Výber nm: Pápež František prijal prezidentku Zuzanu Čaputovú. Priniesla mu aj knihu z nášho vydavateľstva

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pápež František prijal prezidentku Zuzanu Čaputovú. Priniesla mu aj knihu z nášho vydavateľstva
Foto: Vatican Media

Ako informoval portál Vatican News, Svätý Otec František na osobnej audiencii privítal prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú. Audiencia sa konala v Sále bibliotéky, ktorá je štandardným miestom na stretnutia rímskeho biskupa s hlavami štátov. Audiencia trvala 45 minút. Pol hodinu z celkového času pápež a prezidentka strávili v súkromnom rozhovore, potom prišlo na rad predstavenie jednotlivých členov delegácie a výmena darov.

Pápež Zuzane Čaputovej daroval niekoľko darov, medzi ktorými bola napríklad medaila zobrazujúca sv. Martina ako vojaka na koni, ktorý sa delí o svoj plášť so žobrákom. Ďalšími darmi sú tlačené publikácie. Medzi nimi je posolstvo pápeža k Svetovému dňu pokoja 2022, Dokument o ľudskom bratstve pre mier a vzájomné spolunažívanie, fotografická publikácia Statio Orbis z vatikánskeho vydavateľstva LEV, dokumentujúca modlitby na Námestí sv. Petra počas prvej vlny pandémie COVIDU-19 a napokon súbor vyjadrení pápeža Františka v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Prezidentka Zuzana Čaputová pápežovi Františkovi darovala obraz sv. Františka z Assisi od akademickej maliarky Doroty Sadovskej, ručne vyrábané sklenené vianočné ozdoby z Čadce a vianočné pečivo vyrobené v sociálnom podniku Bivio v Bratislave. Pečivo darované pápežovi bolo uložené na prútenom podnose z chránenej dielne Vrbovnica v Bardejove.

Medzi darmi bola aj publikácia z Vydavateľstva Nové mesto Pápež František deťom s ilustráciami Evy Šimonovej. Prezidentka darovala pápežovi aj knihu o významnej osobnosti slovenského antikomunistického disentu s názvom Silvo Krčméry.

„Kniha Pápež František deťom vznikala z vďaky a lásky k Svätému Otcovi a nielen my jej tvorcovia, ale aj naši priaznivci a priatelia sa veľmi tešíme, že sa dostala priamo do rúk pápeža. Sme radi, že pani prezidentka oceňuje bohatstvo pápežových myšlienok a postojov a aj týmto gestom vyzdvihla dôležitosť hodnôt, ktoré pápež František šíri medzi ľuďmi. Prajeme si, aby sme si v rodinách aj prostredníctvom tejto krásnej knihy stále viac osvojovali dialóg, úctu voči každému človeku, lásku k Bohu a všetkému stvorenému a rozvíjali zmysel pre pomoc núdznym,“ reagovala zostavovateľka knihy a editorka Vydavateľstva Nové mesto Katarína Jančišinová.

Radosť z odovzdania daru má aj autorka ilustrácií Eva Šimonová. „Je to pre mňa obrovská česť, že kniha, ktorú som ilustrovala, sa dostala do rúk prezidentky aj do rúk autora textov, pápeža Františka. Vnímam to ako slávnostné uzavretie celého projektu. V knihe vidím veľký potenciál nositeľa dobrého posolstva,“ povedala pre nm.sk Šimonová.

Členmi delegácie, ktorá sprevádzala Zuzanu Čaputovú, bol aj jeden z priamych účastníkov antikomunistického disentu a niekdajší parlamentný politik František Mikloško. Okrem neho pápeža navštívili aj obeť útoku na bar Tepláreň v Bratislave Radoslava Trokšiarová, vikár provinciála saleziánov Peter Jacko, koordinátorka centra pomoci utečencom z Ukrajiny Camp Žilina Martina Ďurčová, lekárka-paliatologička z Národného onkologického ústavu Kristína Križanová a držiteľka ocenenia Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková.

V priestoroch Štátneho sekretariátu sa následne prezidentka stretla s Mons. Paulom Richardom Gallagherom, vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami. Podvečer navštívila vo štvrti Giustiniana Pápežský slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda a Pápežské kolégium sv. Cyrila a Metoda, kde sa stretla so Slovákmi pôsobiacimi v teologických inštitútoch v Ríme.

Slovenskí lekári požadujú v liste odbornú diskusiu o transgenderizme bez ideologického tlaku
Foto: Pexels

Približne dvesto lekárov adresovalo premiérovi Eduardovi Hegerovi a ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému list, v ktorom žiadajú odbornú diskusiu o téme transgenderizmu bez ideologického alebo politického tlaku. Informoval o tom denník Postoj.

List lekári poslali aj iným predstaviteľom vlády a premiéra požiadali o stretnutie. Medzi signatármi listu boli napríklad profesor Vladimír Krčméry či komisár pre deti Jozef Mikloško.

Príčinou napísania listu sú chystané odborné usmernenie a štandardné postupy, s ktorými lekári nesúhlasia. Keďže sa o týchto dokumentoch rokuje za zatvorenými dverami, signatári sa domnievajú, že neberú do úvahy závery najnovších štúdií, ktoré boli realizované v krajinách, kde bola tranzícia schválená a kde nepriniesla očakávané výsledky.

„Odmietame návrh štandardných postupov i odborného usmernenia a odporúčame začať širokú odbornú diskusiu bez politického tlaku. Taktiež žiadame o aktívne zapojenie odborníkov na etiku, právo a iné oblasti do tohto procesu, pretože tieto otázky majú dosah na celú spoločnosť,“ uviedli signatári.

Vláda a najmä ministerstvo zdravotníctva podľa nich nedostali mandát na to, aby presadzovali „normy a postupy, ktoré poškodzujú psychickú a fyzickú integritu ľudí“.

„Nikto nemá právo tlačiť lekárov do súhlasu a potvrdzovania takýchto výkonov, a v prípade nesúhlasu sa im za to vyhrážať postihom,“ píšu lekári. Tvrdia, že je potrebné nachádzať iné spôsoby, akými sa dá ľuďom, ktorí nie sú stotožnení so svojím pohlavím, pomôcť. Potrebné je podľa nich najmä preskúmať možné príčiny tohto stavu a vyriešiť ho najmä procedúrami založenými na psychoterapii.

Ministerstvo zdravotníctva začalo o nových postupoch znovu rokovať v novembri. Po prvý raz so zmenou prišli v apríli, keď sa snaha zmeniť postupy stretla s odporom strán OĽANO a KDH a konzervatívnej časti verejnosti. Rezort potom pozastavil platnosť postupov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články