Spiriterapia – liek pre súčasnú zrýchlenú dobu

Po úspešnom knižnom debute Zostane len láska od talianskej autorky Chiary Amiranteovej vychádza vo Vydavateľstve Nové mesto jej ďalšia publikácia Vnútorný pokoj. Tentoraz sa Chiara nesústredila primárne na prerozprávanie svojho osobného príbehu, ale na praktické rady a návody, ako nájsť vnútorný pokoj v každodennosti.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Novodobá pandémia

Téma vnútorného pokoja, ktorú Chiara v knižnej novinke rozvíja, naberá v súčasnej uponáhľanej dobe čoraz viac na dôležitosti. Ľudí, ktorí prepadajú úzkostiam, strachom a negatívnym myšlienkam, stále pribúda a tým urgentnejšia sa javí potreba nájsť spôsob, ako sa voči tejto „pandémii duše“ účinne brániť.

Trpkým ovocím tejto novodobej pandémie je úzkosť, v dôsledku ktorej sa podľa autorkiných slov v spomínanej knihe „množia negatívne myšlienky a stavy duše, ako je strach, neistota, hnev, frustrácia, bolesť, nepokoj, vyčerpanosť, bezmocnosť, osamelosť“. V jednotlivých kapitolách postupne približuje rôzne etapy „spiriterapie“, čiže duchovnej terapie, ktorej cieľom je oslobodiť sa od obáv, strachu a negatívnych myšlienok a rozvíjať umenie milovať, aby sme získali pokoj srdca.

Čítajúc z kroniky vlastného života sa Chiara v knihe delí o návyky, ktoré pomohli jej osobne i mnohým ďalším ľuďom vyslobodiť sa zo zovretia negatívnych myšlienok.

Tento pokoj je darom, ktorý sa Chiara naučila pestovať na základe vlastných, často bolestivých životných skúseností, spojených najmä s jej vždy veľmi neistým zdravotným stavom a s častými vyhrážkami smrťou, ktorým pri vytrhávaní ľudí z podsvetia čelila. Čítajúc z kroniky vlastného života sa Chiara v knihe delí o návyky, ktoré pomohli jej osobne i mnohým ďalším ľuďom „vyslobodiť sa zo zovretia negatívnych myšlienok, čo najlepšie prežívať každý okamih, prekonať úzkosť, stres a podmieňujúce strachy a čoraz rýchlejšie premieňať negatívne stavy duše na pozitívne“.

Ako Chiara v knihe priznáva, najväčším zázrakom pre ňu nebolo fyzické uzdravenie z očnej choroby, ale zistenie, že existuje pokoj, ktorý je silnejší ako beznádej.

Odhaliť skutočnú príčinu bolesti

Ako Chiara v knihe priznáva, najväčším zázrakom pre ňu nebolo fyzické uzdravenie z očnej choroby, ale zistenie, „že existuje pokoj, ktorý je silnejší ako beznádej, a trvá, aj keď je kríž taký ťažký, že nás tlačí k zemi a nedokážeme vstať“. Toľko krížov, s ktorými sa Chiara stretla v záhyboch tvárí „ľudí noci“, predurčilo jej poslanie prinášať uzdravenie, vnútorný pokoj a nádej mnohým, ktorí sa stali súčasťou jej komunity Nové horizonty.

Program „spiriterapie“, zakorenený v Chiarinej existenciálnej skúsenosti, vedie čitateľa k postupnému odbúravaniu nesprávnych návykov, ktoré mu spôsobujú vnútornú nepohodu, a zároveň sa snaží liečiť rany srdca, aby mohla zažiariť božská iskra, ktorá prebýva v duši každého človeka a ktorá je zároveň pozvaním do krásneho, radostného a plnohodnotného života.

Toľko krížov, s ktorými sa Chiara stretla v záhyboch tvárí „ľudí noci“, predurčilo jej poslanie prinášať uzdravenie, vnútorný pokoj a nádej.

Spiriterapia je cestou, ktorá si vyžaduje vytrvalosť, odhodlanie, túžbu klásť si otázky a konfrontáciu v terapeutických skupinách, aby sme sa trpezlivo učili umeniu očisťovať si srdce od „hlbokých rán, nerestí, závislostí, viac či menej silných ,reťazí‘, ktoré sú prekážkami a niekedy nás nevedomky zneschopňujú v dávaní a prijímaní lásky“.

Chiara rozvíja tézu, že láska k sebe je východiskovým bodom pre schopnosť milovať druhých. Preto odporúča najprv sa zmieriť so zraneným dieťaťom v sebe, prijať vlastnú históriu a odhaliť skutočnú príčinu svojej bolesti, ktorú často obmedzujeme na hľadanie nejakého obetného baránka alebo „anestetika“ bez identifikácie hlboko zakorenených príčin.

Na dosiahnutie pokroku na takejto ceste je potom potrebné oslobodiť sa od odsudzujúcich myšlienok o druhých, naučiť sa po špičkách vstupovať do ich príbehov a slabostí a hľadať „vzácnu perlu, ktorá je ukrytá v srdci každého človeka“. Potrebujeme sa vymaniť z nekonečného cyklu obáv, úzkostí a nadmerného stresu aj prostredníctvom športu, modlitby a meditácie, sústrediť sa na svoje priority, aby sme sa nenechali zahltiť vecami, ktoré treba urobiť, aby sme vedeli zostať „tu a teraz“ vo svetle poslania, ktoré nám zveril Boh.

Chiara nedáva len teoretické pokyny na uzdravenie vlastného vnútra, ale ponúka praktické cvičenia s cielenými otázkami na rozjímanie, modlitbu srdca a osobnú meditáciu.

Je potrebné zanechať podmienené strachy, ako napríklad strach z chýb, z toho, že nebudeme prijatí, že sklameme očakávania druhých, a naučiť sa umeniu nadhľadu prostredníctvom sebakritiky a štipky zdravého humoru.

Stručne povedané, v tomto svižnom knižnom zväzku Chiara nedáva len teoretické pokyny na uzdravenie vlastného vnútra, ale ponúka praktické cvičenia s cielenými otázkami na rozjímanie, modlitbu srdca a osobnú meditáciu, sprevádzané „slovami svetla“ prevzatými z Božieho slova, ktoré majú podporiť autentickú skúsenosť, odhaľujúcu Kristov pokoj na každodennej ceste každého človeka.

Chiara Amiranteová predstavuje svoju novú knihu Vnútorný pokoj.
Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články