Francúzsko právne zakročí proti znečisteniu pobrežia plastom
Francúzska vláda oznámila, že zakročí proti znečisteniu životného prostredia, ktoré spôsobilo veľké množstvo plastových peliet. Tie sa vyplavili na pobreží Bretónska, píše britský denník The Guardian.
Biele pelety, ktoré sú veľké približne ako zrnká ryže a ľudia ich začali prezývať „slzy morskej panny“, sa na pobreží Francúzska a Španielska začali objavovať postupne v priebehu minulého roka. S najväčšou pravdepodobnosťou sa na pobrežia týchto krajín dostávajú z nákladných lodí, ktoré sa plavia v Atlantickom oceáne.
Podľa ochranárov životného prostredia je veľmi ťažké zbierať takéto guľôčky, pretože sú príliš malé. Nadácia Surfrider tvrdí, že do mora sa každoročne dostane 160 000 ton týchto guľôčok, celosvetovo má ísť až o 230 000 ton.
Aktivisti sa napriek tomu snažia na pobrežiach cediť piesok, aby z neho odstránili tieto guľôčky, aj keď priznávajú, že ide skôr o symbolický akt.
„Je to skôr symbolické, nemyslím si, že vyzbierame celý kontajner,“ uviedla dôchodkyňa, ktorá sa zapojila do čistenia pobrežia.
Takéto znečistenie oceánov je nebezpečné z viacerých dôvodov. Pelety sa rozkladajú na nanočastice, ktoré sa neskôr môžu dostať do tráviaceho traktu rýb, ustríc a iných morských živočíchov. V konečnom dôsledku sa tak miniatúrne čiastočky plastu vedia dostať aj do ľudskej potravy.
Jean-Michel Brard, starosta mesta Pornic, ktoré je týmto znečistením najviac zasiahnuté, podal spoločne s dvomi ďalšími starostami oficiálnu žalobu. Podľa úradov je však v podstate nemožné zistiť, kto je zodpovedný za únik peliet.
Francúzsky minister pre ekologickú transformáciu Christophe Béchu sa o znečistení vyjadril ako o „environmentálnej nočnej more“ a uviedol, že vláda v tejto súvislosti podnikne kroky proti neznámemu páchateľovi.
Problém so znečistením pobreží peletami nie je ničím novým. Už v roku 2018 organizácia Cornish Plastic Pollution Coalition upozornila na negatívny dosah „znečistenia perličkami“ na miestne vodné toky, moria, pláže a voľne žijúce zvieratá.