Prvá streamovacia služba s kresťanskými filmami štartuje na Slovensku i v Česku

Zdroj: Bumerang Film
Filmana – filmy, ktoré nasýtia dušu. Tak znie názov a slogan novej služby, ktorá divákom ponúkne pohodlný prístup k filmom, dokumentom a seriálom s kresťanskými hodnotami. Na Filmane nájdu predplatitelia videoobsah, ktorý im prinesie nielen zábavu, ale aj zaujímavú inšpiráciu a priblíženie k Bohu. Za projektom stojí kolektív veriacich filmárov z produkcie Bumerang Film a na podporu vzniku platformy organizátori spustili v júni crowdfundingovú zbierku. Začiatok fungovania streamovacej služby je plánovaný na jeseň 2023.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

V pláne stovky filmov

Princíp fungovania Filmany bude rovnaký ako pri podobných streamovacích platformách: divák za uhradenie mesačného poplatku získa neobmedzený prístup do online katalógu filmov, ktoré môže sledovať kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

Na začiatku táto služba ponúkne prevažne zahraničné filmy, ktoré už vznikli. Starostlivo vybrané snímky dostanú buď slovenské alebo české titulky, prípadne dabing. Katalóg filmov sa bude postupne rozširovať nákupom nových licencií, cieľom tímu je najmä realizácia hlavnej myšlienky: prostredníctvom Filmany produkovať duchovné filmy a seriály.

„Počítame s tým, že s rastúcim počtom predplatiteľov budú na Filmane k dispozícii stovky filmov,“ hovorí Karel Studený, člen produkcie Bumerang Film, ktorá má za osem rokov existencie na svojom konte množstvo zaujímavých vlastných projektov – dokumentárne filmy Psy Pána a Každý krok sa počíta, seriály Cirkev za oponou a Rok zasväteného života alebo populárnu talk show OMG.

O zbierke

Rozjazd Filmany je pre celý realizačný tím veľkou výzvou, predovšetkým s ohľadom na nevyhnutné vstupné investície. Ešte pred spustením platformy je potrebné uhradiť poplatky za licencie distribútorom filmov, pripraviť preklady a vytvoriť webové stránky. Časť peňazí na tieto základné investície, ktoré sa pohybujú v objeme niekoľko miliónov českých korún, chcú autori získať pomocou crowdfundingovej kampane na zbierkovom webe Donace.cz.

Všetky financie, ktoré získame nad rámec prevádzkových nákladov, vložíme do tvorby nového obsahu s duchovnou alebo vzdelávacou tematikou.

„Filmana štartuje ako neziskový projekt. Jej úspech sa opiera hlavne o dôveru tých, ktorí sa ju rozhodnú finančne podporiť. Preto sme sa počas príprav rozhodli obrátiť na našich budúcich divákov. Ich podpora a záujem sú pre nás už teraz silnou motiváciou a potvrdením, že im naša práca dáva zmysel. Kvalita filmov, ktoré by sme radi našim podporovateľom priniesli, sa, pochopiteľne, odráža v cene licencií, ktoré musíme zaplatiť,“ vysvetľuje Karel Studený, prečo sa rozhodli vydať cestou crowdfundingu.

Tvorcovia Filmany plánujú hospodárenie projektu transparentne zverejňovať vo výročných správach a priebežne komunikovať s darcami. „Všetky financie, ktoré získame nad rámec prevádzkových nákladov, vložíme do tvorby nového obsahu s duchovnou alebo vzdelávacou tematikou. Už teraz pracujeme na seriáli o životoch svätých a inšpirujúcich osobnostiach z kresťanského prostredia – v pláne toho máme však oveľa viac,“ predstavuje myšlienky ohľadom rozvoja Filmany Jan Perout, producent a zakladateľ spoločnosti Bumerang Film.

Na stránke Donace.cz môžu podporovatelia prispieť ľubovoľnou čiastkou na vznik Filmany. Pokiaľ darca pošle Filmane príspevok vyšší ako 60 €, získa automaticky za odmenu ročné predplatné Filmany. Predplatné pritom nemusí sám využiť – môže ho niekomu venovať ako darček. Crowdfundingová kampaň pobeží až do jesene 2023, keď dôjde k oficiálnemu štartu Filmany. Ukážka webu a filmotéky je už teraz verejne dostupná na www.filmana.sk.

Zdroj: Bumerang Film
Obsah Filmany

Na Filmane si každý príde na svoje, zoznam filmov je pestrý a každý mesiac budú pribúdať nové snímky. Na divákov čakajú historické drámy ako napríklad film o svätom Ignácovi, ktorý rozohráva príbeh veľkého obrátenia. K dispozícii bude aj množstvo dokumentov pre tých, ktorí chcú prehĺbiť svoje znalosti a nechať sa inšpirovať. Štvordielny dokumentárny film Vdýchnutie života napríklad ukazuje úchvatné scenérie prírody a dáva ich do kontextu stvorenia a Božieho plánu. Veľké zastúpenie budú tvoriť aj filmy, ktoré budú otázky skôr otvárať, než na ne odpovedať, a to sú filmy z kategórie „na zamyslenie“. V tejto sekcii nájde divák filmy ako Mlčanie, Zjavenie alebo Corpus Christi. K týmto filmom bude vznikať aj bonusový obsah v podobe rozborov a zamyslení.

Filmy majú moc premieňať ľudské srdcia.

Spoločná reč a kvalitne strávený čas prostredníctvom filmov nie sú pre tvorcov Filmany len marketingové frázy. Ich projekt už teraz čerpá zo spolupráce medzi rôznymi denomináciami. V tíme spolupracujú veriaci z rôznych cirkví a každý z nich do Filmany prináša nielen svoju odbornosť, ale aj vlastný pohľad na vieru a spiritualitu. Autori si stanovili za cieľ priniesť veriacim spoločné témy pre ich priateľov a spoločné zážitky pre ich rodiny.

„Kvalitné filmy môžu premieňať naše životy nielen svojou vizuálno-estetickou stránkou, ale aj tým, že v nás prebudia otázky o zmysle, alebo nás inšpirujú k sebareflexii vlastného života,“ dodáva Lukáš Jirsa, filmový publicista zo spolupracujúceho portálu Film & Spiritualita.

„Filmy majú moc premieňať ľudské srdcia“ – táto veta z úst pápeža Františka nás sprevádzala v každom kroku príprav projektu a bola hlavným impulzom, ktorý dal realizačný tím dohromady. Sme presvedčení, že publikum pre kresťanské filmy v Česku a na Slovensku už existuje – my pre neho chceme vytvoriť pohodlné a príjemné prostredie, kam sa budú títo diváci radi vracať pre ďalšie duchovné obohatenie a príjemne strávený čas,“ dodáva spoluautor Filmany Jan Perout.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články