Sound of Freedom: Viacero distribútorov ho odmietlo, napokon sa stal jedným z najúspešnejších filmov roka 2023 (recenzia)

Foto: X
Distribútori sa pôvodne obávali toho, že diváci o film venujúci sa ťažkej téme obchodovania s deťmi nebudú mať záujem.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Film Sound of Freedom pôvodne ani nemal vyjsť.

Dokončený bol podľa denníka Postoj už v roku 2018, ešte pod záštitou štúdia 20th Century Fox, no jeho vydanie sa zastavilo po tom, ako toto štúdio odkúpila spoločnosť Disney.

Jeho producent Eduard Verástegui tvrdí, že film odmietlo viacero veľkých distribútorov, ako napríklad Netflix, Disney alebo Amazon. Tieto spoločnosti sa obávali toho, že diváci o film venujúci sa ťažkej téme obchodovania s deťmi nebudú mať záujem.

Práva od spoločnosti Disney napokon kúpilo štúdio Angel, známe napríklad produkciou seriálu The Chosen. Film sa do amerických kín dostal v lete roku 2023 a vzápätí spôsobil viacero prekvapení.

Filmu Sound of Freedom sa podarilo zarobiť si na seba za jediný deň. Jeho rozpočet nebol veľký, činil necelých 15 miliónov dolárov, čo je dvadsaťkrát menej ako rozpočet nového pokračovania série Indiana Jones, ktoré bolo v kinách súbežne s týmto filmom.

Zaujímavým faktom je tiež to, že filmu sa podarilo počas druhého víkendu premietania svoje tržby ešte zvýšiť o 37 percent v porovnaní s otváracím víkendom, pričom sa v histórii kinematografie podarilo nárast o viac ako 35 percent dosiahnuť iba desiatim široko distribuovaným filmom.

Celkovo film zarobil 184 miliónov dolárov a dostal sa do zoznamu desiatich najlepšie zarábajúcich filmov v amerických kinách v roku 2023.

Čo stojí za úspechom filmu, ktorý distribútori pôvodne odmietali?

Nepríjemná, no aktuálna téma

Na prvý pohľad sa naozaj môže zdať, že film s danou tematikou ľudia nebudú chcieť pozerať.

Sound of Freedom sa venuje časti skutočného životného príbehu Tima Ballarda, federálneho agenta, ktorý sa po opustení polície rozhodol venovať záchrane detí zneužívaných v sexuálnom otroctve.

Ešte v službách polície má Tim na starosti prípad Ernsta Oshinskeho, zatknutého pedofila a obchodníka s bielym mäsom, ktorý mal v čase zadržania vo svojom dome dva milióny kusov materiálov s detskou pornografiou. Pomocou lži sa mu podarí Oshinskeho presvedčiť, že je takisto pedofilom, a získať jeho dôveru.

Timovi sa po prepustení Oshinskeho podarí získať dostatok dôkazov na to, aby ho polícia zatkla a zachránila malého chlapca Miguela, ktorého Oshinsky ponúkal ako tovar. Tim sa od chlapca dozvie, že v otroctve je ešte jeho sestra Rocío.

Tam však už kompetencie Tima ako federálneho agenta nesiahajú, a preto sa vzdá služby štátu. V spolupráci s kolumbijskými úradmi pripraví veľkolepú akciu, počas ktorej je v hre oslobodenie desiatok detských sexuálnych otrokov naraz.

Rocío medzi nimi však nie je a Tim sa preto vydáva na nebezpečnú misiu osamote hlboko do džungle. V tejto fáze si už film trochu vymýšľa nad rámec skutočného príbehu, pretože sa to nikdy nestalo, ale je pravdou, že Tim založil organizáciu Operation Undeground Railroad bojujúcu proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorá sa podľa svojej webovej stránky od roku 2013 zapojila do vyše 7 000 operácií a 6 500 zatknutí.

Téma filmu teda nie je vhodná pre typický rodinný filmový večer. Treba však oceniť spôsob, akým sa jej filmári chopili. Mohli si vybrať naturalistické zobrazovanie všetkých hrôz spojených s obchodovaním s deťmi, no oni sa rozhodli vo filme ukázať úplné minimum a skôr budovať atmosféru poukázaním na dosah tohto biznisu na deti a ich okolie.

Kľúčová je osveta

To však stačilo. Filmu sa podarilo v niektorých scénach vytvoriť priam až úzkostnú atmosféru. Je však pravdou, že miestami zaostával a až trochu nudil, najmä pri dialogických scénach. Keby sa film skrátil o takých 20 minút, emocionálnemu vplyvu filmu by to neuškodilo.

Treba poznamenať, že Sound of Freedom nie je film, ktorý by sa preslávil kvôli svojej technickej stránke alebo kinematografickej vynaliezavosti. To, čo ho robí výnimočným, je jeho námet, keďže sa štúdiá téme obchodovania s deťmi kvôli jej nepríjemnosti nevenujú často. O tom koniec koncov svedčí aj odmietavá reakcia viacerých distribútorov.

V USA ho navyše v čase jeho premiéry sprevádzala kontroverzia, keďže ho niektorí ľudia spájali s konšpiračnými teóriami o vplyvnej sieti pedofilov a konšpiračnou komunitou QAnon.

Netreba sa však báť toho, že by samotný film tieto konšpiračné teórie propagoval, keďže sa primeraným spôsobom venuje často opomínanej téme. A táto téma, bez ohľadu na to, aká je nepríjemná, je, bohužiaľ, aj v súčasnosti aktuálna.

Po obchode so zbraňami a s drogami je obchod s ľuďmi jedným z najlepšie zarábajúcich nelegálnych biznisov a podľa skutočných údajov, ktoré sa vo filme objavia na jeho konci, je v súčasnosti na svete viac otrokov ako kedykoľvek predtým.

Ako viackrát v rozhovore na túto tému, ktorý vám priniesol náš portál, poznamenal riaditeľ Odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin, častou príčinou zatiahnutia detí do tohto sveta je aj nedostatočná osveta. A o tomto filme sa nedá povedať, že by šírenie osvety zanedbával.

Dá sa teda bez preháňania povedať, že má potenciál zachrániť niekomu život.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.