Pápež vzal deti vážne

Svätý Otec vo Vatikáne oslávil Svetový deň detí
Tiež vám poskočilo cez víkend srdce? Pápež zavolal do Ríma deti. Dal priestor tým najmenším, venoval im čas, ktorý je preňho taký vzácny. Pozdvihol hru, futbal, jednoduché detské otázky, piesne, scénky a detský úsmev na úroveň iných dôležitých stretnutí. Pápež vzal deti vážne.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Sadila som paradajky a sledovala prenos z prvého Svetového stretnutia detí s pápežom. Duša mi jasala, splnil sa mi sen.

Sama hlava Katolíckej cirkvi dala svetu jasne na vedomie, že deti sú pre nás pripomienkou priezračnosti, ľahkosti, múdrosti a budúcnosti. Posadil si ich na kolená, smial sa s nimi, načúval im, tešil sa z nich. Toľko nehy a pozitívnych emócií nešlo do sveta už dávno. „Keď nebudete ako deti…,“ akoby ku mne doliehalo z každej vety.

Dotýkala som sa hrudiek zeme a uvedomovala som si, aké je dôležité nezabudnúť byť maličký a prostý.
Svätý Otec pozval k sebe deti, aby investoval do zajtrajška Cirkvi i spoločnosti. Hovoril jednoducho, aby mu rozumeli. Stal sa jedným z nich.

Na Slovensku prežívame neľahký čas, vzdialili sme sa od seba, azda až príliš. Uzavreli sme sa, izolovali, odcudzili. Lebo takí vieme byť my dospelí. Pápež preto obrátil pohľad inde – „blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“. A deti práve túto schopnosť majú. V kontakte s nimi máme šancu znovu uzrieť Boha – v bratovi a sestre, v stvorení, v trpiacich a opustených, v každom výkriku človeka, ktorý volá po blízkosti.

Zohýnala som sa nad hlinou a zvieralo mi hrdlo. Pápež si deti k sebe privinul v deň, keď si Cirkev pripomína Najsvätejšiu Trojicu. Nič nie je náhoda – Trojica je otvorená náruč pre dievčatká a chlapcov, ktorá na nich čaká a zároveň ich pozýva spolupracovať na Božom zámere s ľudstvom – byť jednou ľudskou rodinou. Trojica je náš domov.

Dojíma ma múdrosť a odvaha Svätého Otca zveriť deťom tajomstvo, ktoré ani dospelá hlava nedokáže pochopiť – obraz ľudského spolužitia na obraz troch Božských osôb. Pápež vzal deti vážne, nepodcenil ich, dal im kľúč k sebarealizácii. Duša totiž nemá vek, je schopná obsiahnuť všetko, aj to, čo sa slovami iba ťažko vyjadruje. Stačí, že zacíti dôveru, prijatie a poslanie. A to sa na Olympijskom štadióne v Ríme tento víkend udialo.

Zatúžila som ísť, nezastať, snívať, veriť viac ako doteraz, že svet, ktorý sa pozabudol a hádam aj zišiel z chodníka, má svetlý zajtrajšok. Aj u nás na Slovensku. Závisí to iba odo mňa, a ak chceš, aj od teba…

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články