Viete, ako to je… Knihu máte odloženú pod vianočný stromček, ale zistíte, že to do Štedrého večera jednoducho nevydržíte. Keď som začala obracať stránky knihy Od strachu k pokoju, bola som si už stopercentne istá, že na mňa do 24. decembra nepočká. Že ju ochutnám skôr ako prvú várku tohtoročných medovníkov.
Autorkou doteraz tridsiatich kníh, venovaných rôznym psychologickým témam (viaceré z nich nájdeme aj v slovenských kníhkupectvách), a zároveň odpovedí k jednotlivým prípadom, z ktorých je kniha poskladaná, je sympatická pani. Elisabeth Lukasová mi svojím výzorom pripomína starú mamu, nadhľadom mudrca a myšlienkami sviežeho tridsiatnika. Odchovankyňa Viktora Frankla, klinická psychologička, zanietená logoterapeutka.
Už po prečítaní rozhovoru s ňou som tušila, že ide o spriaznenú dušu, a chcela som sa o jej uvažovaní dozvedieť viac. To málo, čo o svojom živote v rozhovore prezradila, bolo, že detstvo mala v mnohých ohľadoch náročné a sama dobre pozná, čo je to chudoba, choroba, trauma či strach. A práve o strachu a víťazstve nad ním dokáže človek, ktorý sa kedysi bál, rozprávať najautentickejšie.
Kniha sa číta takmer sama a dozvieme sa v nej všetko podstatné. Nejde o ťažkú psychológiu, skôr praktické rady a riešenia, ktoré možno kdesi vnútri aj tušíme, ale nemal nám ich doteraz kto zadefinovať.
Vďaka interpretácii oboch autorov – druhým z nich je Reinhard Wurzel – sa aj z nepríjemného a spútavajúceho pocitu, akým je nedostatok odvahy, stáva zrazu výzva. A ďalšie úvahy nás nečakane privedú na rázcestia, odkiaľ sa výhybkou dostávame povedzme k vlastnému egocentrizmu. Alebo neschopnosti povedať druhým občas nie. Alebo k prepracovanosti či, naopak, pocitu zbytočnosti. Alebo… V tých príbehoch sa nájdeme mnohí.
Namiesto zložitých receptov, ako z bludného kruhu von, pripomínajú autori napríklad múdrosť dávnych mníchov, kde heslo ora et labora, „modli sa a pracuj“, fungovalo ako maják nielen pre duchovný život, ale slúžilo a môže slúžiť aj dnes na ozdravenie života duše. Pätnásť minút denne v pokoji vie človeka správnym spôsobom zresetovať, skoncentrovať a znova „vystreliť“ jeho energiu smerom, pre ktorý sa sám rozhodne, lebo ho spozná ako zmysluplný.
„Každému novému nasmerovaniu predchádza moment zahĺbenia sa, z ktorého sa rodí vnútorná vízia, ako by sa mohol život odvíjať inak a lepšie,“ prezrádza pani Lukasová. „Aktivitu potrebujeme predeliť tichom, v ktorom nie sme zaplavení zvukmi, dokonca ani len krásnou hudbou,“ pripomína text.
Kniha prezradí veľa o nás samých. A možno ani nie je určená iba tým bojazlivým typom. Pretože nastavuje zrkadlo, čerí hladinu, kladie otázky, núti človeka znovu sa preskúmať. A to nikdy nie je na škodu – ani pre tých odvážnejších z nás.
Pri listovaní strán mi oči spočinuli na príbehu, ktorý sa končil prekvapivo aktuálne: „Týždne všetko pripravovala na ich návštevu, upratovala, prala, piekla, balila darčeky, vyzdobovala byt, len aby sa cítili príjemne, a takmer zakaždým na Druhý sviatok vianočný ochorela. Jej manžel len krútil hlavou a rezignovane sa počas tých hektických dní utiahol do svojej izby, čo jej, samozrejme, nijako nepomohlo…“
Nečakajme na rozuzlenie od múdrej pani Lukasovej až do Štefana.
Kniha sa číta takmer sama a dozvieme sa v nej všetko podstatné. Nejde o ťažkú psychológiu, skôr praktické rady a riešenia, ktoré možno kdesi vnútri aj tušíme, ale nemal nám ich doteraz kto zadefinovať.
Textové časti spestrujú fotografie, takže duša sa môže porozhliadať na potulkách po rôznych miestach zemegule. Autorom niektorých záberov je aj spoluautor knihy Wurzel. (Zaujímavosťou je, že tento pán sa od povolania záchranára cez novinárčinu dopracoval až k založeniu ordinácie alternatívnej medicíny.)
Nie, knihu ešte nemám dočítanú. Ale musela som posunúť ďalej, že siahnuť po nej sa oplatí. Pretože sa oplatí šplhať od strachu k pokoju. Vytúženému, očakávanému pokoju, takému pravému, priam vianočnému.
Knihu Od strachu k pokoju nájdete v našom e-shope teraz za zvýhodnenú cenu.
Prečítajte si tiež:
Žiačka Viktora Frankla: Každé prijaté utrpenie nám pomáha osobnostne dozrievať (+VIDEO)