Prvá láska dieťaťa: Rodičia by mali nastaviť hranice, ale aj počúvať

Zdroj: Unsplash
Prvé zaľúbenie dokáže so životom mladého človeka poriadne zamávať. Nové pocity či situácie nemusí vždy vedieť správne spracovať. Dôležitú rolu tu preto hrajú rodičia, ktorí by svoje dieťa nemali vo víre citov nechať samo. Čo preň môžu urobiť tak, aby mali situáciu aspoň čiastočne pod kontrolou a zároveň mu nechali istú mieru slobody?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Exkluzívne pre čitateľov nm.sk odpovedá Lucie Kotková, psychologička a psychoterapeutka z Brna.

Otázky do rubriky Krása výchovy môžete posielať na adresu: vychova@nm.sk.

Naša 15-ročná dcéra si našla prvú lásku, priateľa, s ktorým trávi dosť veľa času a niekedy príde aj neskoro domov. Zdá sa nám, že priateľ má na ňu silný vplyv. Odkedy je s ním, jej správanie sa mení tak, že sa nám to nepáči. Naše napomenutia a rady neberie do úvahy, akoby pre ňu existoval len on. Obávame sa, aby to nezašlo priďaleko alebo aby sa jej nezhoršil prospech v škole. Ako by sme ju mohli v tomto období sprevádzať?

Milí rodičia, vašim obavám rozumiem. Máte starosti, v čom by mohol mať nový vzťah na dcéru negatívny vplyv. Je pre vás ťažké túto situáciu prijať.

Treba si však uvedomiť, že dcéra je pravdepodobne šťastná, a ak nebudete mať pochopenie pre jej pocity a z vašej strany bude vnímať nesúhlas, môže ju to zraniť a poškodiť váš vzájomný vzťah. Moja rada teda znie: dajte jej najavo svoju radosť z toho, že prežíva pekné obdobie, že má niekoho, na kom jej záleží, že zažíva prvú lásku. Snažte sa jej priateľa viac spoznať. Môžete ho pozvať k vám domov alebo na spoločný výlet. Pýtajte sa dcéry, čo sa jej na ňom páči, rozprávajte jej o svojich prvých láskach a o tom, ako ste to v jej veku prežívali vy.

Na druhej strane ste stále rodičia a musíte nastavovať hranice. Je však potrebné robiť to citlivo a s dcérou sa o nich porozprávať. Najskôr si vy ako manželia ujasnite, čo sú vlastne pre vás tie hranice, ktorých dodržiavanie budete vyžadovať. Napríklad to, kedy má večer chodiť domov (o koľkej cez týždeň a o koľkej cez víkend, keď nemusí na druhý deň vstávať do školy), ako má vyzerať jej prospech v škole, ako sa má zapájať do domácich prác a podobne. Je dôležité, aby ste toto ako rodičia nastavili spoločne, ujasnili si, na čom budete trvať a kde môžete nechať dcére viac voľnosti. Dospievanie detí so sebou nutne prináša potrebu prispôsobiť sa novým situáciám a poskytnúť dieťaťu viac dôvery a zodpovednosti.

Vzájomná komunikácia, keď sa počúvame a poskytujeme si priestor, je vždy nevyhnutná podmienka zdravých vzťahov.

O dohodnutých pravidlách potom povedzte dcére. Vysvetlite jej, prečo je pre vás ich dodržiavanie dôležité, a dohodnite sa aj na tom, čo sa bude diať, ak by ich nerešpektovala. Napríklad si zadefinujte, čo sa stane, ak sa jej zhoršia známky na vysvedčení alebo si opakovane nebude plniť povinnosti doma. Zároveň ju však počúvajte a premýšľajte, čo vám hovorí. Vďaka tomu možno prídete na to, že ste v niečom príliš prísni či nezrozumiteľní a potrebujete svoj prístup zmeniť. Vzájomná komunikácia, keď sa počúvame a poskytujeme si priestor, je vždy nevyhnutná podmienka zdravých vzťahov.

K dospievaniu patrí potreba vymedziť sa voči rodičom, hľadať vlastné cesty. Takže je dosť možné, že sa vaše pravidlá dcére nebudú pozdávať, bude sa s vami hádať alebo sa ich snažiť obchádzať. Svojím láskavým a zároveň dôsledným postojom, v ktorom sa ako rodičia podporíte (aby sa nestalo, že jeden niečo zakáže a druhý dovolí), dáte dcére jasne najavo, čo od nej očakávate. Veľmi vám v tom držím palce.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články