Volíme si hlavu štátu. Sme spokojní s kampaňou? (diskusia)

Potrebujeme pokoj, okuliare alebo „ruskiy mir”? Vyváženie politickej moci alebo silnú dominanciu? Prečo kandiduje aj ten, kto nechce vyhrať, aj ten, čo už vopred vyhral? O čom sú tieto prezidentské voľby a sme spokojní s úrovňou verejnej diskusie a kampane?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Volíme budúce zahraničnopolitické smerovanie Slovenska? Hľadáme ideálneho kandidáta alebo budeme voliť menšie zlo? Ako si predstavujeme transparentnú kampaň?

Zapojte sa do diskusie a nachádzajme vzájomné porozumenie.

Zahlasujte za aspoň 7 komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Prečo sa pýtame?

Kampaň by mala vrcholiť, ale krátko pred prvým kolom prezidentských volieb sa zdá, akoby boli ešte stále niekde v diaľke. Veď celé týždne „vrcholiacej” kampane pôsobili, akoby v marci žiadne voľby ani neboli. Napriek tomu, že prezidentská funkcia u nás nemá najväčšiu politickú váhu, stále si vyberáme hlavu štátu s významnými právomocami.

Kým v minulých voľbách prezidenta sa zakaždým akoby rozhodovalo o osude krajiny, tieto voľby pôsobia zatiaľ oveľa pokojnejšie. Približujú sa však vôbec občania postupom času aj k informovanejšiemu rozhodnutiu, spoznali sme jednotlivých kandidátov, ich životný príbeh, postoje, hodnoty, schopnosti či slabosti alebo kampani dominujú skôr zástupné témy? Vieme vôbec, aká je téma týchto volieb?

Prezident nemá len právomoci, ale aj povinnosti

Prezident je podľa ústavy hlavou Slovenska, ktorá krajinu reprezentuje navonok i dovnútra a svojím svedomitým rozhodovaním má zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.

Ratifikuje medzinárodné zmluvy, vymenúva vedúcich diplomatov, stará sa o funkčnosť ústavných orgánov, zvoláva ustanovujúcu schôdzu parlamentu a parlament môže aj rozpustiť. Kontroluje ústavnosť prijímaných zákonov a pripomienkuje ich, podáva správy o závažných politických otázkach.

Hlava štátu tiež vymenúva a odvoláva vládu, sudcov a ďalších vedúcich ústredných orgánov, menuje rektorov, profesorov aj generálov. Udeľuje vyznamenania, milosti a amnestie. Prezident je hlavným veliteľom ozbrojených síl, ktorý vyhlasuje mobilizáciu či vojnu.

Zvolený kandidát na prezidenta v sľube skladanom pred Národnou radou sľubuje, že bude dbať o blaho všetkých občanov Slovenska a svoje povinnosti vykonávať v ich záujme v súlade s ústavou.

Počuli sme v predvolebnej kampani a v sprievodných diskusiách dosť o tom, ako chcú tieto svoje povinnosti a právomoci vykonávať? Alebo sme sledovali zástupné témy, ktorými sa chcú kandidáti len „natlačiť” do pozornosti občanov?

O projekte

DEMDIS je občianske združenie, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články