Výber nm: Prečo Páter Pio v novom filme nadáva? Aj svätci boli ľuďmi a hrešili, reaguje herec

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Kresťania sa prežehnávajú, aby si pripomínali, že Boh je láska, vysvetlil pápež František
Foto: Twitter

Vždy, keď sa kresťan prežehná, si pripomína, že Boh je spoločenstvom lásky, povedal pápež František v nedeľu počas sviatku Najsvätejšej Trojice. Informovala o tom agentúra CNA.

Jednoduché gesto, ktoré sa kresťania naučia používať už ako deti, symbolizuje jedno z najdôležitejších tajomstiev kresťanskej viery.

„Znakom kríža na našom tele si pripomíname, ako veľmi nás Boh miloval, až do tej miery, že za nás dal svoj život; a opakujeme si, že jeho láska nás úplne obklopuje, zhora nadol, zľava doprava, ako objatie, ktoré nás nikdy neopustí,“ povedal pápež František.

„Áno, bratia a sestry, náš Boh je spoločenstvo lásky: takto nám ho Ježiš zjavil,“ dodala hlava Katolíckej cirkvi.

„Boh je láska. Boh je Otec, Syn a Duch Svätý a dal za nás svoj život, preto robíme znamenie kríža,“ povedal pápež, keď ľudí prítomných na Námestí svätého Petra vyzval, aby sa spoločne prežehnali.

Sviatok Najsvätejšej Trojice sa slávi približne od 10. storočia, no zvyk prežehnávať sa siaha ešte hlbšie do histórie. Svätý Bazil napríklad už v 4. storočí písal o tom, že apoštoli „učili prežehnávať sa tých, ktorí vkladajú svoju nádej v Pána“.

Vo svojom príhovore sa pápež František zamyslel aj nad rozhovorom medzi Ježišom a Nikodémom v tretej kapitole Evanjelia podľa Jána. Pápež uviedol, že Ježiš v tomto úryvku odhaľuje židovskému učencovi „jadro tajomstva“, keď mu hovorí, že Boh tak miloval ľudstvo, že na svet poslal svojho syna.

Jedným zo spôsobov, ako si predstaviť Svätú Trojicu, je podľa pápeža myslieť na „rodinu zhromaždenú okolo stola, kde pulzuje život“.

„No nie je to len obraz – je to realita. Je to realita, pretože Duch Svätý, Duch, ktorého Otec vylial do našich sŕdc skrze Ježiša, nám dáva vychutnať si Božiu prítomnosť: prítomnosť, ktorá je blízka, súcitná a nežná. Duch Svätý s nami robí to, čo Ježiš robí s Nikodémom: uvádza nás do tajomstva znovuzrodenia – zrodenia viery, kresťanského života – zjavuje nám Otcovo srdce a dáva nám účasť na samom živote Božom,“ uviedol pápež.

„Mohli by sme povedať, že nás pozýva sadnúť si za stôl s Bohom a podieľať sa na jeho láske. To sa deje pri každej svätej omši, pri oltári, keď sa Ježiš za nás obetuje Otcovi,“ dodal.

Na záver modlitby Anjel Pána sa pápež František pomodlil za obete zrážky vlakov v Indii, pri ktorej zahynulo približne 280 ľudí.

„Mám blízko k zraneným a ich rodinám. Nech náš nebeský Otec privíta duše zosnulých vo svojom kráľovstve,“ povedal pápež František počas modlitby.

Prečo Páter Pio v novom filme nadáva? Aj svätci boli ľuďmi a hrešili, reaguje herec
Foto: Twitter

Do amerických kín na začiatku júna prichádza film Páter Pio, ktorý zachytáva ranú dospelosť tohto svätca a jeho snahu o zmiernenie utrpenia obyvateľov mesta San Giovanni Rotondo vo východnom Taliansku, informuje agentúra CNA.

Film má vzhľadom na násilie, nadávky a nahotu hodnotenie R, čo znamená, že deti mladšie ako 17 rokov môžu film vidieť iba spolu s rodičom. Filmári sa podľa svojich vlastných slov snažili vytvoriť realistický portrét svätca, ktorý uprostred sociálnych nepokojov vo svojom meste zvádza duchovné boje s diablom.

Režisér Abel Ferrara tvrdí, že hlavným posolstvom filmu má byť výzva na „súcit a lásku v každodennom živote, nielen počas hodiny, keď ste v kostole“.

Shia LaBeouf, ktorý vo filme hrá Pátra Pia a ktorý sa počas natáčania filmu obrátil na katolícku vieru, tvrdí, že natáčanie filmu prežíval pod veľkým tlakom, pretože množstvo komparzistov pochádzalo z okolia San Giovanni Rotondo.

„Bol to obrovský tlak, no filmu poslúžil dobre. Vo filme sú scény, kde slávime svätú omšu, a ľudia, ktorí tam sedia, nie sú herci. Sú to bohabojní ľudia, ktorí milujú Pia, a vy to cítite,“ uviedol. Napriek tomu dodal, že „v priebehu celej svojej kariéry ešte nebol na mieste, kde by sa film natáčal ľahšie“.

Počas natáčania filmu hercovi výrazne pomohlo, keď sa riadil slávnym mottom Pátra Pia: „Modli sa, dúfaj a neboj sa.“ Film mu podľa jeho vlastných slov „zmenil život“, keďže pred jeho natáčaním zastával anarchistické postoje a teraz sa pripravuje na úplné začlenenie do Katolíckej cirkvi.

Vo filme je viacero kontroverzných momentov, napríklad scéna, v ktorej démon obťažuje Pátra Pia v podobe nahej ženy. Režisér Ferrara uviedol, že nápad na danú scénu pochádza zo súkromnej korešpondencie svätca a jej cieľom je zdôrazniť vážnosť pokušenia, ktoré Páter Pio prežíval.

Ďalšou spornou scénou je moment, v ktorom si Páter Pio uvedomí, že penitent, ktorý k nemu prišiel na spoveď, je v skutočnosti démon, a vulgárne ho zahriakne. Režisérovým zámerom bolo ukázať, že aj svätec ako Páter Pio páchal hriechy a jeho občasné vulgárne vyjadrovanie vo filme takisto vychádza z jeho súkromnej korešpondencie, v ktorej sa priznal, že má problémy so záchvatmi hnevu.

„Táto myšlienka, že svätí nikdy nehrešili, je ignorantská a prudérna, čiže nie katolícka. Katolicizmus nie je prudérny. Svätci boli ľudskými bytosťami predtým, ako sa stali svätcami,“ povedal LaBeouf.

LaBeouf uviedol, že keď sa film začal natáčať, bol „zraneným mužom“, plným hanby a paniky. „V priebehu natáčania filmu som sa vrátil do sveta, znovu našiel zmysel svojho života a vykúpenie,“ uviedol.

Herec v súčasnosti prechádza formačným programom pre konvertitov a pripravuje sa na plné začlenenie do Katolíckej cirkvi. V rozhovore s americkým biskupom Robertom Barronom uviedol, že ho fascinujú knihy sv. Augustína a Thomasa Mertona, modlitba ruženca a tzv. tridentská omša.

Vatikán nechce mier na Ukrajine za každú cenu, ale spravodlivý mier, tvrdí cirkevný analytik Gazda
Foto: Pexels

Cirkevný analytik Imrich Gazda na stránkach denníka Postoj zverejnil text, v ktorom sa pokúša o zhrnutie postoja pápeža Františka k ruskej agresii na Ukrajine.

Text vznikol ako reakcia na obviňovanie pápeža Františka, že k tejto téme nedokáže zaujať jednoznačný postoj, respektíve využívanie jeho slov ako ospravedlnenie odporu proti ukrajinskej defenzíve.

Gazda pripomína, že pápež už od začiatku vojny jednoznačne rozlišuje, kto je v tomto konflikte agresorom. Už mesiac po vypuknutí vojny pápež hovoril o „násilnej agresii“ a „nezmyselnom masakri“, pre ktorý „neexistuje ospravedlnenie“. Napriek tomu, že agresora nepomenúva priamo, má v tejto otázke podľa Gazdu jasno.

František navyše v novembri 2022 zaslal list ukrajinskému ľudu, v ktorom okrem iného vyzdvihol mladých ľudí, ktorí boli ochotní zanechať svoje sny o budúcnosti a vzali do rúk zbraň, aby „odvážne bránili svoju vlasť“, čím upriamil pozornosť na praktickú aplikáciu katolíckej doktríny o legitímnej obrane.

Gazda tiež uvádza, že pápež František rozhodne nechce mier za každú cenu, ako by si to priala časť verejnosti. Vo vyjadreniach vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina sa napríklad hovorí o „definitívnom a spravodlivom mieri“, čo je slovné spojenie používané aj ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Ukrajinská a vatikánska predstava o „spravodlivom mieri“ sa možno odlišujú, no podstatná je „zhoda na základnom princípe a zotrvávanie vo vzájomnom dialógu“, tvrdí Gazda.

„Historickým poslaním pápežstva je popri naliehavej obhajobe základných ľudských hodnôt a princípov aj stavanie a udržiavanie mostov. Aj keď čiara medzi týmito dvoma úlohami je vo vyhrotených situáciách, ako je aj vojna na Ukrajine, veľmi tenká a balansovať po nej si vyžaduje nadľudské a neraz nedocenené úsilie,“ uvádza v závere svojho textu Gazda.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články