Svätý Otec pred židovskou komunitou: Pamäť nesmie ustúpiť zabudnutiu

Popoludňajší program pápeža pokračoval dojímavým stretnutím so židovskou komunitou na Rybnom námestí, popretkávaným osobnými skúsenosťami.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Richard Duda, predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike, pozdravil pápeža Františka a pripomenul ústredné postavenie lásky k blížnemu v judaizme a v kresťanstve i to, že „na chyby minulosti sa nesmie zabudnúť, aby sa nezopakovali“. Následné svedectvá pripomenuli čierne roky a drámy minulého storočia, v ktorých sa tiež našli malé svetielka ľudskosti.

Pápež František sa vo svojom príhovore opäť predstavil ako pútnik, ktorý sem prichádza, aby sa mohol dotknúť tohto miesta a aby sa ono dotklo jeho. Miesta, kde pociťuje potrebu „zobuť si sandále“, lebo sa nachádza na mieste požehnanom „bratstvom ľudí v mene Najvyššieho“.

Svätý Otec pripomenul, že Božie meno sa berie stále nadarmo, keď sa porušuje jedinečná ľudská dôstojnosť. Zdôraznil, že najhoršia blasfémia je tá, ktorá Božie meno používa pre vlastné ciele a nerešpektuje a nemiluje iných. „Koľkokrát meno Najvyššieho bolo použité na nevýslovné činy neľudskosti! Koľko ukrutníkov tvrdilo ,Boh je s nami‘, ale to boli oni, čo neboli s Bohom.“ Pripomenul: „Vaša história je našou históriou, vaše bolesti sú našimi bolesťami.“ Nechýbalo zdôraznenie potreby pamäti, ktorá nesmie ustúpiť zabudnutiu, a odsúdenie „každého násilia, každej formy antisemitizmu“.

Uprostred spomienok na zlo pápež poukázal na svetlo nádeje, ktoré svedčí o tom, že smrť a deštrukcia nemajú posledné slovo. To patrí obnove a životu. Aj keď synagóga bola zničená, komunita je tu stále nielen prítomná, ale aj „živá a otvorená dialógu“. Pápež nielen slovom, ale aj svedectvom potvrdil vôľu pokračovať na ceste zblíženia a priateľstva. A v závere svojho príhovoru citoval Talmud: „Kto zničí jedného človeka, zničí celý svet; a kto zachráni jedného človeka, zachráni celý svet.“

Stretnutie ukončili zapálením sviec pri pamätníku holokaustu a modlitbami Kadiš, El male Rachim a minútou ticha.

Foto: TASR / TK KBS / Michal Svítok

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.