Popôrodné blues zažíva až polovica matiek. Čo robiť s neželanými výkyvmi nálad a úzkosťami?

Foto: Pexels
So zmenami nálad či únavou spojenou so starostlivosťou o dieťa sa matky po pôrode vyrovnávajú rôznymi spôsobmi. Ak sa stav nezlepšuje, pýtajú sa samy seba, či zlyhali, alebo čo majú robiť. Je vždy nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc, alebo postačí, keď sa matka bude spoliehať na svojho partnera či priateľov?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Na vašu otázku v rubrike Krása výchovy odpovedá Ilona Špaňhelová, psychologička a psychoterapeutka z Prahy.

Chcete sa spýtať aj vy? Napíšte na vychova@nm.sk.

Pred pol rokom sa nám narodilo štvrté dieťa, veľmi sa z neho s manželom tešíme, no na moje prekvapenie sa u mňa nedávno objavili úzkostné stavy a obavy, či to všetko zvládnem. Neviem si vysvetliť, prečo sa to deje. Pri ostatných deťoch som takýto problém nemala, aj keď nebolo vždy všetko jednoduché. Zatiaľ si s tým dokážem nejako poradiť sama, no zvažujem aj odbornú pomoc, najmä kvôli manželovi, deťom a výchove (aby pre moje problémy netrpeli ostatní). Čo by mohlo byť signálom, že odbornú pomoc naozaj potrebujem?

Blahoželám vám k takej peknej rodine. Začnem trochu všeobecne. Narodenie dieťaťa je úžasný zážitok, prekrásny dar. Ide tiež o záväzok, a preto sa my mamy snažíme, aby bolo všetko dobré, niekedy perfektné. Vy už máte skúsenosti z predošlých pôrodov a zo života s deťmi, keďže ste už štvornásobná mama.

Po pôrode môžu matky zažívať rôzne psychické stavy. Spojené je to s tým, že všetko je nové, zároveň prudko klesá hladina hormónov progesterónu a estrogénu. Vrátili ste sa domov, kde nemáte len jedno dieťa, mnoho ráz je tam rušno, deti od vás niečo chcú, staráte sa o ne, varíte, periete, možno ich aj chystáte do školy, škôlky alebo prebaľujete.

Naraz je toho skrátka priveľa. Možno vám už nezostávajú sily.

U matky môže po pôrode dochádzať k popôrodnému blues. Je to stav, keď je viac unavená, má výkyvy nálad, niekedy plače, inokedy sa smeje a ani nevie prečo. Tento stav zažíva po pôrode až polovica matiek a mal by sa stabilizovať do dvoch týždňov.

Často je vhodnejšie poradiť sa s odborníkom, opísať mu svoje ťažkosti a on možno vyhodnotí, že je všetko v poriadku.

To, čo opisujete, môže mať prvky popôrodnej depresie. Môže sa stávať, že máte ponurú náladu, a neviete z čoho. Môžete mať väčšie obavy o niečo alebo niekoho, môžete prežívať beznádej, nepokoj či únavu. Môžete mať tiež skúsenosti s protichodnými pocitmi k narodenému dieťaťu. Máte ho nadovšetko rada a zrazu vám napadne, že by bolo lepšie, keby si ho niekto vzal a nejaký čas sa o neho staral.

Ak by tieto pocity pretrvávali viac ako týždeň, navrhujem vyhľadať pomoc. Môžete sa obrátiť na svojho gynekológa alebo praktického lekára, aby vám dal na niekoho kontakt. Ak viete o nejakom psychoterapeutovi alebo psychiatrovi, odporúčam vám objednať sa priamo u neho. Často je vhodnejšie poradiť sa s odborníkom, opísať mu svoje ťažkosti a on možno vyhodnotí, že je všetko v poriadku. Potom budete mať istotu, že ste pre to urobili všetko a zároveň budete mať potvrdené, že nejde o vážny problém. Alebo budete nejaký čas chodiť na psychoterapie a váš stav sa vďaka nim zlepší.

Odporúčam vám vyhodnotiť si spolu s manželom:

  • Aký máte spánok? Je potrebné urobiť niečo pre to, aby ste napríklad cez víkend viac spali a starostlivosť o dieťa prevzal niekto za vás?
  • Ako sa stravujete? Máte na jedlo čas a priestor?
  • Akú máte podporu v starostlivosti o deti? Stačí to, alebo by bolo lepšie, keby dvakrát za týždeň prišla stará mama, zobrala staršie deti von a vy by ste mohli odpočívať?
  • Ako zvládate domácnosť? Je potrebné, aby domácnosť fungovala dočasne v núdzovom režime? Nebudete tam mať až taký poriadok, poprosíte blízkeho, aby vám nakúpil a navaril jedlo do mrazničky, aby ste mohli aspoň trochu odpočívať.
  • Ako vnímate blízkosť ľudí okolo vás? Navrhujem, aby ste chodili von na krátke prechádzky, spievajte si, pustite si hudbu, premýšľajte, čo vám prináša pokoj.

Prajem vám všetko dobré!

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články