Sú zbrane vhodné hračky?

Zdroj: Pexels
Mnohí rodičia hračkárske zbrane svojim synom dovolia, iní sú však zásadne proti. Stačí sa vopred dohodnúť na pravidlách hry, alebo je lepšie sa takejto zábave vyhnúť?

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

V rubrike Krása výchovy reagujeme na ďalšiu otázku rodičov. Chlapcov väčšinou lákajú zbrane. Nevyprovokuje v nich hra na vojakov agresívne správanie?

Exkluzívne pre vás čitateľov nm.sk odpovedá Ilona Špaňhelová, psychologička a psychoterapeutka z Prahy.

Otázky do rubriky Krása výchovy môžete posielať na adresu: vychova@nm.sk.

Naši dvaja synovia v predškolskom veku milujú zbrane a hry na vojakov. S manželom sa nevieme celkom zhodnúť na rovnakom výchovnom prístupe. Môžu takéto hračky vyvolávať u chlapcov agresivitu?

čitateľka

Myslím si, že takýto typ hier nevyvoláva u chlapcov agresivitu. Hry so zbraňami patria do života chlapcov. Sú to chvíle napätia, súťaživosti a akčnosti. Chlapci v predškolskom veku sa tiež dostávajú do fázy, keď si viac uvedomujú, čo je to „akože“ a čo je naozaj.

Viedla by som synov k tomu, aby poznali pravidlá hry. Učia sa aj mnohé iné pravidlá v rôznych oblastiach a situáciách. Aj v škôlke existujú pravidlá – upratať si hračky skôr, ako sa deti posadia do kruhu, umyť si ruky po prechádzke a mnohé iné. Preto aj pre hru so zbraňou – hračkou by mali byť nastavené pravidlá.

Mali by ste vidieť, s akou zbraňou sa chlapci hrajú. Malo by ísť o zbraň, ktorou nemôžu nikomu ublížiť. V ich veku by som navrhovala, aby z nej nestrieľali ani guličky, aby si v zápale hry neublížili. Veľmi pomôže, ak si vopred nastavíte aj ďalšie pravidlá – deti sa nebudú zbraňami strkať, búchať a podobne. Bude to hra o pohybe a zábave.

Bolo by tiež dobré, aby bol pri chlapcoch vždy niekto z dospelých, aby videl, či sú schopní pravidlá dodržiavať.

Treba si zároveň všímať, či táto hra vyvolá u chlapcov agresivitu alebo nie. Pokiaľ majú skôr pokojnejšie povahy, nemala by vyprovokovať agresivitu. Pokiaľ sú to veľmi akční cholerici, bude zrejme potrebné sledovať situáciu, aby hra neprerástla do agresívneho súboja medzi deťmi. V takom prípade je vhodné mať ich viac pod kontrolou a znovu sa vracať k pravidlám, ktoré deťom na začiatku nastavíte.

Bolo by dobré, aby ste sa aj porozprávali o tom, aké je poslanie vojaka, čo by mal vojak robiť. Ja by som sa prihovárala za to, aby to bola forma pomoci a ochrany druhého. Zapojte sa do hry aj vy dospelí a uvidíte, ako sa synovia hrajú.

Prajem vám peknú chvíľu spoločnej hry, zábavy a radosti!

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články