Nebojte sa investovať do finančnej slobody, stačí začať včas

Čím skôr začne človek šetriť, tým skôr mu jeho rozhodnutie prinesie ovocie. Zdroj: Pixabay
Čím skôr začne človek šetriť, tým skôr mu jeho rozhodnutie prinesie ovocie. Zdroj: Pixabay
Málokto rozmýšľa nad finančnou slobodou už v dvadsiatke. Plány väčšiny mladých ľudí sa týkajú napĺňania ideálov, kariérneho postupu, prípadne plnenia si snov – rodinných, cestovateľských. Pokojne sem pridajte ďalší prívlastok. Ale Veronika Kuniková to vníma inak. Pracuje v americkej spoločnosti ako obchodná líderka a vedie tím úspešných vysokoškolských stážistov, ako aj absolventov vysokých škôl. Hovorí o tom, že jasné stanovenie cieľa hneď na štartovacej línii zárobkovej činnosti môže mať obrovský vplyv na život jednotlivca. Pritom ho to nestojí veľa.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Ciele platia v športe aj v podnikaní

Ako dobrá športovkyňa, niekoľkonásobná majsterka Slovenska v rýchlostnej kanoistike, bola Veronika vždy pracovitá a svoje prvé vreckové si zarobila už na základnej škole. Neskôr, na vysokej škole, sa zapojila do študentského programu Southwestern Advantage v Amerike, aby si zlepšila komunikačné zručnosti a naučila sa niečo o predaji. Považuje to za svoj najväčší prínos v oblasti investícií, vďaka ktorému už dvanásť letných sezón úspešne predáva knihy v Amerike, usmerňuje a učí iných mladých ľudí, ako podnikať, vedie tímy predajcov a odovzdáva im poznatky o podnikaní. Zo zdanlivo štartovacej práce sa napokon stalo stabilné dobrodružstvo, v rámci ktorého úspešne predáva knihy za oceánom, čím získava cenné podnikateľské skúsenosti.

„Začala som investovať ako 20-ročná, pričom išlo len o pár desiatok eur. Dnes som šťastná, že sa mi včasné kroky vyplatili," hovorí Veronika Kuniková. Zdroj: archív V. K.
„Začala som investovať ako 20-ročná, pričom išlo len o pár desiatok eur. Dnes som šťastná, že sa mi včasné kroky vyplatili,“ hovorí Veronika Kuniková. Zdroj: archív V. K.
Dlhodobá investícia sa zúročí sama

Čo to vlastne je? Veronika Kuniková je presvedčená, že čím skôr začne človek šetriť, tým skôr mu jeho rozhodnutie prinesie ovocie. A to nehovorí o miešaní hrušiek s jablkami, ale o investovaní skromných súm, ktoré budú postupne zarábať a generovať ďalší zdroj príjmu. „Začala som investovať ako 20-ročná, pričom išlo len o pár desiatok eur. Dnes som šťastná, že sa mi včasné kroky vyplatili. Čím mladší je človek, keď si odloží peniaze a začne investovať, tým rýchlejšie začne úrok pracovať v jeho prospech,“ podotýka podnikateľka. Z dlhodobého hľadiska je efekt skorého začiatku výhodný, hoci počas prvých rokov investovania nebude taký očividný. 

Finančná matematika

Slováci sú však vo financiách stále konzervatívni. Podľa prieskumu, ktorý si začiatkom tohto roka nechala vypracovať investičná platforma Fondee na Slovensku i v Česku, vyplynulo, že až 21 percent Slovákov a 29 percent Čechov považuje investovanie za rizikové a celá pätina oslovených respondentov na oboch stranách hranice chce mať potrebnú sumu k dispozícii ihneď. To, že peniaze sa na bežnom účte znehodnocujú vplyvom inflácie, nepovažuje za argument. Ako dôvod na investovanie uviedlo infláciu iba 6 percent opýtaných. „Napríklad, ak si človek mesačne odloží 100 eur, po 40 rokoch bude mať 48-tisíc eur. Ak sa však rovnaká suma investuje mesačne do investície s priemerným rizikom 7 percent ročne, hodnota investície bude o 40 rokov viac ako 239-tisíc eur. Samozrejme, do hry tu vstupuje aj inflácia a riziká spojené s investovaním, ale na základe uvedeného príkladu vidieť, že z dlhodobého hľadiska je veľký rozdiel medzi jednoduchým odložením peňazí a ich investovaním,“ vysvetľuje zmysel investovania Veronika.

Dnes majú mladí ľudia skutočne veľa možností, ako si zarobiť peniaze.

O peniazoch a ľuďoch

Je dobré sa inšpirovať príbehmi známych podnikateľov, priateľov alebo si nájsť kvalitného finančného poradcu alebo poradkyňu, ktorí záujemcovi celý proces vysvetlia so všetkými pozitívami i negatívami. Podľa Veroniky Kunikovej je dobrým zdrojom poznatkov aj literatúra. „Dnes je k dispozícii veľa skvelých kníh s užitočnými radami, ako začať investovať a ako robiť rozumné rozhodnutia o peniazoch.“ Ona sama na strednej škole začínala s knihami Bohatý otec, chudobný otec, Cashflow kvadrant a Prečo chceme, aby ste boli bohatí, nadčasovými klasikami, ktoré odporúča aj ostatným spolu s mnohými novými zaujímavými knihami o finančnej gramotnosti. „Aj na internete je dnes každému k dispozícii množstvo bezplatných informácií, či už ide o účty na sociálnych sieťach, alebo podcasty týkajúce sa peňazí.“

Aj z malých súm, ktoré si mladý človek odloží každý mesiac, sa dá splniť sen. Zdroj: Pixabay
Aj z malých súm, ktoré si mladý človek odloží každý mesiac, sa dá splniť sen. Zdroj: Pixabay
Kombinácia práce a oddychu je kľúčová

„Dnes majú mladí ľudia skutočne veľa možností, ako si zarobiť peniaze – či už ide o pracovné a cestovateľské letné príležitosti, alebo krátkodobé projekty, ako sú účasť na castingoch na natáčanie filmov, opatrovanie detí, upratovanie, predajné aktivity na Slovensku alebo v zahraničí, realizácia svojho podnikateľského nápadu alebo hoci aj zarábanie natáčaním videí na YouTube – stačí si nájsť svoju oblasť a nebáť sa ísť do toho,“ uvažuje Veronika Kuniková. Podľa nej je však kľúčové, aby tvrdá práca neviedla k vyhoreniu, ale bola vyvážená relaxom. Len oddýchnutý človek je schopný prinášať inovácie a pozrieť sa na problematiku s odstupom. To je tiež investícia, ktorá sa človeku jedného dňa niekoľkonásobne vráti.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články