolo 123, povedala som si, že som už vyrovnala rekord, pri 124. terči som si povedala, že už ten rekord mám a keď trafím aj 125., už ma nikto neprekoná, už tam bude moje meno svietiť navždy,“ zhodnotila svoje úspešné počínanie Rehák Štefečeková.

Prekonať rekord sa našej strelkyni aj podarilo, z čoho sa veľmi teší. „Do finále som postupovala z prvého miesta, ale nemala som žiadne očakávania. Povedala som si, že jedna časť je za nami, druhá pred nami, a akokoľvek dopadne, tých 125 už nikto nikdy nevymaže. Išla som od terča k terču, prišli aj prvé chyby. Sledovala som priebeh finále. Na jednej strane som bola pokojná, že keď budem tretia, už budem mať doma medailu, na druhej strane som si vravela, že nechcem byť tretia ani druhá, takže bojovala som do konca. Je to obrovská radosť a hrdosť,“ dodala.

Foto: autor

Naša olympionička strávila v Japonsku viac ako dva týždne bez svojej rodiny. Manžel s dvomi deťmi a starými rodičmi fandili na diaľku z domu. „Keď sme po prílete naspäť do Viedne vychádzali pravou bránou do letiskovej haly, tak ako vždy, hneď som zľava počula zvolanie „mama“. Boli tam obaja synovia aj s manželom. Starší syn držal transparent, ktorý hneď pustil a utekal za mnou. Mladší sa skôr zaujímal o môjho trénera – išiel mi naproti a pozeral sa pritom na neho. Musela som ho zaujať ja. Bolo to už vypäté. Už bol najvyšší čas, až neskoro, byť opäť doma,“ opísala dojímavé privítanie po 15 dňoch odlúčenia.

Moja rodina by ma ľúbila, aj keby som prišla domov bez medaily.

Zuzana Rehák Stefečeková si v Tokiu bola vedomá, že streľba nie je všetko, aj keď ju veľmi baví. „Moja rodina by ma ľúbila, aj keby som prišla domov bez medaily. To bola moja výhoda. Mala som stres, ale vedela som, že sa môžem vrátiť aj bez medaily a nikto mi hlavu neodhryzne. Ale určite som sa tešila, že im niečo predsa len prinesiem, keď som už s nimi nemohla byť,“ uzavrela.

Rory Sabbatini, strieborná medaila v golfe

Foto: autor

Taký výrazný úspech naturalizovaného Slováka narodeného v Juhoafrickej republike nečakal zrejme nikto, ani samotný Rory a jeho tím.

„Tokio bol úžasný zážitok, jeden z mojich najväčších. Nebol som si istý, čo som mal očakávať, ale všetci v slovenskom tíme prijali mňa, moju manželku a Rasťa Antalu ako súčasť tohto tímu. Ísť a vyhrať striebro bolo pre mňa prekvapením. Podpora a správy s gratuláciami boli fenomenálne. Zapol som si telefón a za päť minút som dostal 86 správ s gratuláciami z celého sveta. Verím, že nebudem posledný slovenský golfista, ktorý získal olympijskú medailu. Chcem inšpirovať mnoho detí, aby hrali golf,“ povedal po návrate z olympiády Sabbatini.

Za päť minút som dostal 86 správ s gratuláciami z celého sveta.

Priblížil aj to, čo sa v rozhodujúcich momentoch odohrávalo v jeho hlave. „Hovoril som si, že niečo je možné dosiahnuť, ale nechcel som premýšľať týmto spôsobom, snažil som sa sústrediť na každú jamku. Keď som sa dostal na 15 alebo 16, zrazu som si uvedomil, že mám šancu. Predtým som mal jednu z najhorších rozcvičiek,“ podotkol.

Jakub Grigar, strieborná medaila vo vodnom slalome – K1

Foto: olympic.sk/SOŠV – Veronika Miháliková

Slovensko sa teší aj z úspechu 24-ročného vodáka z Liptovského Mikuláša, ktorý štartoval aj v Riu de Janeiro, no vo finále skončil piaty. Dnes vraví, že to tak malo byť, pretože vďaka tomu dospel.

„Rio bol dôležitý krok pri uvedomení si, že niektoré veci je potrebné zmeniť a pre zisk medaily je potrebné makať. Neúspechy posúvajú každého vpred. Ak by som bol v Riu lepší, možno tu dnes nestojím s medailou,“ uviedol pre portál Slovenského olympijského a športového výboru.

Bola to kvalitná jazda, akú by som chcel podávať stále.

Keď bol Jakub Grigar malý, účasť na olympiáde si nevedel predstaviť a zisk medaily už vôbec nie. „Je to odmena za drinu, ktorú som podstúpil. Každý šport je aj o bolesti a odriekaní. Pred finále som sa zbytočne ničím nezaťažoval, išiel som len s cieľom zajazdiť dobrú jazdu. Po príchode do cieľa som netušil, či budem mať medailu. Mám radosť, že to napokon skončilo striebrom,“ doplnil rovnako pre olympic.sk.

Strieborný olympionik svoju finálovú jazdu zhodnotil ako veľmi dobrú. Všetko mu vychádzalo podľa predstáv. „Riskovať sa neoplatí a nechcel som to robiť. Snažil som sa ísť ako bežne na tréningoch. V závere som už mal unavené ruky, išiel som však ďalej. Teším sa, že napriek stupňujúcej sa únave som nespravil chybu a zrezával som z nájazdov okolo bránok. Bola to kvalitná jazda, akú by som chcel podávať stále,“ naznačil svoje ambície Grigar.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články