Mozaiku Marka Rupnika v Lurdoch možno odstránia s ohľadom na obete zneužívania
Mozaiku na fasáde baziliky v Lurdoch, ktorú vytvoril jezuitský umelec Mark Rupnik, zrejme odstránia s ohľadom na obete zneužívania, ktoré prichádzajú do svätyne hľadať útechu. Podľa agentúry Catholic News Agency o tom informoval miestny biskup Jean-Marc Micas.
„Lurdy sú miesto, kde sa mnohé obete zneužívania obracajú k Nepoškvrnenému počatiu, aby získali útechu a uzdravenie. Ich utrpenie je zrejme pred mozaikami otca Rupnika práve na tomto mieste veľké. Nemôžeme to ignorovať,“ uviedol biskup.
Rupnik, jezuitský umelec a kňaz, bol obvinený zo sexuálneho a psychického zneužívania zasvätených žien z komunity Loyola v Slovinsku. Pred tým bol známy založením Cetra Aletti, umeleckej školy v Ríme zameranej na náboženské umenie.
Rupnikove umelecké diela zdobia viac ako 200 kostolov a svätýň po celom svete. Tento kňaz vyzdobil chrámy napríklad vo Vatikáne, v Lurdoch a vo Fatime. Jeho mozaiky sa podľa TK KBS nachádzajú aj v bazilike na Velehrade, aj v niektorých kostoloch na Slovensku.
Spoločnosť Ježišova v decembri minulého roka oznámila, že Markovi Rupnikovi zakázala, aby spovedal a vykonával duchovné vedenie. Dôvodom sú sťažnosti, ktoré na neho Vatikán dostal v roku 2021. Podľa týchto sťažností sa mal Rupnik medzi rokmi 1985 a 2018 dopustiť duchovného, psychologického aj sexuálneho obťažovania a zneužiť sviatosť zmierenia.
Okrem zákazu výkonu pastoračnej činnosti Rupnik nemôže opustiť Lazio a „nesmie vykonávať žiadnu verejnú umeleckú činnosť, najmä pokiaľ ide o náboženské stavby“.
O osude mozaiky v Lurdoch sa definitívne rozhodne v apríli. Táto umelecká výzdoba bola objednaná v roku 2008 pri príležitosti 150. výročia zjavení Presvätej Bohorodičky.
„Vzhľadom na špecifickú povahu Svätyne Panny Márie Lurdskej,“ povedal biskup, „je tu otázka používania diel umelcov zapojených do zneužívania oveľa chúlostivejšia.“
Do Lúrd každoročne prichádzajú milióny pútnikov, ktorí dúfajú, že sa uzdravia zo svojich chorôb na mieste, kde sa v roku 1858 Panna Mária zjavila 14-ročnému dievčaťu menom Bernadeta Soubirousová.
Biskup Jean-Marc Micas uviedol, že o celej záležitosti už informovali Radu svätyne. „O tejto otázke sa diskutovalo s veľkou vážnosťou. Vieme, že v centre našich úvah musia byť obete a každé rozhodnutie bude mať vážne následky,“ uviedol.
Do skupiny, ktorá rozhodne o budúcnosti mozaiky, patrí samotný biskup, rektor, obete zneužívania, odborník na sakrálne umenie a psychoterapeut.
Počas tohto mesiaca chce skupina dospieť ku svojmu rozhodnutiu „čo najpokojnejším spôsobom“ a „nevylúčiť a priori žiadnu možnosť rozhodnutia“.
Konečné rozhodnutie biskup zveruje „príhovoru Márie, Panny Márie Lurdskej a Božiemu milosrdenstvu“.
„Počítam aj s modlitbami a podporou veriacich diecézy a tých, ktorí milujú lurdskú svätyňu,“ dodal.
Malajzia zrušila povinný trest smrti za vážne zločiny
Parlament Malajzie odsúhlasil zrušenie povinného trestu smrti za závažné zločiny, informoval portál stanice BBC. Až doteraz sudcovia v tejto krajine museli za 11 závažných zločinov, vrátane vraždy a terorizmu, uložiť usvedčenému trest smrti.
V krajine už od roku 2018 platí moratórium na popravy. Sudcovia budú môcť stále vo výnimočných prípadoch udeliť zločincom trest smrti, ale už nebudú povinní tak učiniť. V tých najvážnejších prípadoch budú môcť sudcovia udeliť trest doživotného odňatia slobody alebo fyzický trest v podobe zbitia palicou.
V súčasnosti musí návrh zákona, ktorý by zrušil povinný trest smrti, ešte prejsť hornou komorou parlamentu, no očakáva sa, že sa mu to podarí.
V prípade schválenia návrhu zákona budú mať odsúdenci čakajúci v celách smrti na svoju popravu 90 dní na to, aby požiadali o preskúmanie svojich prípadov a prípadne dosiahli odpustenie tohto trestu. V krajine sa v súčasnosti nachádza 1 341 takýchto väzňov, pričom povinný trest smrti dostalo približne 60 percent z nich.
Podľa oficiálnych údajov bolo v rokoch 1992 až 2023 v Malajzii obesených 1318 väzňov.
Námestník malajzijského ministra spravodlivosti Ramkarpal v parlamente povedal, že trest smrti je nezvratný a nefungoval dostatočne dobre ako odstrašujúci prostriedok proti zločinu.
Legislatívny proces zrušenia povinného trestu smrti za vážne zločiny sa začal vlani v júni, keď s touto iniciatívou prišla bývalá vláda premiéra Ismaila Sabriho Yaakoba. Diskusia o zrušení trestu smrti však v Malajzii trvá už viac ako desať rokov.
Organizácie pre ľudské práva vítajú reformu ako veľký krok vpred pre Malajziu a širší región juhovýchodnej Ázie. Organizácia Human Rights Watch uviedla, že dúfa, že by legislatívna zmena mohla ovplyvniť aj susedné krajiny.
Minulý rok mestský štát Singapur, s ktorým Malajzia susedí, za trestný čin obchodovania s drogami popravil 11 ľudí. Vojenská vláda v Mjanmarsku nad štyrmi prodemokratickými aktivistami taktiež vyniesla prvé rozsudky smrti za posledných niekoľko desaťročí.
BBC vytvorila vzdelávaciu reláciu pre deti, ktoré v Afganistane nesmú chodiť do školy
Britská stanica BBC spustila novú vzdelávaciu reláciu, ktorá je zameraná na afganské deti vo veku 11 až 16 rokov, obzvlášť dievčatá, ktoré v Afganistane nemôžu získať vyššie vzdelanie.
Relácia, ktorá vychádza každý týždeň, sa volá Dars, čo v jazyku používanom v Afganistane znamená „lekcia“. Moderujú ju novinárky, ktoré Taliban po obsadení Afganistanu v roku 2021 prinútil opustiť krajinu.
Seriál bude vysielaný prostredníctvom televíznej stanice BBC News Afganistan, internetu a rozhlasového vysielania.
„Každý deň sa rozprávam s mnohými afganskými dievčatami, ktoré sú stále v krajine, a tie mi hovoria, že nemôžu chodiť do školy. Sú bezmocné a niekedy sa zdá, že už ani nemajú nádej,“ uviedla Aalia Farzanová, jedna z moderátoriek relácie.
Relácia využíva obsah vzdelávacích programov pre mládež z minulosti, ktorý sa týka matematiky, histórie, prírodných vied a informatiky. Prispôsobenie programu však podľa tvorcov seriálu išlo nad rámec prekladu do zrozumiteľného jazyka.
„Vie chlapec alebo dievča žijúce na vidieku v Afganistane, keď hovoríme o zlomkoch v matematike, čo znamená ,pizza´? Nemali by sme ju radšej zmeniť na veľký okrúhly chlieb?“ hovorí jedna z producentiek programu.
Taliban oficiálne uviedol, že školy sú pre dievčatá zatvorené dočasne, kým sa nevytvorí „vhodné prostredie“.