Pietro Parolin: Druhý muž Vatikánu na Slovensku

Pietra Parolina menoval za štátneho sekretára pápež František v roku 2013. Foto: Vatikánsky rozhlas
Oficiálna návšteva štátneho sekretára Svätej stolice kardinála Pietra Parolina sa blíži. Na Slovensko zavíta v dňoch 14. – 16. septembra 2023 na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska. Čaká ho bohatý program v Bratislave, Šaštíne, Klokočove a Košiciach.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Dôvodov návštevy štátneho sekretára je hneď niekoľko. Kardinál Parolin pricestuje pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a druhého výročia návštevy Slovenska pápežom Františkom. Zavíta do Bratislavy, Šaštína, Košíc a Klokočova.

Významná udalosť

Vo štvrtok 14. septembra ho na hraničnom priechode Jarovce – Kittsee privítajú zástupcovia Apoštolskej nunciatúry na Slovensku, Konferencie biskupov Slovenska a zástupcovia Slovenskej republiky. Potom ho čaká stretnutie s premiérom Ľudovítom Ódorom, prezidentkou Zuzanou Čaputovou a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom s delegáciou NR SR. Štátny sekretár je totiž titul predsedu vatikánskeho Štátneho sekretariátu, najstaršieho a najdôležitejšieho dikastéria rímskej kúrie. Jeho úrad zodpovedá úradu predsedu vlády a môže ho zastávať iba kardinál-biskup.

Neskôr sa zúčastní na požehnaní sôch svätých Cyrila, Metoda a Gorazda v areáli Bratislavského hradu. Na Apoštolskej nunciatúre sa potom stretne s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským.

Kardinál Parolin sa následne presunie do Katedrály sv. Martina v Bratislave, kde bude predsedať slávnostnej svätej omši pri príležitosti 20. výročia apoštolskej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a blahorečenia biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej.

Druhý muž Vatikánu Pietro Parolin. Foto: Vatikánsky rozhlas
Neopomenie ani utečencov

V piatok zavíta do Šaštína, kde bude v rámci Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie. Pred svätou omšou sa s biskupmi pomodlí modlitbu, ktorú sa pred dvomi rokmi modlili biskupi s pápežom Františkom. Ešte v ten deň sa presunie do Košíc, kde navštívi Katedrálu Narodenia presvätej Bohorodičky. Privíta ho tam košický eparcha, arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. Následne požehná gréckokatolícke Centrum prijatia a prihovorí sa ukrajinskej komunite. Navštívi aj Katedrálu sv. Alžbety v Košiciach, kde sa bude modliť vešpery.

V sobotu príde do Klokočova, tam bude po pešej procesii s ikonou presvätej Bohorodičky predsedať svätej liturgii Jána Zlatoústeho a požehná nové pútnické centrum pri svätyni. 

Štátny sekretár prispel k obnoveniu dialógu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Foto: Vatikánsky rozhlas
Kto je Pietro Parolin

Kardinál Pietro Parolin sa narodil 17. januára 1955 v Schiavone v Taliansku.  Vo veku 14 rokov vstúpil do seminára vo Vicenze a v roku 1980 bol vysvätený za kňaza. Je absolventom Pápežskej cirkevnej akadémie, má tiež titul z kánonického práva na Pápežskej Gregorovej univerzite.

Do diplomatických služieb Svätej stolice vstúpil roku 1983, pričom pôsobil v Nigérii a Mexiku. V roku 2002 bol vymenovaný za podsekretára sekcie Štátneho sekretariátu pre vzťahy so štátmi, o sedem rokov neskôr za apoštolského nuncia vo Venezuele, pričom bol povýšený do hodnosti arcibiskupa. Za štátneho sekretára ho menoval pápež František v roku 2013.

Štátny sekretár je titul predsedu vatikánskeho Štátneho sekretariátu, najstaršieho a najdôležitejšieho dikastéria rímskej kúrie.

Je odborníkom najmä na otázky týkajúce sa Blízkeho východu a vo všeobecnosti na geopolitickú situáciu na ázijskom kontinente. Pritom rovnako pracoval aj na budovaní a posilňovaní vzťahov medzi Svätou stolicou a Vietnamom. Prispel tiež k obnoveniu dialógu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Je presvedčený o potrebe spoločného úsilia na „vytvorenie podmienok pre skutočný a spravodlivý mier“ na Blízkom východe. V decembri 2008 viedol delegáciu, ktorá sa zúčastnila na práci Stálej bilaterálnej komisie medzi Svätou stolicou a štátom Izrael. Pri viacerých príležitostiach vystupoval ako hovorca Apoštolskej stolice, vyjadril jej želanie spolupracovať s medzinárodnými organizáciami na ochrane základných práv človeka vrátane náboženskej slobody.

Kompletný program štátneho sekretára Pietra Parolina na Slovensku nájdete tu.

Zdroj: TK KBS

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články