Úsmev, modlitba, štedrá večera… Na Vianoce myslime aj na opustených a núdznych

Darčeky nemusíme vždy len kupovať, nemusia byť vôbec komerčné. Môžeme vymyslieť darček, ktorý pomáha.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pred Vianocami sa snažíme pamätať na každého v našom okolí – na rodinu a blízkych, kamarátov, kolegov. Vymýšľame im rôzne darčeky, ktoré si nájdu pod stromčekom. Radi by sme ich čo najviac prekvapili a potešili. A práve radosť môžeme urobiť rôznymi spôsobmi. Nemusí ísť nevyhnutne len o hmotné veci či o dary, ktoré sú určené primárne vašej blízkej osobe.

Na sociálnych sieťach čoraz častejšie vidieť rôzne výzvy, do ktorých sa dá zapojiť. Upozorňujú na komerčné chápanie sviatkov, pričom ukazujú, aký zmysel má pomoc druhým. Radosť môžeme mať predsa aj z toho, keď namiesto nového páru ponožiek či luxusného parfému poprosíme našich blízkych, aby nám darovali pomoc pre ostatných – veď kedy inokedy, ak nie práve na Vianoce? Ak sa vás niekto opýta, čo by ste si želali pod stromček, môžete povedať napríklad štedrú večeru pre človeka v núdzi, skutočný darček pre chudobných, kúsok šťastia pre osamelých seniorov, hračky pre deti z azylového centra, finančný príspevok na pomoc opusteným psíkom.

Nielen dary, ale skutočná pomoc…

Medzi nami je veľa ľudí v núdzi, bez domova, z prostredia, kde nemajú možnosti a prostriedky na to, aby ich deti dostali primerané vzdelanie. Vianoce trávia mnohí na ulici, osamote, bez možnosti zaobstarať si základné veci, nezasadnú si k štedrovečernému stolu a nedoprajú si chutné jedlo. Nemajú bohato vyzdobený stromček a už veľmi dlho nezažili, aké je to tešiť sa z rozbalených darčekov. Sviatky sú predsa len o niečom inom, nie o komercii, hojnosti a výzdobe. Je to čas, keď myslíme na svojho blížneho.

Preto vznikli a stále vznikajú rôzne iniciatívy a projekty. Vďaka nim môžeme darovať svojim blízkym darček, ktorý nebude určený im, ale pomôže niekomu inému – niekomu v núdzi, kto to najviac potrebuje a komu zároveň urobí veľkú radosť. A rovnako môžeme darovať kúsok „šťastia“ cudzej osobe, aj tisícky kilometrov ďaleko…

Štedrá večera? Nie každý má tú možnosť

Mnohí z nás sa už čoskoro stretneme s rodinou pri slávnostnej večeri, kde sa na seba budeme pozerať cez plný stôl dobrôt. Ľudia bez domova na chuť takejto večere už dávno zabudli. Organizácia Pomáhajme si online o.z. pripravuje tretí rok tradičné štedrovečerné jedlo desiatkam ľuďom bez domova. Svojou iniciatívou chce upozorniť na to, že Vianoce patria všetkým – bez výnimky.

Ak sa rozhodnete darovať štedrovečernú večeru, môžete si vybrať kapustnicu, hríbovicu, kapra so šalátom alebo rezeň s pyré. A, samozrejme, môžete tento darček aj personalizovať. Pýtate sa, ako je to možné? Veď toho človeka nepoznáte, nestretnete ho a ani on vás. Môžete mu však poslať krátky textový odkaz, ktorý si počas večere prečíta. Predstavte si ten pocit, keď niekto cudzí číta váš odkaz práve na Štedrý večer a aspoň na malú chvíľu nie je sám.

Zdroj: stedravecera.sk
Aké sú Skutočné darčeky?

Ľuďom v núdzi pomôžu aj Skutočné darčeky. Túto možnosť prináša Človek v ohrození. Skutočný darček dokáže rozosmiať, potešiť a zároveň je obrovskou pomocou pre stovky ľudí. V ponuke je až 24 Skutočných darčekov.

Tieto darčeky pomáhajú počas celého roka nielen doma, ale i v zahraničí. Tento rok pomohli napríklad rodinám z vylúčených komunít na Slovensku alebo chudobným rodinám v Ugande a Keni s deťmi so zdravotným znevýhodnením. Zabezpečili dôležité rozvojové a vzdelávacie pomôcky pre moldavské deti so špeciálnymi potrebami.

Odovzdávanie skutočných darčekov v Afrike, zdroj: Človek v ohrození
Odovzdávanie skutočných darčekov v Afrike. Zdroj: Človek v ohrození

Skutočné darčeky sú rozdelené do štyroch kategórií, vďaka čomu si môžete vybrať, v ktorej oblasti by ste najradšej pomohli – vzdelanie, obživa, zdravie a pomoc na Slovensku. Jednou z noviniek je darček Humanitárny balíček, ktorý zachraňuje životy. „Tornádo na Morave nás tento rok všetkých šokovalo svojou bezprostrednou blízkosťou. Naši susedia z minúty na minútu stratili strechu nad hlavou a potrebovali rýchlu pomoc. Tým, ktorým sa podarilo zachrániť si životy, chýbali základné životné potreby ako jedlo, dočasná strecha nad hlavou, či zdravotný materiál,“ vysvetľuje Lenka Kačmárová, manažérka komunikácie a PR v organizácii Človek v ohrození.

„Tento rok sme sa preto rozhodli pre nový Skutočný darček – Humanitárny balíček, ktorý v prípade nečakanej humanitárnej katastrofy pomôže ľuďom po celom svete zvládnuť najťažšie chvíle,” pokračuje.

Medzi novými darčekmi nájdete i Udržateľný svet, Šancu na vzdelanie alebo Veľkého človeka. „Udržateľné správanie nie je privilégiom bohatých krajín. My preto chceme naše aktivity v zahraničí robiť čo najviac v súlade so životným prostredím. Od sadenia mangovníkov cez opatrenia na zadržiavanie vody a efektívne spracovanie odpadu až po piecky na varenie, ktoré sú šetrné k prírodným zdrojom,” dodáva Kačmárová.

Koza Božka
Koza Božka
Vianočný zázrak pre opustených seniorov

Nielen ľudia bez domova sú opustení. Samotu často pociťujú seniori v domovoch dôchodcov. Práve na nich myslí projekt Vianočný zázrak, ktorý spája vianočné priania týchto ľudí a tých, ktorí majú záujem im ich splniť. Cieľom je splniť nenáročné priania a sprostredkovať trochu radosti ľuďom, ktorí nemajú blízku rodinu a Vianoce sú pre nich obdobím smútku a prázdnoty.

A čo si opustení seniori najčastejšie želajú? „Každý rok plníme babičkám a deduškom v domovoch dôchodcov ich vianočné priania. Tie bývajú skutočne rôzne. Najväčšiu skupinu tvoria jednoduché darčeky ako kozmetika, knihy, krížovky, sladkosti a oblečenie. Vyskytnú sa však aj veľmi špecifické a extravagantnejšie priania (model lietadla „čmeliak“, vypchatá líška) a taktiež zážitky, medzi ktorými v minulosti nechýbali návšteva pútnického miesta, koncert obľúbeného interpreta, pobyt v kúpeľoch či posedenie v peknej kaviarni,“ uvádzajú autori projektu na svojej stránke.

Samostatnou kategóriou sú finančne náročné priania, ktoré môžu zlepšiť kvalitu života konkrétneho seniora. „V predchádzajúcich ročníkoch to boli napríklad elektrické a invalidné vozíky, stacionárne bicykle, masážne kreslá, rehabilitačné prístroje, polohovateľné postele, televízory či notebooky. Väčšinu prianí seniorov vo Vianočnom zázraku plnia individuálni darcovia buď venovaním konkrétneho darčeka, alebo zaslaním finančného príspevku do zbierky, ktorá je použitá na nákup finančne náročnejších želaní,“ píšu ďalej na webe.

Zdroj: vianocnyzazrak.sk
Zdroj: vianocnyzazrak.sk
Koľko lásky sa zmesti do škatule od topánok?

Na seniorov myslí aj projekt Krabičky plné lásky. Každý rok môžete naplniť krabicu od topánok maličkosťami, ktoré potešia babičku alebo deduška v domove dôchodcov. „Často je to jediný darček, ktorý dostanú, preto do krabice nezabudnite vložiť aj kúsok svojho srdca,“ upozorňuje iniciatíva. Môžete do nej vložiť niečo sladké, slané, mäkké, voňavé, niečo teplé a niečo zo srdca alebo niečo na zábavu.

Potom si stačí nájsť kontaktnú osobu zo zoznamu, ktorá bude najbližšie k vám. Krabičku môžete kontaktnej osobe poslať prípadne aj poštou. Tento rok je výzva už ukončená, ale určite sa môžete zapojiť v budúcnosti.

Zdroj: kolkolasky.sk
Zdroj: kolkolasky.sk
Bez strechy nad hlavou

Opäť sa vráťme k tým, ktorí zostali bez strechy nad hlavou a ktorým môžete pomôcť jednorazovo alebo pravidelne finančným príspevkom. OZ Vagus má na svojej stránke aktívnych hneď niekoľko programov na pomoc týmto ľuďom. „Za 10 rokov sme vybudovali systém pomoci, ktorý reálne ukončuje bezdomovectvo. Bez ľudí, ktorí tvoria komunitu našich podporovateľov a podporovateliek, by sme však veľa našich aktivít nedokázali zrealizovať,“ hovorí OZ Vagus.

Môžete sa k nim pridať a prispieť tak na prevádzku jedného z troch programov: STREETWORK (terénna sociálna práca), DOMEC (denné nízkoprahové centrum) a MEDZIMIESTO (integračný program). „Dar využijeme na priamu pomoc ľuďom v núdzi – od akútnej pomoci priamo na ulici až po poskytovanie stabilného bývania. Vďaka štedrosti našich darcov a darkýň môžeme pomáhať vyše 1 500 ľuďom bez domova ročne,“ vysvetľuje neziskovka.

Vagus má tri hlavné programy, jedným z nich je aj streetwork - terénna sociálna práca, zdroj: Facebook/OZ Vagus
Vagus má tri hlavné programy, jedným z nich je streetwork – terénna sociálna práca. Zdroj: Facebook/OZ Vagus
Krabička pre deti

Kto sa vždy najviac poteší darčekom? Správne, deti! A tie najmenšie majú najväčšiu radosť väčšinou z hračiek. Hlavnou myšlienkou celoslovenského projektu Vianoce z krabičky bolo obdarovanie detí v detských domovoch, azylových centrách a sociálne slabších rodinách. Aj táto iniciatíva je tento rok už uzavretá.

Zdroj: FB/Robme radosť, n. o.
Zdroj: FB/Robme radosť, n.o.

Darcovia mohli priniesť zabalené darčeky na zberné miesta po celom Slovensku, prípadne ich mohli zdarma poslať. Darčeky sa dostanú do vybraných detských domovov, azylových centier a sociálne slabším rodinám.

A čo ste mohli vložiť do krabičky? „Darček by mal obsahovať tri-štyri veci, aby sa predišlo sklamaniu detí, keby im niektorá z vecí neurobila radosť. Každý darček by mal byť zabalený v krabičke tak, aby sa s ním dobre manipulovalo. Nesmie tiež chýbať označenie, či je darček určený pre dievčatko alebo chlapca a v akom veku,“ približuje neziskovka.

Vhodnými darčekmi boli napríklad hračky, puzzle, kozmetika, sladkosti, plyšové hračky, spoločenské hry, knihy, či kreatívne potreby.

Zdieľaj. Pomoc pre matky a rodiny v núdzi

Mnohé iniciatívy myslia aj na rodiny a mamy samoživiteľky, ktorých situácia nie je jednoduchá. OZ Zdieľaj organizuje zbierku v Bratislave, kde môžete priniesť všetko, čo by potešilo aj vás – od trvanlivých potravín, sladkostí, drogérie, kozmetiky, hračiek až po knihy pre deti, doplnky do domácnosti, veci pre bábätká. Okrem toho môžete darovať aj finančný príspevok.

Zdroj: ozzdielaj.sk
Zdroj: ozzdielaj.sk
Darovať môžete aj úsmev

Združenie exallievov a priateľov dona Bosca na Slovensku ponúka ľuďom možnosť zapojiť sa do sociálneho projektu Darujme úsmev. „Jeho cieľom je konkrétnym skutkom lásky – štedrosťou a dobročinnosťou – pomôcť núdznym medzi nami. Už druhý rok sa zmietame v pandémii, ktorá negatívne ovplyvňuje život mnohých ľudí medzi nami. Aj tentoraz zbierku organizujeme v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a saleziánskou rodinou,“ informuje združenie.

Aj keď pre tento rok je výzva už uzavretá a konkrétnymi potrebami sa pomôcť nedá, stále môžete pomôcť – modlitbou a finančným príspevkom. „Zahrňte núdznych i štedrých darcov do vašich modlitieb. Rovnako ako materiálnu pomoc potrebujeme aj požehnanie od nebeského Otca, aby náš projekt mohol pomáhať a šíriť jeho lásku.“

Zdroj: exallievi.sk
Zdroj: exallievi.sk
Pomôcť sa dá kedykoľvek, nie iba na Vianoce

Na Slovensku máme niekoľko občianskych združení, ktoré počas zimných mesiacov organizujú verejné zbierky. Zapojiť sa môžete ako dobrovoľníci a pomáhať pri organizácii zbierok, ale aj priamo priniesť teplé oblečenie, obuv a jedlo.

Rovnako môžete nájsť aj veľa útulkov pre zvieratá, ktoré sa potešia granulám, konzervám, v zime vhodným teplým dekám do kotercov pre opustené psíky a v neposlednom rade aj finančnej pomoci. Stačí sa poobzerať vo svojom okolí, vyhľadať na sociálnych sieťach alebo na internete útulky a združenia, ktoré sa venujú opusteným zvieratám.

Inšpirujte sa aj ostatnými tipmi na darčeky zo srdca:

Titulná snímka – ilustračné foto, zdroj: Unsplash

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články