Odchod ministerky kolaps nespôsobí. Problémom budú reformy v zdravotníctve

Zuzana Dolinková Foto: https://www.facebook.com/zdolinkova/photos_by
Ministerka zdravotníctva nesúhlasila s okresaním peňazí pre svoj rezort. Analytik pre NM.sk povedal, že zmena na poste teraz len oddiali reformy a bludný kruh bude pokračovať.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Chýbajúca podpora a kritika bývalého vedenia

Po jedenástich mesiacoch v úrade a ostrej kritike zo strany opozičných, ale aj koaličných poslancov, sa ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková rozhodla podať demisiu. V piatok dopoludnia to avizovala na tlačovej konferencií, ktorú zvolala ku konsolidačnému balíčku.

Rozhodnutie odôvodnila tým, že necíti podporu pri presadzovaní svojich cieľov a opatrení na zlepšenie zdravotníctva. Kritizovala tiež postoj splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára.

Vyčítala mu šírenie dezinformácií a neochotu v prešetrovaní prešľapov v manažmente pandémie. Odmietla aj tvrdenia o „rozhajdákavaní“ peniazov v systéme. Ministerstvo podľa jej slov prebrala v katastrofálnom stave.

„Pred necelým rokom som prišla na ministerstvo zdravotníctva po chaotickom vládnutí amatérov, ktorí zdecimovali slovenské zdravotníctvo za tri a pol roka viac, ako to bolo kedykoľvek predtým,“ opísala Dolinková na tlačovej konferencii.

Zároveň upozornila, že za odchodom je len osobné presvedčenie. „Za rok pôsobenia nemám za sebou žiadnu kauzu, ktorá by ohrozovala zdravie ľudí a ktorá by bola prekážkou dostupného poskytovania zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov.“ Na svoju obhajobu tiež povedala, že za obdobie svojho úradovania robila všetko preto, aby sa slovenské zdravotníctvo zlepšovalo.

V tejto súvislosti okrem iného spomenula, že počas jej mandátu sa podarilo zefektívniť schvaľovanie nových liekov, navýšiť počet študentov medicíny ako aj otvoriť nové ambulancie z financií z plánu obnovy.
Podľa predsedu lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského ide v prípade jej demisie o politický krok pre verejnosť.

„Súhlasíme, že po destabilizácii personálu sa ministerstvo zdravotníctva nedá viesť. Treba ale úprimne povedať, že k práci pani ministerky sa lekári vyjadrili už v júni tohto roka. Povedali sme, že nemá našu dôveru,“ vyhlásil Visolajský.

Absenciu ministra zdravotníctva zatiaľ nepocítime

Kto Dolinkovú na ministerskom poste nahradí, zatiaľ nie je jasné. Ekonomický analytik INESS Martin Vlachynský pre NM.sk vysvetlil, že kým sa nájde nový šéf rezortu, jeho riadenia sa dočasne ujme pravdepodobne premiér a ministerstvo pôjde samospádom.

„Najviac to pocítime v tom, že nebude dochádzať k žiadnym zásadným zmenám či reformám, ktoré by stav zdravotníctva posúvali dopredu,“ povedal.

Práve toto je z pohľadu Vlachynského jeden z veľkých problémov slovenského zdravotníctva za posledných 20 rokov. „Žiadna reforma sa neudeje, pretože sa neustále začína odznova.“

V najbližšom čase nepocítime žiaden zásadný otras. Dlhodobo opäť nastane stará známa situácia. „Zase príde nová osoba, ktorá si vymení nejakú časť riadiacich pracovníkov v rôznych inštitúciách podriadených ministerstvu, znova si reštartuje systém práce a začne robiť veci odznova,“ priblížil.

Vláda si nevie stanoviť priority

Ako jeden z hlavných dôvodov odchodu Dolinková uviedla, že konsolidačný balíček sa mal dotknúť aj jej rezortu.

„Pri súčasnom nastavení a schválení konsolidačného balíčka ja ako ministerka neviem garantovať, že naše zdravotníctvo ide správnym smerom. Teda takým, ktorý sme si vytýčili v programovom vyhlásení vlády. Konsolidáciu verejných financií v slovenskom zdravotníctve považujem za neprijateľnú a neakceptovateľnú,“ povedala.

Podľa Vlachynského má táto vláda na Slovensku extrémny problém so stanovením priorít. „Keď máte obmedzený rozpočet, nemôžete mať prioritu úplne všetko. Musíte sa rozhodnúť, do čoho chcete investovať. A bohužiaľ zdravotníctvo v súčasnosti až takou prioritou nie je,“ zamyslel sa.

Ako ďalej vysvetlil, ak ňou má byť zdravotníctvo, nemôže ňou byť aj ministerstvo športu, aj vlaky zadarmo, aj 13. dôchodky, aj dotovanie energií.

Na druhej strane sa podľa neho nedá povedať, že zdravotníctvo bolo dlhodobo podfinancované. Skôr vidí problém v nekoncepčných, skratkovitých riešeniach, ktoré z dlhodobého hľadiska ostávajú visieť. Ako príklad uviedol transformáciu nemocníc: zodpovední ju radi spomínajú, ale ako na to, nemajú premyslené. Podobných príkladov je podľa neho oveľa viac.

Nespokojní nie sú len zdravotníci

Vlachynský si myslí, že v konsolidačnom balíčku dôjde ku kozmetickým úpravám v súvislosti s odstupňovaním miezd zdravotníkov. Slovensko však podľa neho stále môže obstarať zdroje na finančných trhoch.

„Kým vláda dokáže predávať slovenské dlhopisy, stále má manévrovací priestor. Prinajhoršom si povedia, že sa im navýši deficit o 300 miliónov na ďalší rok, aby upokojili situáciu,“ zhrnul.

Šetrenie na mzdách zdravotníkov Vlachynský označil za veľmi krátkozraké riešenie. Ak by sa totiž vláda aj rozhodla platy nezvýšiť a ušetrila by povedzme 250 miliónov, v ďalšom roku by si tieto peniaze pýtali zdravotníci opäť.

Kameňom úrazu konsolidačných opatrení podľa Vlachynského je, že každý minister chce pre svoje ministerstvo čo najviac zdrojov. „Pani Dolinková by určite chcela nie deväť ale dvadsať miliárd pre zdravotníctvo a určite ak by tieto peniaze mala, tak by pokojne mzdy aj zdvojnásobila.“

Zároveň upozornil, že v podobnej situácií ako lekári, sa aktuálne nachádzajú aj policajti, učitelia či pracovníci vo verejnom sektore, ktorí boli nedávno pripravení štrajkovať.

„Nikto z tých státisícov ľudí, ktorí sú financovaní z verejných zdrojov, nepovie, že ja mám dosť, ja som ja som v pohode, mne dajte pokojne tento rok nulové navýšenie. Nikto. Potom je na rozhodnutí vlády, ktorú z týchto skupín do akej miery uspokojí,“ uzavrel.

Problém chýbajúcich lekárov sa bude naďalej prehlbovať

Vo výpovediach lekárov z nadčasov nevidí nejaký zlomový moment, ktorý by situáciu na Slovensku zásadne zmenil. „Ja nie som úplne fanúšikom slova kolaps zdravotníctva. Ono bude nejakým spôsobom fungovať aj naďalej.

Ale to, čo pacienti pocítia je, že postupne sa bude znižovať reálna dostupnosť služieb, predĺžia sa čakacie doby a skomplikuje sa systém objednávania k odborníkom,“ uzavrel.

Zhoršujúca sa situácia v zdravotníctve je však podľa analytika dlhodobý, systémový problém, ktorý môžeme spojiť s ministerkou Dolinkovou len v miere zodpovedajúcej jej pôsobeniu na ministerstve. Ako však upozornil, problémom v zdravotníctve čelí celý vyspelý svet. Tým, že starneme, nám rýchlo pribúdajú pacienti a zároveň starnú aj samotní zdravotníci.

„V prípade lekárov to starnutie ešte zatiaľ nie je tak viditeľné, pretože aj starí lekári stále pracujú. V najbližších rokoch, keď začnú odchádzať do dôchodku, však môžeme mať vážne personálne problémy. A to ešte nehovorím o kríze zdravotných sestier.“

Očakávať, že lekári pribudnú kvôli zvýšeniu miezd, je podľa neho naivné. „Možno budú menej protestovať, ale nových lekárov ani viac odpracovaných hodín nám to nevyrobí,“ skonštatoval Vlachynský.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články