Aj pri dočasnom odlúčení jedného z rodičov môže byť rodina spolu

Foto: Pexels
Ak musí otec či matka načas nedobrovoľne odísť od rodiny, ide o výzvu, ku ktorej sa treba postaviť čelom. Dôležité je dohodnúť sa na fungovaní v dočasnom režime, podľa možností vysvetliť deťom, čo vašu rodinu čaká, a využiť aj moderné technológie na to, aby ste nemuseli zostať úplne bez kontaktu.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

V rubrike Krása výchovy dnes radíme, ako preklenúť obdobie hospitalizácie rodiča tak, aby to rodina pocítila čo najmenej.

Exkluzívne pre čitateľov nm.sk odpovedá Ilona Špaňhelová, psychologička a psychoterapeutka z Prahy.

Chcete sa spýtať aj vy? Napíšte na vychova@nm.sk.

Som manželka a matka dvoch detí (8 a 5 rokov). Čaká ma niekoľkotýždňová hospitalizácia a s manželom premýšľame, ako toto obdobie zvládnuť tak, aby tým neutrpel náš vzťah a aby to zároveň zvládli aj naše deti. Určite si budeme písať a telefonovať a prídu ma aj navštíviť, no asi len raz – dvakrát, lebo budeme od seba ďaleko. Manžel chce byť s deťmi toľko, koľko bude môcť, no musí tiež pracovať, takže nám pomôžu aj rodičia a súrodenci. Ako sa máme mentálne nastaviť tak, aby toto obdobie našu rodinu stmelilo?

Už len preto, že o tejto etape svojho života rozmýšľate takto zodpovedne, som si istá, že bude pre váš život prínosom.

Možno ste to už urobili, ale navrhujem vám, aby ste si s deťmi sadli a stručne im o tom, čo vás čaká, ešte raz povedali. Idete do nemocnice, ukážte im aj na mape, kde tá nemocnica je a ako je ďaleko. Ukážte im obrázky budovy, prípadne aj oddelenie, na ktorom budete. Ak je to možné, povedzte im, čo vám budú lekári robiť, ukážte im aj detský anatomický atlas, aby aj vďaka názorným obrázkom lepšie pochopili, čo sa s vami bude diať.

Pripravte si spolu kalendár, do ktorého zapíšete (vy alebo oni), kedy do nemocnice nastupujete, koľko dní tam približne budete, kedy by vás mohli navštíviť. Môže sa to zmeniť, ale budete mať plán. Deti nech potom odškrtávajú dni, aby videli, že sa blíži čas, keď sa vrátite domov.

Mentálne sa pripravte na nastávajúce obdobie tak, že to bude určitý úsek vo vašom spoločnom živote, ktorý chcete prežiť spolu, hoci iba na diaľku.

Ak to tak budete vnímať a okolnosti vám to dovolia, dohodnite si videohovory. Deti vám môžu ukázať, čo nakreslili, staršie dieťa vám môže povedať, akú dostalo známku v škole. Ak budete mať silu a bude to možné, vezmite si do nemocnice knihu, ktorú majú deti rady (alebo si odfoťte niektoré strany) a čítajte im cez video večernú rozprávku.

Manžel sa môže dohodnúť so starými rodičmi alebo súrodencami, kedy k nim prídu na návštevu, a oznámiť to deťom, prípadne to zapísať do kalendára. Deti tak budú mať väčšiu istotu, čo a ako bude.

Mentálne sa teda pripravte na nastávajúce obdobie tak, že to bude určitý úsek vo vašom spoločnom živote, ktorý chcete prežiť spolu, hoci iba na diaľku. Budete na seba myslieť, deti vám môžu kresliť svoje zážitky, kým budete v nemocnici, a vy im po návrate domov tiež môžete porozprávať, ako ste sa mali.

Myslite aj na obdobie svojej rekonvalescencie, aby ste aj vtedy, keď už budete doma, boli v prípade potreby pripravení na pomoc od iných.

Prajem všetko dobré a myslím na vás.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.